Белият дом заяви, че египетското правителство не е извършило и най-малка част от реформите, за които настояват хората по улиците, и предупреди, че масовите протести ще продължат, докато не настъпи промяна, съобщи Асошиейтед прес.
"Правителството не предприема необходимите стъпки, които хората в Египет имат нужда да видят. Затова все повече хора излизат, за да изразят болката си", каза говорителят на Белия дом Робърт Гибс.
Той предположи, че някои египетски лидери си мислят, че размириците могат да бъдат успокоени с известни отстъпки, и разчитат, че "животът ще се върне към нормалния си ход".
По думите му разрастването на антиправителствените демонстрации обаче показва, че
преценката им е грешна
В интервю за американската телевизия Пи Би Ес египетският външен министър Ахмед Абул Гейт разкритикува САЩ за това, че са отправили "объркващо" послание в първите дни на протестите в Египет.
По думите му сега посланието на американското правителство е "много по-добро", тъй като според него Вашингтон разбира, че евентуална рязка промяна би предизвикала хаос, отбеляза АП.
Египетският министър на културата Габер Асфур напусна правителството, съставено от президента Хосни Мубарак в отговор на размириците, предаде Ройтерс.
Член на семейството на Асфур каза, че министърът е подал оставка по здравословни причини. Уебсайтът на египетския в. "Ал Ахрам" обаче съобщи, че
писателят бил подложен на натиск от свои колеги творци
Според уебсайта Асфур вярвал, че новият управленски състав, положил клетва на 31 януари, ще бъде правителство на националното единство.
В правителството влязоха много от досегашните министри, но Асфур беше ново лице, отбеляза Ройтерс.
Армията може да се намеси да защити националната сигурност в случай на хаос или ако "авантюристи" се опитат да вземат властта, предупреди външният министър на Египет Ахмед Абул Гейт в интервю за телевизия Ал Арабия, разпространено от египетската информационна агенция МЕНА, съобщи Ройтерс.
Трябва да опазим конституцията, дори да бъде променена, защото това ще предпази страната от опити на някои авантюристи да завземат властта, заявил Гейт пред арабския тв канал.
Армията бе разположена по улиците на 28 януари,
след като полицията изгуби контрола над протестиращите египтяни, настояващи за оставка на президента Хосни Мубарак.
С навлизането на масовите протести в третата си седмица ролята на военните може да се окаже съдбоносна за бъдещето на Египет, посочва Ройтерс.
Военните в Египет заеха до голяма степен неутрална позиция за разлика от полицията, която използва сила. Те обещаха да пазят протестиращите, но ги призоваха към умереност "за да бъде спасен Египет".
В друго интервю Абул Гейт отхвърли призива на САЩ за незабавна отмяна на извънредното положение и заяви, че Вашингтон се опитва да наложи волята си над Кайро.
За американския тв канал Пи Би Ес египетският външен министър каза също, че не смята политическите съвети на САЩ за "полезни".
Същевременно
Държавният департамент на САЩ си отвори микроблог на арабски език
в "Туитър" с надеждата да увеличи аудиторията на кратките съобщения за политиката на САЩ в обстановка на растящи смутове в Близкия изток, предадоха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.
Първият туит на арабски език в микроблога на Държавния департамент казва, че САЩ признават "историческата роля" на социалните медии в арабския свят. "Искаме да участваме в разговорите ви", се казва в посланието.
В следващите постове се повтаря позицията на президента Обама, че само египтяните могат да определят бъдещето си и се обобщава съдържанието на телефонното обаждане на вицепрезидента на САЩ Джо Байдън до египетския му колега Омар Сулейман.
Туитър акаунтът е "USA bilAraby", което значи "САЩ на арабски".
Бивши служители на Държавния департамент и експерти по външна политика казаха на Конгреса, че
САЩ трябва да използва милиардите долари помощ, които дава на Египет
за налагане на преход към демокрация, предаде АП.
При първото изслушване в Конгреса след масовите антиправителствени демонстрации в Египет експертите се постараха да дадат отговори на въпроса как САЩ да подкрепят силно демократично движение, като същевременно вземат предвид исканията на протестиращите за незабавна оставка на президента Хосни Мубарак, който от дълги години е съюзник на САЩ.
Някои конгресмени призоваха да се спре помощта на САЩ за Египет. Според експерти САЩ ясно трябва да изтъкнат пред Египет, че помощта се обвързва с някои условия и ще бъде спряна, ако Кайро се превърне в нов площад Тянънмън, където през 1989 г. китайските власти смазаха с кръв протестна демонстрация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!