С АЩ обвиниха шестима хакери от руското военно разузнаване за няколко от най-големите кибератаки в света.
Шестте лица и съконспираторите им са използвали зловреден софтуер, за да извършват кибератаки във Франция, Грузия, Нидерландия, Южна Корея, Украйна, Великобритания и САЩ, се казва в обвинителния акт, цитиран от агенциите.
Сред мишените на хакерите са били електроенергийната мрежа на Украйна, френските избори през 2017 г., Зимната олимпиада в Южна Корея през 2018 г., парламента на Грузия и американски болници.
"Днес министерството (на правосъдието на САЩ) обвини тези руски офицери в извършването на най-подривната и разрушителна поредица компютърни атаки, приписвана на една единствена (хакерска) група, включително чрез използването на зловредния софтуер "Нот Петя" (NotPetya)", съобщи заместник главният прокурор на САЩ по националната сигурност Джон Демърс.
USA bring charges against Russian secret service staff attacks due to cyber #thenewsmansion https://t.co/jm3viMM8ZB
— News Mansion (@NewsMansion) October 20, 2020
Шестте лица са част от група, наричана от експертите по киберсигурност с името "Сандуърм Тийм" (Sandworm Team). Единият от обвиняемите, Анатолий Ковальов, има повдигнати обвинения отпреди това за намеса в американските президентски избори през 2016 г.
Според обвинителния акт шестте лица са офицери от руската военна разузнавателна служба ГРУ. Що се отнася до кибератаката срещу френските избори през 2017 г., в обвинителния акт се посочва, че нейна мишена е била например партията на президента Еманюел Макрон.
Мащабна кибератака в Гърция: премиер и правителство с откраднати данни
Що се отнася до Зимната олимпиада в Пьончан, Южна Корея, през 2018 г., на нея беше забранено участието на руски атлети заради държавно спонсорирана допинг програма.
Сред обвиненията обаче няма такива за намеса в американски избори. Според прокуратурата на САЩ целта на кибератаките, за които са обвинени лицата, е била прокарване на геополитическите интереси на Русия.
Великобритания обвини същата хакерска група за участие в руска киберофанзива за саботиране на Олимпиадата в Токио, като тяхна мишена са били и предстоящите Параолимпийски игри в японската столица. Според британски представители хакерите са извършвали "кибер разузнавателни" операции във връзка с игрите в Токио, които първоначално щяха да се състоят тази година, но бяха отложени заради коронавируса.
Повече подробности не бяха дадени, единствено, че мишена са били организатори, доставчици и спонсори на Олимпиадата.
САЩ дават на съд онлайн измамници взели милиони
Британският външен министър Доминик Рааб заяви: "Действията на ГРУ срещу Олимпийските и Параолимпийските игри са цинични и безразсъдни. Осъждаме ги възможно най-категорично".
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо призова всички страни да се присъединят към привличането под отговорност на шестимата руснаци.
"Подобна киберактивност говори за пълно пренебрежение към обществената сигурност и международната стабилност", се казва в изявлението на Помпейо.
Кибератака накара Honda да спре глобалното производство
"Дойче веле" съобщи също, че властите в САЩ са арестували 8 души по дело за контрабанда за крадена електроника в Русия. Куриерите са били пътници и служители на "Аерофлот". Държавният департамент анулира над 110 визи на служители на руската авиокомпания.
САЩ повдигна обвинения срещу 10 човека, заподозрени в мащабна контрабанда на електроника в Русия. Осем души са арестувани, а другите двама се укриват от правосъдието, съобщиха от прокуратурата на ката Ню Йорк.
Staatsunternehmen #Aeroflot schmuggelt in riesigen Mengen Elektronik aus den #USA nach #Russland, u.a. Apple-Produkte im Wert von 50 Mio$. Acht Verdächtige wurden festgenommen, 110 Visa von Aeroflot-Mitarbeitern widerrufen. #MAFIAhttps://t.co/gPyvi34Ynhhttps://t.co/C577sK9ffa
— Krus & Stern (@krus_stern) October 20, 2020
Куриери на крадената стока са били пътници, бивши и действащи служители на руската авиокомпания "Аерофлот".
По информация на следствието, обвиняемите са внесли в Русия електронни устройства, включително продукция на компания "Apple", на обща стойност 50 млн. долара. Техниката е била изнасяна без необходимите разрешения, като много от устройствата са били крадени.
Един от арестуваните от август до декември 2019 г. за четири полета извън САЩ е изнесъл над 1 000 устройства на "Apple" на обща стойност над 1 млн. долара. Друг участник в схемата през октомври същата година е пренесъл в 9 куфара 235 устройства за около 250 000 долара.
По време на обиските в рамките на разследването у заподозрените са открити над 600 000 долара в брой, както и голямо количество електронни устройства. Държавният департамент е информиран за случая, вследствие на което е анулирал повече от 110 визи на служители на "Аерофлот" заради участие в престъпната схема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!