С ветовната продоволствена програма (WFP) е изправена пред тежка криза, след като Съединените щати прекратиха десетки безвъзмездни помощи, въпреки спешно одобрените средства за поддържане на хранителната помощ. Замразяването на финансирането застрашава доставките на храни за милиони хора в кризисни региони като Йемен, Судан, Южен Судан, Демократична република Конго, Хаити и Мали.
Спирането на помощта идва след обявената от президента Доналд Тръмп 90-дневна пауза на чуждестранното финансиране, която влезе в сила само часове след встъпването му в длъжност на 20 януари. Въпреки че по-късно държавният секретар Марко Рубио издаде изключение за жизненоважна хуманитарна помощ – включително храна, медицински консумативи и подслон – служители на WFP твърдят, че на практика финансирането е напълно блокирано, а бъдещето му остава неясно.
USAID минава под шапката на Държавния департамент на САЩ
На 29 януари WFP получи списък с десетки американски проекти, които сега са под заповед да прекратят дейност, според вътрешни имейли, прегледани от Reuters. Много от тези проекти бяха част от програмата Food for Peace Title II, която исторически осигуряваше мащабна хранителна помощ на стойност около 2 милиарда долара годишно.
Замразени доставки и заплахи за глобалната продоволствена сигурност
"Мащабът на това прекъсване подчертава дълбокото въздействие на спрените средства върху глобалните усилия за борба с глада", пише високопоставен служител на WFP в един от имейлите, прегледани от Reuters. По данни на агенцията над 507 000 метрични тона храна – на стойност повече от 340 милиона долара – са блокирани. Те или са заседнали по море, стоят в складове в 23 държави, или са спрени във вътрешните вериги за доставки на САЩ.
Ситуацията се усложнява от масовото преструктуриране на USAID, основната американска агенция за глобална хранителна помощ. Хиляди служители са били съкратени в рамките на план, ръководен от технологичния милиардер Илон Мъск, който оглавява новосъздаденото Министерство на правителствената ефективност (DOGE). Това рязко намаляване на персонала прави още по-трудно за базираната в Рим WFP и други хуманитарни организации да получат отговори относно бъдещето на финансирането си.
След USAID, Мъск заплаши Министерство на образованието
Говорител на WFP заяви пред POLITICO, че агенцията работи за справяне с кризата:
"WFP високо оценява подкрепата, която получава от всички свои донори. Нашите колеги са в постоянен контакт с ключови заинтересовани страни в правителството на САЩ, за да гарантират, че разбираме всички нови развития или приоритети, които са свързани с нашата работа."
Докато изпълнителният директор на WFP Синди Маккейн се опитва да намери решение във Вашингтон, европейските донори също подготвят отговор на кризата. Европейският съюз, един от най-големите донори на хуманитарна помощ, все още не е обявил дали ще увеличи финансирането, за да компенсира липсата на средства от САЩ. Експертите обаче предупреждават, че следващите месеци ще бъдат критичен тест за способността и готовността на Европа да запълни празнината.
Промяна на приоритетите – сигнал за нова политика в помощта за храни?
Кризата с WFP може да не е просто временен неуспех, а знак за фундаментална промяна в политиката на САЩ спрямо глобалната хранителна помощ. 90-дневният преглед на чуждестранното финансиране не е просто бюрократична пауза – той е част от по-широко преосмисляне на ролята на Вашингтон в международната помощ.
Според Devex, голяма част от тази промяна се оформя от Project 2025 – консервативен политически план, подкрепян от Heritage Foundation, който оказва сериозно влияние върху политиката на администрацията. Документът изрично призовава за премахване на целите за трансформиране на хранителните системи от американските правителствени стратегии. Вместо това той залага на модел, основан на хранителна помощ чрез стокови доставки, с минимален правителствен контрол.
Тръмп прекроява правителството на САЩ
Тази промяна може да означава завръщане към по-транзакционен модел на хранителна помощ, който приоритизира износа на американски селскостопански продукти за сметка на дългосрочни инициативи за продоволствена сигурност. Това също може да доведе до съкращения на проекти, свързани с устойчивостта и климатично интелигентното земеделие, които досега бяха ключови за международната хранителна политика на САЩ.
Devex съобщава още, че скептицизмът на администрацията на Тръмп към климатичните политики вече оказва влияние върху приоритетите на хранителната помощ. Например, на срещата на върха за климата COP28 през 2023 г., USAID обеща 100 милиона долара за устойчиво земеделие чрез CGIAR – инициатива, насочена към подобряване на продоволствената сигурност в уязвими региони. Сега обаче тези средства са под въпрос, а експерти предупреждават, че бъдещите американски програми за продоволствена помощ могат да бъдат оценявани повече по политически критерии, отколкото по ефективност.
Администрацията на Тръмп възложи на Мъск да преструктурира USAID, като според информации се планира намаляване на персонала от хиляди до няколкостотин души. Докато съюзниците на Тръмп твърдят, че това ще намали бюрокрацията и ще подобри ефективността, експерти предупреждават, че може драстично да отслаби способността на USAID да управлява хранителните програми, което само ще задълбочи кризата, пред която е изправена WFP.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!