С АЩ обвиниха Китай, че провежда стотици "насилствени и рискови" маневри на военновъздушните сили срещу американски военни самолети - и тези на съюзниците им - в международното въздушно пространство в Индо-Тихоокеанския регион.
Пентагонът заяви, че от есента на 2021 г. досега е имало 180 инцидента срещу американски военни самолети, а броят им нараства до 300, ако към тях се включат и въздушни прeхващания в близост до самолети, управлявани от съюзници.
Публикувайки снимки и видеоклипове от някои скорошни инциденти, Пентагонът заяви, че китайските полети над Източен и Южен Китай са рисковани и агресивни по природа, но не ги нарече опасни - стандартен военен термин, когато взаимодействието е действително опасно.
Длъжностни лица предупредиха, че "безразсъдните маневри" на китайските самолети - които включват "близко приближаване с висока скорост във въздуха, изпускане на предмети и снаряди като сигнални ракети и друго опасно поведение" - могат да предизвикат "активни инциденти" и да доведат до непреднамерен конфликт.
Те заявиха, че китайските полети имат за цел да "сплашат" САЩ и техните съюзници.
В един от случаите китайски изтребител "се приближи до нашия обект на 30 фута със скорост от стотици мили в час" и остана там повече от 15 минути, заяви Ели Ратнър, помощник-секретар по въпросите на сигурността в Индо-Тихоокеанския регион.
"Всички тези примери, които публикувахме, подчертават насилствените намерения на (Китай) чрез поведение, особено в международното въздушно пространство", каза той.
"Изводът е, че в много случаи този тип оперативно поведение може да доведе до активни и опасни инциденти."
Твърденията идват в момент, когато отношенията между САЩ и Китай са в най-ниската си точка от години.
Напрежението съществува по редица въпроси, включително Тайван, търговията, правата на човека в Китай и военната му дейност в Южнокитайско море.
От години Пентагонът се опитва да се позиционира така, че да е готов за потенциален конфликт с Китай заради Тайван, дори когато сега се оказва, че подкрепя съюзниците си в Украйна и Израел.
Адмирал Джон Акилино, ръководител на Индо-тихоокеанското командване на САЩ, заяви пред репортери във вторник, че въпреки изпращането от САЩ на ударни групи самолетоносачи и амфибийни кораби в подкрепа на Израел и почти 20-месечната война в Украйна, командването разполага с необходимото за възпиране на Китай.
"Предприехме редица стъпки за засилване на ангажимента ни към региона, за засилване на възпиращата ни сила в региона и ще продължим да го правим."
Предупреждението на САЩ във вторник дойде в момент, когато Канада обвини изтребителите на Пекин в "безразсъдно" прехващане на канадски морски патрулен самолет в международни води край бреговете на Китай.
Китайските самолети засенчиха и се доближиха на по-малко от пет метра от самолета Lockheed CP-140 Aurora, което канадският министър на отбраната Бил Блеър определи като неприемливо, опасно и безразсъдно.
Канадският самолет за наблюдение е бил на мисия за прилагане на санкциите на ООН срещу Северна Корея.
Пекин отвърна на удара, като обвини самолета в "незаконно" навлизане във въздушното пространство на Чивей Ю, остров, свързан с китайските острови Дяоюй.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!