Д оминираният от консервативни съдии Върховен съд на САЩ позволи на закон, подкрепян от републиканците в щата Айдахо, който криминализира медицинските процедури за смяна на пола на транссексуални непълнолетни лица, да влезе в сила, предаде Ройтерс.
Съдът удовлетвори искането на републиканския главния прокурор на Айдахо Раул Лабрадор за ограничаване на предварителното разпореждане на федералния окръжен съдия, демократа Лин Уинмил, който постанови, че законът е в несъответствие с 14-та поправка на американската конституция, която гарантира справедливи съдебни процес и защита.
Supreme Court allows Idaho to enforce its ban on gender-affirming care for transgender youth
— Style Shirt USA (@StyletshirtUsa) April 16, 2024
Read More: https://t.co/g9R0YtlPQa pic.twitter.com/v9JDQglMFu
Решението на Върховния съд разрешава на Айдахо да прилага забраната срещу всеки, освен срещу ищците, които оспорваха закона. Това бяха две транссексуални тийнейджърки и техните родители им. В резултат на тяхното оспорване на закона федералният окръжен съдия Уинмил блокира влизането в сила на закона. Нормативният акт трябваше да започне да се прилага в Айдахо още на 1 януари.
Пет от шестте консервативни съдии във Върховния съд се съгласиха да удовлетворят искането на републиканския съдия Лабрадор. Тримата представители на либералите в съдебния състав изразиха несъгласие. Председателят на Върховния същ на САЩ Джон Робъртс не сподели публично как е гласувал.
Германия прие законопроект, който ще улесни хората да променят името и пола си
Законодателният акт е един от множество подобни, прокарани от щати, начело на които има републикански губернатори, и засяга медикаментозни и хирургически интервенции за младежи с полова дисфория- състояние, причинено несъответствие между половата идентичност и пола при раждане.
Според закона, който сега влиза в сила в Айдахо, здравни работници ще могат да бъдат осъдени на до 10 години затвор, ако предоставят грижи по смяна на пола на непълнолетни транссексуални лица, като например предписването на така наречените блокери на пубертета или хормонални медикаменти, или пък извършат мастектомия на такива пациенти.
Законът не забранява подобни здравни грижи при други здравословни състояния като преждевременно настъпил пубертет или генетични разстройства на половото развитие, ако те съответстват с рождения пол на детето.
* Вижте и това видео от архива ни: Как България приема LGBTQ+ обществото?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!