И зграждането на нова огромна секретна база от американските военни в Сирия вероятно означава, че те се готвят да останат и след освобождаването на териториите, завзети от джихадисти.
С оглед на приближаващата победа над терористичната групировка „Ислямска държава”, възниква въпросът каква ще бъде политиката на САЩ и президента Доналд Тръмп в региона след това.
Tръмп и Путин разговаряха 2 часа и 15 мин., какво разчетоха анализаторите
Американското разузнаване: Има намеса на Русия в президентските избори
От една страна Вашингтон показа твърда линия на поведение, като американските сили дори свалиха сирийски бомбандировач, което доведе до рязко влошаване на отношенията с Русия, основният съюзник на режима на Башар Асад, а Москва също строи нова военна база в Сирия.
От друга страна президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин се споразумяха за сделка на срещата на Г-20 в Хамбург и САЩ оттеглиха искането си за сваляне на режима на Асад.
В играта участва и Иран, също сериозен регионален опонент на Вашингтон. Като Техеран защитава интересите си в Сирия и с военни средства.
Сателитни изображения, закупени от германския вестник „Билд” (Bild), показват изграждането на огромна база за американската армия с размер еквивалентен на 235 футболни игрища, само на 27 км. от границата с Турция, близо до гр. Кобане.
Регионът е под контрола на сирийските кюрди, обвинявани от Анкара за връзки с обявената за терористична организация Работническа партия на Кюрдистан (ПКК).
Досега базата бе една от най-добре пазените тайни на САЩ. Както в Google, така и в Microsoft Bing и дори в руската търсачка Yandex, сателитните изображения на региона са стари - отпреди започването на строежа. Само в мобилната версия на Maps има снимки, които показват строителни работи в ранен етап.
@michaelh992 & @KyleWOrton explain why the base should rather be seen in the context of #Turkey (& regional maintenance of power), not #ISIS pic.twitter.com/E4QrOZoqxX
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) 18 юли 2017 г.
Едва в края на юни американската телевизия CBS получи достъп до база, но снимките бяха ограничени до няколко секунди. През юли на британската BBC беше разрешено да снима съоръжението от разстояние отвън.
От сателитните изображения, направени през май и закупени от „Билд” от доставчика TERRA Server, обаче се виждат ясно размерите и отделни детайли от базата, която включва казарми, писти и хангари за самолети.
От Пентагона коментираха за германския всекидневник, че съоръжението е логистично, а пистата е за транспортни самолети C-130s и по-големият C-17s, дълъг 53 метра.
Диаметърът на хангарите обаче е само 30 метра, т.е. по-малък, но достатъчен за разполагане на изтребители в тях.
The #Kobane airfield, explained.@BILD takes a unique look at the (mostly) secret #US airbase in northern #Syria.https://t.co/Lh5YSkU4xV pic.twitter.com/PdPOTkZnSQ
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) 18 юли 2017 г.
Има и друг въпрос - дали изграждането на военна база в чужда страна е законно от гледна точка на международното право.
Правителството на Асад определя съоръжението като „нападение над суверенитета” на Сирия.
Така, на фона на военното присъствие на Русия и Иран в съседство, е важно и доколко САЩ са склонни да защитят новата си база с военни средства, ако е необходимо.
First Photos of US Military Base North of Syria https://t.co/g0JtssQd79#Middle_East pic.twitter.com/h4KVs2S1F6
— Almanarnews English (@AlmanarEnglish) 6 юли 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!