Р едица европейски държави започнаха програми за подпомагане на бедните домакинства заради скока на цените на природния газ, който води до поскъпване и на множество други продукти и услуги.
Нарастването на цените на газа на едро се дължи на спада на капацитета за съхранение през продължителната зима в Западна Европа миналата година, както и на понижения износ на природен газ от Русия тази година преди стартирането на доставките по политически противоречивия тръбопровод „Северен поток” 2.
„Булгаргаз“ иска нов скок на цената на природния газ
От януари насам природният газ на европейските пазари е поскъпнал с 250%, като цената надхвърли 73 евро за мегаватчас тази седмица.
Специалният представител на САЩ за енергийна сигурност Еймъс Хокстайн обяви, че е все по-притеснен от ограниченията на износа на руски природен газ за Европа на фона на опасенията, че някои европейски страни може просто да нямат достатъчно гориво за отопление на домовете през следващата зима, ако тя се окаже по-студена от обикновено.
Според Хокстайн доставките на газ от Русия са „необяснимо ниски”, а информацията от понеделник, че „Газпром” не е резервирал допълнителен транзитен капацитет за октомври, „само допълват притесненията”.
За една година: Сериозен ръст на цените на олиото, хляба и краставиците
„При толкова ниски обеми в съоръженията за съхранение на газ, ако зимата се окаже по-студена от обикновено, се страхувам, че някои части на Европа дори няма да имат достатъчно газ за отопление, камо ли за производство на електроенергия”, заяви Хокстайн.
Газовите хранилища в ЕС са запълнени на по-малко от 72%, а до началото на отоплителния сезон остават само няколко седмици. През последното десетилетие това е най-ниското ниво на използван капацитет за този период от годината.
Рекорден скок в цените на храните у нас, на какво се дължи
Русия не коментира защо е отказала да резервира допълнителен капацитет.
Хокстайн смята, че това е политическа стъпка, която Москва предприема, за да ускори пускането на газопровода „Северен поток” 2 до Германия, заобикалящ Украйна. САЩ се противопоставят на проекта, който вече е завършен, но наскоро отказаха да наложат нови санкции срещу компанията, която ръководеше строителството.
„Всъщност газопроводите, преминаващи през Украйна, имат достатъчно капацитет за доставките на газ за Европа”, обясни Хокстайн. „Русия многократно е заявявала, че има достатъчно газ за доставките за Европа. Ако това е вярно, тя трябва да го достави и трябва да го направи възможно най-бързо през Украйна”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!