Д окато разочарованието от отказа за покана за преговори за присъединяване към Европейския съюз е още силно в Северна Македония и Албания, другите големи играчи се възползват от слабостта на Брюксел.
Русия обещава превъоръжаване на сръбската армия, като показа възможните варианти на учението „Славянски щит 2019 г.”, за което в Сърбия бяха закарани нови ПВО системи С-400 и Панцир-С. Кремъл също така покани Северна Македония и Албания в доминирания от него Евразийски икономически съюз.
Как Западът тласка Балканите в чужди ръце
Китай засилва инвестиционната си активност в региона на Западните Балкани чрез инициативата „Един пояс, един път”.
А САЩ използват политически лостове, за да променят статуквото в региона. След като американският пратеник за Западните Балкани Матю Палмър определи отказа, продиктуван от позицията на Франция, като „историческа грешка”, днес той приветства т. нар. „Малък Шенген”.
„Това е обещаваща инициатива, която има нашата подкрепа”, заяви в петък Палмър в Женева.
Провал, кой не иска Северна Македония и Албания в ЕС
„Европейската перспектива на Западните Балкани, която беше основа за ангажираността на САЩ в региона повече от 20 години, не се е променила и няма да се промени”, подчерта той.
„Ето защо неспособността на Европейския съвет да постигне консенсус за започване на преговори със Северна Македония и Албания беше толкова дълбоко разочароваща. Но с това нещата не свършват. Надяваме се Европейският съвет да успее да преразгледа проблема и да постигне напредък на срещата на лидерите в Загреб, да намери необходимия консенсус, да започне този важен процес и да изпрати важен сигнал до региона”, каза Палмър.
„Междувременно САЩ поемат по-голяма роля на Западните Балкани и има опасност в ЕС да се създаде усещането, че се оттегля, и самият регион поема инициативата. Ангажиментът на Сърбия, Албания и Северна Македония да подобрят сътрудничеството чрез инициативата „Малък Шенген” е демонстрация на това как лидерите поемат отговорност за собствената си съдба и контрол върху собственото си бъдеще”, каза американският представител.
Според него структурата на инициативата е отворена, като има място за Черна гора, Босна и Херцеговина и Косово.
„Това е инициатива, която обещава, има нашата подкрепа и за която сме ангажирани да работим в партньорство с лидерите на Западните Балкани, за да постигнем напредък”, каза Палмър.
Сръбският президент Александър Вучич, заедно с премиерите на Северна Македония и Албания, Зоран Заев и Еди Рама подписаха в Нови Сад инициатива за създаване на такава зона миналия месец, а от другите страни в региона се очаква да се присъединят.
Тогава Вучич коментира: „Мога открито да кажа, че САЩ подкрепиха тази идея, която се основава на четирите свободи на движение на стоки, хора, услуги и капитали. Очакваме допълнителна подкрепа от Палмър и САЩ като цяло”.
Декларацията за т.нар. „Малък Шенген” няма да позволи повече Тирана да бъде упреквана, че се стреми към създаване на „Велика Албания”. Свободното движение без допълнителен контрол от двете страни на границата ще стане факт, посочи пък албанският премиер Еди Рама.
В Косово и Черна Гора обаче се опасяват, че инициативата е опит да се създаде изкуствено държавно образувание, подобно на разпадналата се Югославия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!