П рез последните месеци от кампанията за президентските избори в САЩ през 2016 г. десетки хиляди имейли на високопоставени представители на Демократическата партия са били хакнати от руски агенти и публикувани в интернет. Според Хилари Клинтън това е била една от причините тя да загуби надпреварата за Белия дом, предаде Франс прес.
В петък американските власти повдигнаха
обвинения срещу 12 служители на руското военно разузнаване заради хакерски действия
по време на президентските избори в САЩ. Обвиненията бяха обявени от за.-министъра на правосъдието Род Розенстейн като част от разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за евентуална координация между предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп и Русия.
Огромен скандал - британци манипулирали изборите в САЩ
Руснаците са обвинени, че са извършили хакерски действия срещу компютърните мрежи на Демократическата партия и кандидата на демократите Хилари Клинтън.
Розенстейн каза на пресконференция, че "поименно са повдигнати обвинения срещу 12 руски военни служители за заговор за намеса в президентските избори през 2016 г.". По думите му "всички 12 обвиняеми са членове на Главното разузнавателно управление на руските въоръжени сили".
Розенстейн каза още , че е информирал Тръмп за повдигнатите обвинения.
"Интернет позволява на чуждестранни неприятели да нападат американците по нови и неочаквани начини", заяви той.
Обвиненията бяха повдигнати три дни преди Тръмп да се срещне с руския президент Владимир Путин в Хелзинки.
Възможни нови договорки между Путин и Тръмп за Сирия
От вчера се знае малко повече за начина, по който руснаците са действали срещу над 300 души от Демократическата партия на САЩ
и предизборния екип на Клинтън, пише Франс прес.
В документ от 29 страници специалният прокурор описва методите на действие на хакерските атаки, извършени от два екипа на руското военно разузнаване ГРУ от два адреса - 20, булевард "Комсомолски" в Москва и 22, улица "Киров" град Химки, Московска област.
На 19 март 2016 г. един от обвинените руснаци изпраща лъжливо съобщение на личния адрес в Gmail на ръководителя на предизборната кампания на Клинтън Джон Подеста. То имитира съобщение от Гугъл за сигурността с цел злонамерено придобиване на информация (фишинг). Джон Подеста кликва на линка, който го препраща към фалшива страница на Гугъл, където той въвежда паролата си и по този начин неволно дава на ГРУ достъп до електронната си поща.
В продължение на няколко месеца хакерите се опитват по този начин да проникнат в тайните на екипа на Клинтън. Те създават фалшив акаунт на името на един от членовете на този екип и излъгват тридесетина негови колеги чрез връзка към екселски файл.
Нападнати са и други представители на демократите. Чрез служител на една от организациите им, който става жертва на фишинг, хакерите постепенно проникват в сървърите на ръководството на Демократическата партия и инсталират вреден софтуер (малуер) за шпионаж на 33 компютъра, с който получават скрийнкапове и данни за последователността на използване на клавишите. Те преравят харддисковете и в продължение на месеци крадат огромно количество данни.
През май 2016 г. партията осъзнава, че е жертва на кибератака и започва да предприема мерки. Вирусите обаче остават скрити до октомври.
Хакерите търпеливо изчакват подходящи моменти да разпространят откраднатите документи. Едва на 8 юни сайтът DCLeaks.com, създаден по заобиколен път за прикриване на самоличността им, е лансиран с публикуването на първа партида файлове.
Хакерите стоят и зад ника Guccifer 2.0, който се представя за румънец, извършил кибератаката срещу Демократическата партия.
И най-вече, те използват добре познатия сайт Уикилийкс, който в края на юни и началото на юли се свързва с Guccifer 2.0 и иска от него "всичко свързано с Хилари", насърчавайки го да прехвърли плячката си преди конгреса на Демократическата партия през юли. В крайна сметка Уикилийкс разпространява хиляди имейли три дни преди началото на конгреса, което предизвиква оставката на председателката на партията заради разкриването на някои вътрешнопартийни тайни.
В последния месец преди вота през ноември 2016 г. отново Уикилийкс разпространява 50 000 имейла на Джон Подеста.
След изборната си загуба Хилари Клинтън публично заявява, че е щяла да ги спечели, ако не са били две намеси: на бившия шеф на ФБР Джеймс Коми, който според нея ненужно е възобновил точно преди изборния ден отделното разследване на личния й сървър, който е ползвала докато е била държавен секретар (този сървър не е бил хакнат), и на руснаците.
Клинтън изрази и убеждението си, че е имало контакти между предизборния екип на Тръмп и Русия - нещо, което президентът републиканец винаги е отричал като измислица, и което не е установено при разследването, отбелязва АФП.
Руското външно министерство заяви, че няма доказателства
обвинените от Вашингтон 12 души да са свързани с руското военно разузнаване или да са проникнали в компютри на Демократическата партия на САЩ.
Русия обвини САЩ в намеса в чужди избори, включително в България
Според руското външно министерство това обвинение цели да помрачи атмосферата преди срещата на върха между президентите на Съединените щати и Русия в понеделник в Хелзинки.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!