К омисията по ценните книжа и борсите (SEC) заведе дело срещу Илон Мъск във вторник, обвинявайки го в неизпълнение на задълженията за своевременно разкриване на придобиването на голям дял в Twitter през 2022 г. Според жалбата на SEC, Мъск е забавил разкриването с 11 дни, което му е позволило да се възползва от "изкуствено ниски цени" за придобиване на акции. Тези действия са довели до икономическа вреда за инвеститорите, които са продавали акциите си на по-ниски цени.
Мъск закупи компанията за 44 милиарда долара и я преименува на X.
Обвиненията на SEC
The US Securities and Exchange Commission has sued Elon Musk, alleging he failed to properly disclose his ownership of X, which allowed him to buy shares at "artificially low prices" https://t.co/uN3kau29ve
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 15, 2025
Според агенцията, Мъск е ощетил инвеститорите на Twitter с над 150 милиона долара чрез действията си. „Инвеститорите, които продаваха обикновени акции на Twitter през този период, претърпяха значителна икономическа вреда“, гласи жалбата на SEC.
Делото идва малко преди края на мандата на председателя на SEC Гари Генслер, известен с усиленото правоприлагане по време на управлението си.
Адвокатът на Мъск, Алекс Спиро, определи обвиненията като „жалба за дреболии“ и заяви, че дори да бъдат доказани, те биха довели до „незначителни санкции“. Спиро добави: „Днешното действие е признание от SEC, че не могат да заведат сериозен случай, защото г-н Мъск не е направил нищо нередно.“
SEC отказа да коментира случая извън официалните си документи.
Враждата между Мъск и SEC датира от първата администрация на Тръмп, когато агенцията го обвини в подвеждащи изявления за планове да направи Tesla частна компания. Въпреки че тогава страните постигнаха споразумение, Мъск открито заяви в интервю за „60 Minutes“, че „не зачита SEC“.
Оттогава Мъск редовно критикува агенцията и е предприел правни действия срещу нейни практики, включително използването на вътрешни съдилища.
Като съ-ръководител на Департамента за правителствена ефективност, Мъск има значително политическо влияние, включително възможността да предлага бюджетни съкращения за федерални агенции като SEC.
Разследването на покупките му на акции в Twitter продължава от години, но става публично достояние, след като Мъск не се яви за насрочени показания в SEC.
През септември SEC поиска санкции заради пропуснато свидетелство от Мъск, който предпочете да присъства на изстрелване на SpaceX. Според публични данни SEC предложи споразумение, което Мъск отказа, обвинявайки агенцията в „неправилно мотивирана кампания“.
Делото срещу Мъск вероятно ще бъде решавано от следващата администрация на SEC, оглавявана от Пол Аткинс, който често критикува тежките глоби.
Бившият адвокат на SEC Марк Фагел предупреди, че директното отхвърляне на случая би било безпрецедентно и би поставило под въпрос независимостта на агенцията. „SEC не трябва да бъде водена от политически интереси“, заяви той, подчертавайки необходимостта от безпристрастно правоприлагане.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!