Макар да е сериозен източник на тревога, кризата, избухнала след извършения от Северна Корея ядрен опит и опити с различни видове ракети не е достигнала ниво, което налага в района да бъдат изпратени допълнителни американски части, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на изказване на министъра на отбраната Робърт Гейтс.
Гейтс е на път за Сингапур, където ще участва в среща на министрите на отбраната на някои азиатски държави. По време на двудневната среща той ще разговаря поотделно с колегите си от Южна Корея, Китай и Япония.
Досега САЩ не са засекли действия на севернокороейските военни, които да налагат американския контингент в Южна Корея да бъде подсилен, подчертал Гейтс.
Според него евентуални военни мерки срещу Пхенян трябва да бъдат предприети въз основа на международно споразумение.
Никой в Белия дом не смята, че сме изправени пред реална криза, подчертал Гейтс.
"Става дума по-скоро за две събития, които са агресивни и са съпроводени с много агресивна риторика. И това показва сериозността на заплахата, създадена от Северна Корея както за района, така и за цялата международна общност", казал още той.
Междувременно стана известно, че всички китайски риболовни кораби са напуснали зоната около т. нар. северна граница в Жълто море, която служи за морска граница между двете корейски държави, съобщи Ройтерс.
Според южнокорейската агенция Йонхап, цитирана от Ройтерс, Сеул се опитва да разбере дали китайските риболовни кораби са започнали да се изтеглят по молба на Пхенян.
Основен проблем при изготвянето на проект за нова резолюция на Съвета за сигурност
на ООН във връзка с втория ядрен опит, извършен от Северна Корея, са разногласията между САЩ и Китай по принудителния обиск на севернокорейски кораби. Това съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на агенция Киодо.
Целта на принудителните и задължителни обиски е да се предотврати внасянето в Северна Корея на материали за производство на оръжия за масово унищожение.
Консултациите по текста на новата резолюция продължават при затворени врати с участието на петте постоянни членки на Съвета за сигурност, Южна Корея и Япония.
Седемте страни са се договорили, че новата резолюция трябва да подсили санкциите срещу Пхенян, който пренебрегна въведената през 2006 г. от ООН забрана за разработване на ядрено оръжие и на балистични ракети с голям обсег.
САЩ представиха проект, предвиждащ да бъде разширен списъкът със стоки, които не могат да се изнасят за Северна Корея, замразяване на имуществото на голям брой севернокорейски организации, прекратяване на инвестициите и икономическата помощ, и конкретно посочване на имената на севернокорейски чиновници, на които ще бъде забранено издаването на входни визи.
Най-сериозни разногласия предизвиква точката за принудителен и задължителен обиск
на севернокорейските кораби. Сходна санкция се предвиждаше и в предишната резолюция 1718 на Съвета за сигурност, приета след първия ядрен опит, извършен от Пхенян. Но отделните страни си запазиха правото самостоятелно да вземат решение при обиска на кораби. Сега САЩ настояват това да стане задължително.
Китай се въздържа да подкрепи тази точка от текста на резолюцията, тъй като през негова територия и териториални води преминава голяма част от външната търговия на Северна Корея.
Принудителните обиски могат да предизвикат ответна реакция на Пхенян и да подкопаят влиянието на Пекин, посочва ИТАР-ТАСС.
Русия няма възражения срещу новата резолюция на Съвета за сигурност на ООН във връзка с ядрения опит на Северна Корея през седмицата, но
остава против евентуални санкции,
обяви руското външно министерство, цитирано от Асошиейтед прес и Ройтерс.
Русия не иска КНДР да бъде в изолация и вярва, че единственият път за излизане от безизходното положение са сега замразените шестстранни преговори, посочи говорителят на министерството Андрей Нестеренко.
Нямаме причина да се противопоставяме на нова резолюция на Съвета за сигурност за Северна Корея, отбеляза Нестеренко пред журналисти в Москва.
"Трябва да използваме не езика на санкциите, а да проявим сдържаност и търпение. Трябва да проведем консултации по всички въпроси, повдигнати от страните, които имат отношение към проблема. Ние сме за политико-дипломатическо решение", подчерта той, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Трябва да отбележим, че ситуацията след последните действия на КНДР продължава да се развива в обезпокоителна посока и всичко това постепенно дестабилизира обстановката в Североизточна Азия.
Най-важно за заинтересованите страни сега обаче е да проявят максимална сдържаност. Трябва да направим пауза и да започнем да търсим приемливо решение, което би спомогнало за разреждане на напрежението в района", добави той.
САЩ пределно ясно информираха Русия,
че очакват Съветът за сигурност на ООН да приеме резолюция, която предвижда санкции срещу Пхенян, заяви във Вашингтон говорителят на Държавния департамент Йън Кели.
На въпрос за изразената от Русия позиция Кели подчерта, че Държавният департамент се е обърнал към руското външно министерство с молба за пояснение.
"Ние смятаме, че нашите руски колеги в Съвета за сигурност съзнават необходимостта на Северна Корея да бъде изпратено решително послание, за да разбере, че действията й са неприемливи и ще имат последствия", изтъкнал Кели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!