У бийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в консулството на кралството в Истанбул е било планирано, обяви днес главният прокурор на Саудитска Арабия шейх Сауд ал Моджеб, цитиран от телевизия "Ал Ихбария", предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.
"Заподозрените по случая "Хашоги" са действали умишлено", каза Ал Муаджиб. Той посочи също, че прокуратурата е получила данни, представени от съвместната саудитско-турска следствена група.
"Разследването ще продължи", обеща саудитският главен прокурор.
Общо 18 заподозрени, всички те саудитци, са арестувани в Саудитска Арабия, а четирима високопоставени членове на разузнаването и съветник на принца престолонаследник Мохамед бин Салман бяха уволнени, припомня Асошиейтед прес.
Саудитската прокуратура разпитва заподозрените въз основа на информацията, осигурена от съвместната следствена група, предаде Ройтерс.
Малко след изявлението на главния държавен обвинител саудитски медии съобщиха, че престолонаследникът е председателствал днес първото заседание на комисия, натоварена да преструктурира разузнавателните служби, съобщиха Франс прес и АП.
Директорът на ЦРУ Джина Хаспъл, която тази седмица посети Истанбул, е била запозната с аудиозапис на убийството на Хашоги, което е първи знак, че Анкара споделя информация, съобщиха днес два източника, цитирани от Ройтерс.
"Споделихме с тези, които искаха допълнителна информация, част от информацията и находките ни, които прокурорът ни позволи да споделим и които е законно да споделим", каза турският външен министър Мевлют Чавушоглу.
Той заяви още, че Турция няма намерение да отнася случая към международен съд, но ще сподели информация, ако започне международно разследване.
Евродепутатите искат оръжейно ембарго за Саудитска Арабия
Европейският парламент призовава страните от ЕС да се обединят и да наложат оръжейно ембарго върху Саудитска Арабия, съобщиха от пресслужбата на ЕП в България.
Евродепутатите осъдиха в резолюция измъчването и убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в Турция. Те също така призоваха за безпристрастно международно разследване на неговата смърт, за да се установи какво се е случило в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул на 2 октомври, и за да бъдат изправени отговорните лица пред съда.
Текстът отбелязва, че убийството е малко вероятно да се е случило без знанието или извън контрола на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман.
Резолюцията повтаря предишния призив на Европейския парламент към всички правителства на ЕС за постигане на обща позиция, за да бъде наложено оръжейно ембарго спрямо Саудитска Арабия от всички страни на ЕС. Подобно искане беше представено от парламента на 4 октомври, предвид ролята на страната в бруталната гражданска война в съседен Йемен.
Евродепутатите също призоваха върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи Федерика Могерини, както и държавите-членки, да бъдат в готовност да наложат целенасочени санкции, включително забрана за издаване на визи и замразяване на активите на лица от Саудитска Арабия, след като обстоятелствата бъдат изяснени.
В заключение Парламентът призовава държавите-членки да поемат инициативата на следващото заседание на Съвета по правата на човека на ООН в Женева на 5 ноември, за да се повдигне въпросът за членството в Съвета на държави със съмнителни показатели относно зачитането на човешките права, като това включва и Саудитска Арабия.Текстът беше приет с 325 гласа „за“, срещу 1 глас „против“ и 19 „въздържал се“.
Призив от Мей и Макрон
Френският президент Еманюел Макрон поиска по време на телефонен разговор със саудитския крал Салман да бъдат разкрити подробности във връзка с разследването на журналиста Джамал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул.
"Френският президент изрази своето недоволство във връзка с гибелта на Хашоги и поиска от краля да хвърли светлина на обстоятелствата по това дело“, се казва в комюнике, разпространено от Елисейския дворец.
Макрон също така е обещал да се присъедини към международните санкции, които могат да бъдат въведени по отношение на виновните за убийството на журналиста.
По-рано говорителят на френското правителство Бенжамен Гриво заяви, че Франция може да въведе санкции срещу Саудитска Арабия в случай, че бъде установена отговорност на кралството за убийството на Хашоги.
Обясненията на Саудитска Арабия за убийството на журналиста Джамал Хашоги не заслужават доверие. Това заяви британският премиер Тереза Мей по време на телефонен разговор със саудитския крал Салман.
"Премиерът заяви, че сегашните обяснения не заслужават доверие, по тази причина се запазва острата необходимост от разкриване на истината за случилото. Тереза Мей настоятелно призова Саудитска Арабия да сътрудничи на турското разследване и да осигури прозрачност на резултатите от него. Важно е да бъдат установени всички факти. Премиерът също така потвърди, че всички лица, носещи отговорност за убийството на Хашоги, трябва да бъдат подведени под отговорност“, се казва в изявлението на Мей, цитирано от нейната пресслужба.
Ердоган показа, новият световен ред е без САЩ
Задушили Хашоги да не се движи, охрана за годеницата му
Саудитска Арабия призна какво е станало с Хашоги
В разгара на кризата "Хашоги": САЩ получи 100 млн. от СА
CNN: Хашоги е убит и изнесен от консулството
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!