Т ози месец се очаква да влязат в сила нов пакет от санкции на САЩ върху режима на сирийския президент Башар Асад. Санкциите, считани за най-тежки досега, са част от т.нар. Акт „Цезар“ – закон, одобрен през декември 2019 г., който позволява на американската администрация да налага ограничения върху чужди компании и държави, които подпомагат сирийското правителство в операциите му срещу цивилното население.
„Цезар“ е кодовото име на сирийски офицер, който дезертира през 2013 г., разкривайки с над 50 000 снимки жестокостите, извършвани в затвори и болници срещу хора, участвали в протестите и арестувани от службите за сигурност на сирийското правителство. Изображенията на обезобразени и слаби тела, напомнящи кадрите от нацистките лагери, са направени от специализирана полицейска единица, която документира извършването на разпити за вътрешните, секретни архиви на сирийската Държавна агенция за сигурност.
"Руските невидими армии" - кои са те?
„Цезар“ пази анонимността си усърдно, но действията му провокираха многобройни реакции на най-високо ниво в Европа и САЩ. Така например, изображенията бяха изложени в Брюксел, а във Вашингтон Конгресът започна да обмисля ответни действия. Самият сирийски офицер излезе на изслушване пред Конгреса през 2014 г., но отне пет години, за да може да бъде формулиран законопроект.
Приетият от Тръмп акт в самия край на 2019 г., включва налагане на санкции върху всяко лице, компания или държава, замесени в търговия с правителството в Сирия или подпомагане на действията му. Очаква се санкциите да влязат в сила до края на юни 2020 г.
Турция и Русия в сблъсък в Либия, ЕС очаква бежански натиск
В същото време в Германия се водят дела срещу двама висши сирийски офицери, обвинени в извършване на мъчения в клон на Държавна сигурност в столицата Дамаск. Макар двете събитията да не са директно свързани, те са сигнал, че хватката върху Асад се стяга.
The Caesar Act promotes accountability, through sanctions and travel restrictions, of the Assad regime and those responsible for atrocities in #Syria. This effort supports the Syrian people's call for a lasting political solution in line with #UNSCR 2254. https://t.co/D4re1aTInm
— Morgan Ortagus (@statedeptspox) December 21, 2019
САЩ имат седем изисквания, за да премахнат санкциите – Асад и Русия трябва да прекратят използването на сирийското въздушно пространство, за да извършват удари по цивилна инфраструктура; зоните, контролирани от Асад, Русия и Иран трябва да бъдат отворени за хуманитарни коридори и доставяне на помощи; Асад трябва да освободи всички политически затворници; сирийските правителствени, руски и други сили трябва да спрат атаки по медицинска инфраструктура; правителството на Асад трябва да предприеме законови мерки срещу онези, извършили военни престъпления, да позволи завръщането на бежанци и да компенсира цивилни заради смъртта на техни роднини.
Защо Индия и Китай струпват армия на границата си
Актът „Цезар“ е много детайлен и покрива всички икономически и военни дейности не само на правителството в Сирия, но също и на Иран и Русия. В същото време не става ясно как САЩ възнамерява да принуди Москва и Иран да се придържат към условията и не се споменава дали Вашингтон смята да налага бъдещи санкции върху Иран и Русия. В момента американците водят разговори с Кремъл за Либия и опитват да договорят политическо решение за край на войната в Сирия.
Защо войната в Сирия е далеч от своя край
Може да се предположи, че Москва и Техеран няма да бъдат очаровани от ограниченията и наказанията, предвидени от „Цезар“, след като сирийският режим е вече подложен на санкции. Вашингтон даде да се разбере, че контролираните от кюрдите райони в северна Сирия ще бъдат изключени от санкциите, но в тези провинции сирийското правителство има силни търговски връзки, включително в продажбата на петрол и зърно – два ресурса, изключително важни за оцеляването на правителствените райони.
Актът не споменава Турция, чиито сили са разположени в северна и северозападна Сирия и заедно с Русия контролират зоните между бунтовниците и сирийските правителствени сили. През последните месеци има сериозно напрежение в кюрдския район Африн, който попада в зоната на влияние на Турция.
Руски наемници от "Вагнер" накланят везните във войната в Либия
Ефикасността на „Цезар“ все още не може да бъде преценена на терен, но САЩ предупреждават от повторно налагане на международни санкции върху Иран, които бяха вдигнати след подписването на ядреното споразумение през 2015 г. Скорошното изтичане на военното ембарго, което е част от ядрената сделка, може да накара САЩ да предприеме действия.
Ембаргото възпрепятства Техеран за купува конвенционално оръжие в срок от пет години след подписването на споразумението, който свършва в средата на октомври тази година. Русия, Китай и европейските държави, които са част от споразумението – и в голяма степен са и търговски партньори на Иран – са против налагането на ново ембарго.
The Caesar Act will take effect on June 17 and new sanctions will hit #Syria, but will likely have ramifications across the border in #Lebanon. Read more here:https://t.co/ODdNSXNDqg
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) June 13, 2020
Трябва да се спомене, че до този момент санкциите, макар да се отразиха на икономиката, тъй като засегнаха местните крупни бизнесмени и елити, не са принудили Иран и режима в Сирия да действат по различен начин и дипломатически погледнато санкциите не са успешни. Досегашните санкции имаха за цел и да създадат усещането за страх от граждански бунт, но това не притеснява много Дамаск и Техеран. След девет години на война, сирийският президент възстанови контрола си върху немалко райони на страната с помощта на Русия, а държави – включително в Персийския залив – започнаха все по-открито да показват сближаване след години на кодирани и прикрити отношения.
Израел засили ударите си по Иран дълбоко в Сирия
В Иран, въпреки протестите, правителството не планира да направи промени. Изненадващо ограниченията на САЩ създадоха взаимозависимост между Иран и правителството на Асад, в която всяка от страните нагажда политиките си така че да възпрепятства колапса на другата и по този начин устояха на санкциите.
„Цезар“ е лоша новина за редица компании, които имат дейност в Сирия и страните в региона, свързани с Иран, Русия и Асад. Смята се, че санкциите ще засегнат и европейски компании, включително в Източна Европа и Балканите, които през последните няколко години подновиха отношенията си със сирийски фирми. Страховете от стагнация и удар по олигархическия кръг около Башар Асад, предизвика срив на местната валута и демонстрации в Южна Сирия.
В Град Суейда вече седмица не спират протестите, които са директен удар за имиджа на Асад. При всички положения, заради обвързаността между правителството и лоялни бизнес елити, санкциите ще засегнат и обикновените хора, а това има потенциал да предизвика вълна от недоволство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!