С АЩ наложиха нови ограничения за пътуването и престоя на своя територия за граждани на Унгария, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Причината е безпокойството, че не е била достатъчно щателно проверена самоличността на над един милион чужденци,
които са получили унгарски паспорти през последните девет години, казаха служители на посолството на Съединените щати в Будапеща и представители на правителството във Вашингтон.
Виктор Орбан отправи критики към ЕС
Ограниченията важат по американската програма за премахване на визовия режим (Visa Waiver),
която позволява на граждани на 40 държави да влизат в Съединените щати без виза за престой до 90 дни с делова или туристическа цел. Този период за унгарски граждани в рамките на системата ESTA (електронно разрешително, позволяващо пътуване в САЩ без виза) се намалява от две години на една година, а всяко лице ще бъде ограничено до еднократно влизане на американска територия. Това са единствените по рода си ограничения в безвизовия режим, обхващащ споменатите 40 страни.
Орбан: Това щеше да значи незабавна световна война
Ограниченията са следствие от безуспешните дългогодишни опити на САЩ да работят с правителството на Унгария
по разрешаване на проблемите със сигурността, заяви високопоставен представител на американското правителство за АП.
Установено е, че на десетки хиляди хора са издадени унгарски паспорти без прилагането на строги изисквания за проверка на самоличността,
включително и на престъпници, които представляват заплаха за сигурността и нямат пряка връзка с Унгария, уточни той.
Унгария освободи стотици чужденци, осъдени за каналджийство
През 2011 г. правителството на Унгария, оглавявано от премиера Виктор Орбан, започна да прилага опростена процедура по натурализиране на лица с унгарски произход и самосъзнание, дори и ако те не живеят или не възнамеряват да живеят в Унгария. Десетки хиляди от поне двата милиона етнически унгарци, които живеят в съседни държави - най-вече в Румъния, Сърбия и Украйна - се сдобиха с унгарско гражданство в рамките на опростената процедура, отбелязва АП.
Тази програма претърпя критики с аргумента, че благодарение на нея етнически унгарци, които не плащат данъци на държавата, защото живеят в други страни, добиват правото да гласуват на произвеждани в Унгария избори. Съответно това е от полза на управляващата партия на Орбан - "Фидес -Унгарски граждански съюз". От съображения за сигурност по-рано САЩ поставиха Унгария в графата "временен член" на програмата за премахване на визовия режим на САЩ.
Отношенията между Съединените щати и Унгария се обтегнаха в последно време от забавянето на парламентарното гласуване в Будапеща за приемането на Швеция в НАТО и от ограничаването на правата на ЛГБТК общността от страна на националистическото правителство на Орбан, отбелязва Ройтерс.
"Налице са систематични проблеми при удостоверяването на самоличността на граждани с унгарски паспорти в периода 2011-2020 г.", каза представител на американското правителство, цитиран от Ройтерс.
Ограниченията бяха въведени от САЩ ден след като управляващата в Унгария партия "Фидес" бойкотира парламентарна сесия, свикана по желание на опозицията, на която трябваше да се гласува кандидатурата на Швеция за членство в НАТО.
През 2014 г. американското правителство забрани на шестима унгарски граждани да влизат в Съедининените щати като предупреждение към предишното правителство на Орбан, което според Вашингтон е подкопавало устоите на демокрацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!