Н яма да има никакво предоговаряне на преговорната рамка, нито на Договора за приятелство с България. Тези договори са факт. Това заяви американският посланик в Скопие Анджела Агелер.
„Искам да бъда пределно ясна. Преспанското споразумение е историческо за тази страна. Знам, че беше много трудно за много хора тук да приемат името. Но това е международен договор, който бе приет от правителството и международната общност го прие. Разбира се, ние бяхме част от този процес и го подкрепихме. Това позволи на РС Македония да се присъедини към НАТО и да напредва към Европейския съюз“, каза Агелер в интервю за „Свободна Европа“.
Посланикът на ЕС в Скопие: Добросъседските отношения са ключови
По отношение на договора с България, тя заяви следното:
„Тези договори са вече направени. Няма да има нито предоговаряне за Преспа, нито за напредъка към ЕС. Това е много ясно“.
"Има разлика между казаното по време на предизборната кампания, казаното през годините и това, което предстои. Силно се надяваме, че е постигнат напредък, че тези стари терминологии ще бъдат оставени настрана," подчерта Агелер.
По отношение на назначаването на скандалния сръбски лидер в РС Македония Иван Стоилкович , който се счита за близък до Москва, за вицепремиер, американският дипломат посочи:
„Лично не го познавам, не знам в каква степен се променят позициите на новия вицепремиер сравнение с предишния период. Вчера се срещнах с премиера и министъра на отбраната. Имах отлични разговори с двамата за Украйна. Те ми дадоха гаранции за подкрепата на Украйна по линия на НАТО. Сега съм убедена, че когато посетят Вашингтон през следващите седмици, ще повторят тази позиция“.
БСП: Мицкоски хвърля тежка сянка върху европейското бъдеще на РСМ
На въпрос дали има риск от потенциално навлизане на корупционен капитал в страната, в контекста на обявения от Унгария заем от 1 милиард евро за РСМ, Агелер отговори:
"Винаги има риск и това е ролята на журналистиката - да проверява и да изисква прозрачност. Ролята и на гражданите е да изискват прозрачност. Ще искаме да знаем откъде идва това финансиране. Не е достатъчно да поискаме от правителството да разреши корупцията, гражданите трябва да бъдат част от процеса и да изискват отговори. Правителството каза публично и ни убеди насаме, тук в посолството, че ще бъдат отворени към този вид въпроси. Ние разчитаме на думата им."
Американският посланик коментира и възможността нови фигури от Северна Македония да бъдат санкционирани от Вашингтон:
"Когато имаме доказателства за корупция, те отиват във Вашингтон и се разглеждат внимателно. Когато сме сигурни, че доказателствата са абсолютно надеждни, обявяваме санкциите. Има много случаи, когато САЩ поставя някого в списъка, а страната на произход на лицето не прави нищо. Ние не прилагаме закона в тази държава, не сме част от съдебната ѝ система, това е работа на властите тук. На следователите, на тези, които прилагат закона, на съдебната власт. Има много доказателства в тази страна (РС Македония - бел. ред.), защото всеки път, когато Съединените щати санкционират някого, никой тук не е изненадан. Не е изненада, че тези хора са корумпирани, въпросът е какво ще направят институциите по въпроса, а ние чакаме да видим."
Анджела Агелер коментира също решението Белият дом удължи националното извънредно положение по отношение на Западните Балкани, обявено първоначално през 2001 г.
Тя каза, че това решение е насочено към продължаващите заплахи за националната сигурност и външната политика на САЩ, "дължащи се на екстремистко насилие и обструктивни дейности в региона".
"Това решение е признание, че тази част от света е сложна и трябва да ѝ се обърне внимание. Това правим тук в посолството и ще продължим да го правим", подчерта дипломатът.
* Във видеото: България няма да прави повече отстъпки спрямо РСМ
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!