Чешката полиция е обвинила седем души след вчерашните обиски и арести, извършени в правителствени сгради и офиси на частни компании.
Новината предаде Ройтерс, позовавайки се на чешката информационна агенция ЧТК и на съобщение на прокуратурата.
Обвинени са ръководителката на премиерската канцелария,
двама служители на военното разузнаване, бивши депутати.
Обвиненията са за злоупотреба със службите на военното разузнаване и приемане на нерегламентирани услуги,
каза прокурора Иво Ищван.
Задържан е началникът на военното разузнаване Милан Кованда и неговия предшественик Онрджей Паленик по обвинение, че са разпоредили проследяване на съпругата на премиера Петър Нечас - Радка, съобщи пред агенция ЧТК Томаш Сокол, адвокат на Паленик, предаде ИТАР-ТАСС.
По думите на адвоката полицията смята, че незаконното наблюдение на Радка Нечасова е ставало под координацията на шефката на премиерската канцелария Яна Нагиова.
Във вторник Петър Нечас официално обяви, че двамата със съпругата му са решили да се разведат и са започнали съответната съдебна процедура, припомня ИТАР-ТАСС.
Началникът на Управлението за борба с организираната престъпност Роберт Шлахта, цитиран от интернет портала idnes.cz, съобщи, че
в хода на операцията досега са иззети 150 млн. крони в брой (около 583 хил. евро) и няколко десетки килограма злато.
По думите му служители на управлението са извършили обиски в 31 жилища, като в операцията са участвали 400 полицаи. Шлахта отрече твърденията, че някои от заподозрените са избягали зад граница. Той направи това по повод публикации, че лобистите Иво Ритиг и Роман Яноушек не пребивават в Чехия.
"Когото искахме да арестуваме, сме го арестували", каза антимафиотът, но отказа да изясни дали Ритиг и Яноушек са издирвани.
Премиерът Петър Нечас е подложен на натиск, след като полицията задържа някои от близките му хора, включително ръководителката на канцеларията му, отбелязва Ройтерс.
Въпреки това той заяви, че не вижда причини да подава своята оставка или тази на правителството.
Левоцентристката опозиция ще поиска вот на недоверие към правителството, ако Нечас не подаде оставка, каза днес високопоставен член на Чешката социалдемократическа партия (СДП), цитиран от Ройтерс. Той добави, че партията ще търси съгласието на другите политически сили за разпускане на парламента и свикване на предсрочни избори.
Акцията, логично, е основна тема на днешния печат в Чехия.
В. "Лидове новини" пише, че Нечас не е можел да се защити, защото не е знаел всички подробности и конкретните обвинения, но и не е трябвало да си крие главата в пясъка. Гражданите трябваше да чакат седем часа за някакво изявление от главата на правителството, след като бе разпространена информацията за влизането на звеното за борба с организираната престъпност в неговия офис, отбелязва вестникът.
Ако Нечас все така закъснява с реакциите си, той едва ли ще запази поста си на премиер, да не говорим за ръководния пост в Гражданската демократическа партия, предрича коментаторът на пражкия вестник. Простото обяснение, че той (Нечас) не е направил нищо лошо няма да убеди повечето граждани и затова той няма да се отърве от политическата отговорност, заключава "Лидове новини", като припомня, че до парламентарните избори в Чехия остава около година.
Хората се променят, но системата на корупция и комисиони от
публични и държавни фирми в Чехия остава същата,
констатира "Хосподаржске новини". В коментара си деловият вестник си задава въпроса дали тази създадена преди 20 години система ще бъде демонтирана след този скандал, в който ще бъдат предявени обвинения на видни политици и лобисти. Всички големи политически партии са в съглашение и си поделят големи пари, независимо дали става дума за държавни поръчки, раздадени от едно правителство и продължени при друго, или за регионални проекти, заявява "Хосподаржске новини". При тези обстоятелства нищо чудно, че мнозинството чехи смятат, че корупцията е широко разпространена в страната, пише вестникът.
"Млада фронта днес" препоръчва на президента Милош Земан да изчака, преди да се намеси в търсенето на решение на настоящата криза. Не само социалдемократите в опозиция и лидерът им Бохуслав Соботка, а и всички бъдещи премиери имат интерес всички стъпки към падането на правителството да бъдат съобразени с конституцията. Правителството трябва да падне само ако Нечас подаде оставка, или ако парламентът му гласува недоверие. Едва тогава президентът може да стане истински "цар на политическата шахматна дъска", отбелязва вестникът.
Левият "Млада фронта днес" припомня, че предшественикът на Земан - консерваторът Вацлав Клаус - е решавал два подобни казуса, докато е бил държавен глава и винаги е спазвал конституцията. Милош Земан трябва да устои на изкушението и да се въздържа известно време, пише вестникът и подчертава, че днес Земан ще има среща с представители на водещите политически сили.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!