А дминистрацията на Доналд Тръмп ще затегне санкционния режим срещу руските енергийни проекти, като отмени изключенията, предвидени за някои компании, участващи в газопроводите "Северен поток-2" и Турски поток, заяви държавният секретар Майк Помпейо.
Помпейо заяви пред репортери, че компаниите, които участват в продължаващия проект, може да бъдат заплашени от санкции по силата на закон от 2017 г. - т.нар. Закон за противодействие на противниците на Америка (CAATSA), който целеше в частност да санкционира Русия за намесата й в изборите в САЩ и други нейни действия.
"Това е недвусмислено предупреждение към компаниите, които подпомагат руските проекти за оказване на пагубно влияние", каза Помпейо, цитиран от Асошиейтед прес и ТАСС. По думите му "Северен поток-2" и "Турски поток" "не са търговски проекти", а "инструменти на Кремъл за експлоатация и разширяването на зависимостта на Европа от руски енергоносители". Помпейо отбеляза, че проектите са в ущърб на Украйна и в крайна сметка подкопават трансатлантическата сигурност.
Защо САЩ са против "Турски поток" през България
Газопроводът „Турски поток“ беше обявен от руския президент Владимир Путин в Анкара през декември 2014 г.
DW: Защо "Турски поток" е успех за България и провал за Русия
„Турски поток“ включва две отсечки, които свързват Русия и Турция по дъното на Черно море. Всяка една от тях е с капацитет 15,75 милиарда куб.м. газ. Първата отсечка бе пусната в експлоатация на тържествена церемония в Истанбул на 8 януари тази година. На откриването присъстваха президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, а също така премиерът на България Бойко Борисов и сръбският лидер Александър Вучич.
От 1 януари, след като Русия спря транзита през Украйна, България получава руски газ чрез "Турски поток", а от 5 януари през новата компресорна станция "Странджа-2" България транзитира газ от новия газопровод за Гърция и Македония. България строи и разклонение за транзитиране на газ към Сърбия.
Захариева за "Балкански поток": Когато играеш по правилата, няма място за санкции
Вашингтон винаги се е обявявал срещу „Турски поток“. Два дни след пускането в експлоатацията на газопровода, на 10 януари 2020 г., САЩ изпратиха ясен сигнал, че са против продължението на тръбата през българска територия за ЕС. Съединените щати са против втората линия на газопровода „Турски поток“, предназначена за доставки на газ за Югоизточна Европа през България, тъй като я разглеждат като геостратегически проект на Русия, заяви тогава заместник-държавният секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл, който е №3 в Държавния департамент на САЩ.
Борисов: България ще играе ключова роля в газовите разпределения в Европа
„Съзнаваме, че енергийната сигурност е много важна за Европа и разбираме, че когато нашите съюзници имат сигурен достъп до енергоизточници, те са по-силни, по-благонадеждни съюзници“, каза той и добави: „Проблемът е, че Москва има други възгледи. Москва използва енергоизточниците си като политически инструмент, с който да упражнява влияние, да разделя Европа. „Северен поток-2“ и втората линия на „Турски поток“ са проблем, защото не осигуряват енергийна диверсификация за Европа. Те дестабилизират Украйна, защото Русия получава възможност да заобиколи тръбопроводите на украинска територия“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!