С АЩ предупредиха Венецуела, че всякакви заплахи срещу американски дипломати или опозиционния лидер Хуан Гуайдо ще бъдат посрещани със "значителен отговор“.
Съветникът по национална сигурност Джон Болтън заяви, че "всякакъв вид заплахи“ ще бъдат възприемани като "тежко посегателство срещу върховенството на закона“.
Предупреждението му идва ден, след като САЩ и над 20 други държави признаха Гуайдо за временен президент на страната.
Междувременно Хуан Гуайдо призова за антиправителствени протести в сряда и събота.
Защо Турция реши да подкрепи Мадуро
Политическата криза във Венецуела изглежда достига крайната си точка на фона на нарастващите усилия на опозицията да свали от власт Николас Мадуро, пише BBC.
Президентът положи клетва за втори мандат по-рано този месец след избори, помрачени от бойкот на опозицията и обвинения в манипулации с гласове, което отприщи големи протести.
В неделя военният аташе на посолството на Венецуела в САЩ, полковник Хосе Луис Силва, се отрече от президента Мадуро и подкрепи лидера на опозицията Хуан Гуайдо.
По-късно Джон Болтън публикува пост в Туитър, за да потвърди позицията на Вашингтон, като отправи предупреждение срещу всяка форма на "насилие и сплашване“.
Cuba’s support and control over Maduro’s security and paramilitary forces are well known. 1/2
— John Bolton (@AmbJohnBolton) 27 January 2019
Any violence and intimidation against U.S. diplomatic personnel, Venezuela’s democratic leader, Juan Guiado, or the National Assembly itself would represent a grave assault on the rule of law and will be met with a significant response. 2/2
— John Bolton (@AmbJohnBolton) 27 January 2019
Гуайдо пък призова в социалните мрежи за "мирна“ двучасова стачка, която да парализира страната в сряда и за "голям национален и международен митинг“ в събота.
В събота няколко европейски страни, включително Испания, Германия, Франция и Обединеното кралство, заявиха, че признават Хуан Гуайдо за президент, освен ако в рамките на осем дни не се проведат нови избори.
Мадуро обаче не прие искането, като заяви, че ултиматумът трябва да се оттегли.
"Венецуела няма връзка с Европа. Това е пълна наглост“, каза той в неделя.
И добави, че е готов "да участва в подробен диалог“ с онези, които се противопоставят на неговото президентство, и заяви също, че е изпратил "безброй съобщения“ на Доналд Тръмп, но смята, че президентът на САЩ "ги презира“.
По-късно на военно участие във Венецуела Мадуро призовава за "съюз, дисциплина и сближаване“, за да се преодолее "опитът за преврат от Гуайдо“.
Венецуелската опозиция преговаря с благоразположени към нея военни и правителствени служители,
заяви днес лидерът й Хуан Гуайдо в интервю за вестник "Вашингтон пост".
"Разговаряме с правителствени служители и с представители на армията. За тях това е изключително деликатно от гледна точка на личната им сигурност. Срещаме се с тях, но дискретно", разкри Гуайдо.
Антонио Риверо, венецуелски генерал в изгнание в Маями, обяви, че е разговарял с военни с всякакви чинове, които са недоволни от Мадуро, но се страхуват изцяло да скъсат с него. "Много от войниците са отчаяни. Въоръжените сили вече са сломени", каза Риверо.
В интервюто за "Вашингтон пост" Гуайдо казва също, че опозицията ще се опита да достави във Венецуела храна благодарение на обещаните от Съединените щати като помощ 20 милиона долара и предложения от Колумбия, Бразилия, Аржентина, Парагвай и Европейския съюз.
Николас Мадуро отхвърляше в миналото предлаганата му помощ с твърдението, че информацията за глада във Венецуела е лъжа, измислена от враговете му.
"Хуманитарната помощ заема централно място в нашата политика. Смятаме, че това ще бъде нова дилема за режима и за въоръжените сили. Те ще трябва да решат дали са на страната на народа и искат да подобрят положението в страната, или ще го игнорират", изтъкна Гуайдо.
Според него противопоставянето му с Мадуро е в началната си фаза и много въпроси трябва да бъдат решени, преди да се стигне до нови избори. Опозиционният лидер намекна, че за това ще са необходими от шест до девет месеца, при положение че Мадуро се оттегли от властта и избирателната система бъде бързо прочистена от корупция.
Признаването на Гуайдо за временен президент на Венецуела постави пред формиращото се негово правителство практически въпроси като например как да плаща за наема на сгради за посолства и откъде да вземе пари за възнаграждения на служителите.
Опозицията заяви, че Гуайдо разчита отчасти на замразените от Съединените щати венецуелски авоари, които правителството на Тръмп обеща да му предостави за дипломатически и управленски цели. Лидерът на опозицията посочи, че временното правителство иска да установи контрол върху Ситго (Citgo), американското подразделение на държавната петролна компания на Венецуела "Петролеос де Венесуела" (PDVSA).
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!