А дминистрацията на aмериканския президент Джо Байдън предупреди Израел, че с разширяването на конфликта срещу ливанската въоръжена групировка "Хизбула", рискува да привлече Иран в него.
Израелски официални лица съобщиха миналата седмица, че са завършили подготовката за операция, ако се наложи, предаде The Guardian.
US warns Israel against war with Hezbollah https://t.co/XR3F4LyUdx
— Guardian news (@guardiannews) June 7, 2024
Хамас: Споразумението за мир на Байдън не съвпада с исканията ни
Според доклад на Axios, цитиращ двама неназовани висши американски служители, Вашингтон е казал на Израел, че не вярва, че „ограничена война“ в Ливан или „малка регионална война“ е реалистичен вариант, тъй като ще бъде трудно да приключи и има вероятност да излезе извън контрол.
Предупреждението идва на фона на нарастващите спекулации, че Израел може да обмисля започването на значителна операция срещу "Хизбула" през следващите месеци, въпреки че беше разубеден от Вашингтон от подобен ход в началото на войната срещу "Хамас".
Напрежението се увеличи значително през изминалата седмица, след като високопоставени израелски фигури посетиха северната част на страната, за да обсъдят подготовката за война в Ливан. Това стана на фона на широко разпространени горски пожари в региона, предизвикани от огъня на "Хизбула".
Началникът на въоръжените сили предположи, че "подготовката" е приключила и че решението за започване на офанзива може да е неизбежно. Премиерът Бенямин Нетаняху предупреди за възможността от „интензивна кампания“.
Крайнодесният министър на сигурността Итамар Бен-Гвир посети изоставения северен град Кирят Шмона, за да призове за "унищожаването на "Хизбула".
Това, че вълната от високопоставени посещения на север може да е нещо повече от политическа поза, беше подчертано от съобщението миналата седмица, че Израел отново увеличава тавана на броя на резервистите с допълнителни 50 000, които може да извика при нужда.
Това, което е ясно на фона на всички спекулации, е, че ситуацията на северния фронт на Израел бързо стана толкова проблематична, колкото Газа, където израелските отбранителни сили са "затънали", пише The Guardian.
Лидерът на Хизбула, Хасан Насрала, даде телевизионно обръщение за смъртта на Мохамад Яги, високопоставен служител на Хизбула, през декември.
Каква е ролята и влиянието на Хизбула в Ливан?
Докато лидерите на Израел влязоха във войната, решени да изградят нова стратегическа власт над Газа, продължителността на конфликта и продължаващите неуспехи на ИД срещу "Хамас наложиха" своята реалност.
По голяма ирония на историята Израел, който се опитваше по различни начини да създаде буферна зона за сигурност в Южен Ливан от 80-те години на миналия век чрез война, окупация и дипломация, сега се събуди от факта, че от началото на войната "Хизбула" е създала нещо като зона за сигурност в северната част на Израел.
Девет месеца война: Израелските удари в Газа продължават
Десетки хиляди израелци са напуснали севера или със заповеди за евакуация от районите, които са най-близо до границата, или доброволно.
Около 40% от напусналите са се чудили за бъдещето в регион, чиято икономика е силно засегната.
Докато по-голямата част от фокуса на израелската критика за начина, по който правителството се справя с по-широкообхватната война беше върху неспособността му да изпълни декларираните си военни цели в Газа, ситуацията на север се изостря все по-остро.
Израел се опита да управлява конфликта на северната граница в зависимост от продължаващите боеве в Газа, но самата му продължителност на създаде своя собствена динамика.
Докато стратегическата доктрина на Израел през последното десетилетие предвиждаше водене на много кратки, интензивни и решителни войни срещу "Хизбула" и "Хамас", настоящият конфликт не беше нито кратък, нито решаващ.
"Хизбула" смята конфликта досега за успешен, въпреки твърденията на IDF, че са нанесли щети на ливанското въоръжено движение.
Загубите на въоръжената група са сравнително ниски за мащаба на въздействието върху Израел, което е постигнала. И докато десетки хиляди ливанци бяха разселени от своята страна на границата, политическите последици не бяха симетрични.
Също толкова тревожно за Израел е, че "Хизбула", отдавна смятана за ефективна и много адаптивна военна сила, успя да използва войната, за да тества и усъвършенства своите способности.
През 2006 г. тя използва ефективно противотанкови ракети срещу Израел. В настоящия конфликт "Хизбула" използва все по-ефективно малки дронове камикадзе, включително два пъти през последната седмица, по начини, които изглеждат в състояние да надхитрят обширните контрамерки на Израел по границата.
Всичко това изглежда е довело до нарастващо осъзнаване в IDF и в политическото ръководство на Израел, че те са поставени в дългосрочен капан.
Освен всеобхватна договорена сделка за северната граница, за която "Хизбула" каза, че е отворена в дългосрочен план, провалът на договореното от ООН споразумение за прекратяване на огъня от 2006 г., което предвижда оттегляне на "Хизбула" от границата, означава, че дори ако войната в Газа трябваше да спре, заплахата се трансформира на север.
През последните дни израелските медии се фокусираха все повече върху перспективата за война с "Хизбула" - как би изглеждала тя и дали вече е неизбежна.
*Видеото е архивно: Нетаняху заплаши Ливан, ако в конфликта с „Хамас” влезе „Хизбула”
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!