Е дна от най-големите промени в последните 20 години на международна окупация е, че градските центрове, търговията и повечето бизнеси в Афганистан вече зависят от дейността на банките в страната.
Днес няколкостотин души протестираха в Кабул срещу спирането на работата на финансовите институции след идването на талибаните на власт.
Сега движението „Талибан” е изправено пред две възможности – или да се откаже от цялата градска икономика, процес, който ще бъде придружен с хиперинфлация и масово обедняване на и без това бедните афганистанци. Или да се съобразява с волята на Вашингтон.
Талибаните: Афганистанците ще могат да пътуват свободно
Около 40% от брутния вътрешен продукт на Афганистан се формира от международна помощ, основно от САЩ. Други 4% от БВП са трансфери от афганистански емигранти, помагащи на семействата в родината си. Страната произвежда големи количества земеделска продукция, основно плодове и ядки, които изнася. Стойността на този експорт е около 1 милиард долара годишно. Износът на злато е за приблизително същата сума. Също така производството на пшеница е почти достатъчно, за да задоволи вътрешното търсене. Подземните богатства на Афганистан се оценяват на около 1 трилион долара, но за извличането им са необходими значителни инвестиции. От 2012 г. в Афганистан се добива петрол от китайския гигант CNPC. В сектора на услугите работят значителен брой афганистанци. Само в телекомуникациите са заети около 100 хил. души. Приблизително 60% от домакинствата обаче получават някакъв доход от селското стопанство.
Талибаните се оплакаха, че САЩ им крадат кадрите
Въпреки факта, че движението „Талибан” обяви, че от 25 август възобновява работата на всички банки в страната, много служители на финансови институции не смеят да се върнат към служебните си задължения, страхувайки се за сигурността си.
Афганистанка: Талибаните лъжат, не им вярвайте!
По-голямата част от протестиращите настояваха да им се изплатят поне част от спестяванията в банките.
На свой ред, управителите на финансовите институции обясняват, че не могат да възстановят предишния режим на работа, докато не отвори отново Централната банка на страната. Със същия проблем се сблъскват и собствениците на бюрата за обмяна на валута.
Г-7 се споразумяха за Афганистан и талибаните
Почти всички финансови институции в Афганистан остават затворени вече две седмици. В резултат на това милиони афганистански граждани са лишени от достъп до банковите си сметки, а работодателите в много сектори спряха да изплащат заплатите на служителите си. Наемодатели пък предлагат на наемателите да не им плащат, страхувайки се, че талибаните могат да заемат празните жилища.
На 23 август талибаните обявиха, че назначават Хаджи Мохамад Идрис за изпълняващ длъжността директор на Централната банка.
По-рано бившият управител на банката съобщи, че талибаните имат достъп до не повече от 0,1% от държавния резерв от 9,5 млрд. долара. Остатъкът от средствата е блокиран от САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!