С ъединените щати от събота спират да изпълняват задълженията си по Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДЛРСМО), обяви в петък държавният секретар Майк Помпео, цитиран от световните агенции. Помпео каза още, че
САЩ ще се изтеглят до 6 месеца от това ключово споразумение с Русия, ако тя не спре да го нарушава.
„Надяваме се Москва да започне отново да спазва ДЛРСМО“, заяви държавният секретар на САЩ. „Не сме ги вкарали насила в това споразумение“, отбеляза в същото време той. Помпео посочи, че навремето тогавашният Съветски съюз е решил, че сключването на договора „е в (негов) интерес. Сега (Русия) реши, че не е в (неин) интерес да спазва това споразумение“.
Държавният секретар даде израз на готовността на САЩ да „влязат в преговори по тези сложни въпроси на оръжейния контрол в целия свят, включително разговори за подновяването на други споразумения за контрол на въоръженията“. „Безпокойствата във връзка с разпространението на оръжия са приоритет за администрацията на американския президент Доналд Тръмп“, подчерта той.
ДЛРСМО е сключен през 1987 г. от тогавашния американски президент Роналд Рейгън и последния съветски лидер Михаил Горбачов. Споразумението забранява на САЩ и Русия да разполагат в Европа наземно базирани ракети със среден и малък обсег (между 500 и 5500 километра).
Според Вашингтон Москва нарушава договора, по-конкретно с наземно базиране на крилатата ракета „Новатор“ 9M729 (SSC-8 по класификацията на НАТО) – обвинения, които руската страна отрича.
Освен от предполагаемото нарушение от страна на Русия, представители на правителството на САЩ изразяват безпокойства и че Китай, който не е страна по ДЛРСМО, придобива сериозно военно предимство в Азия, като разполага голям брой ракети с обсег отвъд този, ограничаван от датиращото от периода на Студената война споразумение. Излизането от споразумението би позволило на администрацията на Тръмп да противодейства на Пекин, въпреки че не е ясно как тя ще направи това, отбелязва Асошиейтед прес.
САЩ ще разработят с НАТО „опции за военен отговор“ на Русия
По-късно американският президент Доналд Тръмп заяви в изявление, че САЩ ще работят със страните от НАТО и други съюзници, за да попречат на Русия да извлече каквито и да било военни предимства от нарушаване на договори.
„Ще предприемем разработване на наши собствени опции за военен отговор и ще работим с НАТО и другите ни съюзници и партньори, за да не позволим на Русия да извлече каквото и да било военно предимство от своето противозаконно поведение“, се казва в комюникето, разпространено от Белия дом.
Американското президентство подчертава, че съюзниците от НАТО напълно подкрепят САЩ, защото разбират заплахата, която представляват нарушенията от Русия и рисковете за оръжейния контрол от пренебрегването на нарушаването на договори.
Отговорът на Русия
След това дойде и отговорът от руска страна. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заави, че Русия си запазва правото да вземе ответни мерки при окончателното изтегляне на САЩ от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег.
Ако Съединените щати в крайна сметка окончателно се изтеглят от договора, „Москва си запазва правото на съответна реакция и ответни действия“, посочи Захарова в предаване на телевизия Росия-1.
„Излизането от договора е част от националната стратегия на Вашингтон за отказ от много поети международно-правни задължения в различни сфери“, изтъкна Захарова и даде за пример отказа на САЩ от Договора за противоракетната отбрана, от екологични или хуманитарни задължения, каквито са имали например в ЮНЕСКО, както и от търговско-икономически и финансови задължения.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!