С ъединените щати налагат нови мита на стоки от Китай за стотици милиарди долари. Въпреки продължаващите и в момента търговски преговори във Вашингтон, митата обявени от Доналд Тръмп влязоха в сила в 7:01 часа българско време, пише Ройтерс.
Съединените щати и Китай се опитват да постигнат споразумение за прекратяване на избухналата преди 10 месеца търговска война, но изглеждат далеч от постигането на сделка.
След като миналата седмица Китай промени редица договорени точки в проектодоговора, Доналд Тръмп изпълни заканата си и вносни стоки от Китай за САЩ на стойност 200 милиарда долара ще бъдат обмитявани вместо с 10 процента, с 25 на сто.
Китайското правителство изрази "дълбоко съжаление за развитието" и обеща да предприеме "необходимите мерки за противодействие". "Надяваме се, че Съединените щати ще работят с нас за разрешаване на съществуващите проблеми чрез сътрудничество и консултации", се казва в изявление на китайското министерство на търговията. Министерството не е дало конкретни данни за начина, по който ще реагира.
Потребителски стоки като мобилни телефони, компютри, дрехи и играчки ще бъдат сред най-засегнатите.
Тръмп не спира до тук. В четвъртък той каза, че "подготвя документацията" за обмитяването на вносни стоки от Китай на стойност 325 милиарда долара, които до сега не са засегнати от митата и контрамитата. Американският президент казва, че ще им наложи 25 процента мито.
Китай призова Съединените щати да помогнат сделката да бъде спасена и казаха, че въпреки употребата от американците на думи като "отмятане" и "предателство", те остават решени да преговарят.
В сряда Ройтерс показа колко голяма е разликата в позициите на двете страни, след като в проектодоговора, изпратен за одобрение в Китай, бяха нанесени много корекции.
В седем глави от споразумението Китай изтрили задълженията да променят законите си, за да отговорят на недоволството на Съединените щати, довело до търговската война.
Тези промени включват основните проблеми като кражбата на американска интелектуална собственост и търговски тайни, принудата американски компании да разкриват технологиите си, ако искат да работят в Китай, правилата на конкуренция, достъпа до финансови услуги и манипулирането на курса на китайската валута.
Премахването на законово обвързващия език на проектодоговора е директен удар по основната цел на водещия преговарящ от американска страна Робърт Лайтхайзър.
В сряда Доналд Тръмп каза пред свои привърженици във Флорида, че "Китай са развалили сделката" и се закани, че няма да отстъпи.
Данните сочат, че търговският дефицит на САЩ с Китай е на най-ниските си нива от 5 години, което вероятно ще окуражи Тръмп да продължи протекционистката политика.
Увереността и удовлетворението, породени от вероятността за успешно приключване на търговските преговори между Китай и САЩ, отстъпиха пред напрежението и несигурността, пише днес в редакционна статия "Вашингтон пост". Според вестника това се дължи на изявлението на Доналд Тръмп, в което той обвини Пекин, че не спазва вече договорени ангажименти. В неделя в Туитър американският президент предупреди, че днес ще повиши от сегашните 10 на 25 на сто митата върху китайски стоки за 200 милиарда долара и че скоро друга група стоки от Китай ще се облагат с 25 процента мито.
Изданието цитира данни на експерт от Института за икономически изследвания "Питърсън", според когото новите митнически тарифи на Тръмп обхващат малко повече от половината от китайския внос в САЩ, но също и 7,3 на сто от вноса от Канада, 2,5 на сто от ЕС, 9,6 процента от Южна Корея и 3,8 на сто от Япония. Въпреки умерения икономически ефект от тези тарифи те имат своя символика - вредят на отдавнашни съюзници и търговски партньори на САЩ, повечето от които не нарушават международните правила за търговия, както прави Китай. А когато вкарва стари приятели в една група с Пекин, даже и да оправдава някои мерки срещу тях (в стоманата и алуминия) със съображения за националната сигурност, Тръмп сам ги затруднява да подкрепят политически САЩ в търговския му спор с Китай. И на практика те са длъжни да отвърнат с отсрещни мерки.
Тази "непредизвикана грешка", продължава "Вашингтон пост" е още по-достойна за съжаление, защото може да се приеме, че Тръмп отива на преговори с Китай в силна позиция. Китайската икономика е по-зависима от вноса от САЩ, отколкото обратното. Китайският растеж се забавя, докато икономиката на САЩ (за разлика от неуместните и необосновани критики на Тръмп към политиката на Федералния резерв) създава работни места с бързо темпо, констатира вестникът.
Според него търговските преговори с Китай може да доведат до взаимноизгодно споразумение, а може и да се провалят. Но и без това Доналд Тръмп не се съобразява с уроците на историята, че е трудно са спечелиш война на много фронтове, независимо дали е истинска война, или търговска. А воюването със съюзници е още по-трудно, завършва редакционната си статия "Вашингтон пост".
Лондонският "Гардиън" изразява надеждата на инвеститорите, че търговските преговори между САЩ и Китай ще бъдат успешни, тъй като в противен случай може да се стигне до мащабна търговска война. Умерените понижения на индекси като FTSE 100 на "Файненшъл таймс", германският Dax, френският CAC и други се преценяват от анализаторите като признак, че инвеститорите очакват двете страни да се договорят, въпреки че търговските преговори са несигурна работа и винаги е възможна ескалация на напрежението, преди да се стигне до подписване на споразумение.
Вестникът припомня, че Тръмп се опитва да отвори китайските пазари за американските компании и да ги защити от принудата да предоставят свои технологии, за да влизат в партньорство с китайски фирми. Още по-голяма грижа за Тръмп е огромният търговски дефицит на САЩ спрямо Китай. Но за съжаление на Белия дом тази негова тактика засега само потиска търговията с Китай, а не намалява търговския дефицит на Вашингтон с останалия свят.
"Файненшъл таймс" смята, че най-уязвими от търговския спор САЩ - Китай са американските потребители, азиатските износители и инвестициите в бизнеса. След разгарянето на спора в средата на 2018 г. растежът в глобалната търговия силно се е забавил и се натрупват доказателства, че новите тарифи на САЩ, които обхващат над половината от китайския внос, възпират глобалния търговски обмен, повишават цените на дребно в САЩ и намаляват инвестициите в бизнеса, тъй като компаниите се стремят да преструктурират своите канали за доставки, заключава деловото издание.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!