„Преди няколко години бихме изпаднали в паника. Днес имаме много нефт. Добиваме много газ. Много нефт и газ”, заяви американският президент Доналд Тръмп в Ню Мексико, като се похвали с независимостта на енергийния сектор.
Така той коментира ситуацията след като в края на миналата седмица атаки с дронове спряха почти половината от производството на петрол в Саудитска Арабия – водещ износител на суровината в глобален мащаб.
След като цените на петрола рязко скочиха в понеделник в резултат на нападението, Тръмп заяви, че може да нареди отваряне на аварийния резерв, „за да поддържа пазарите добре снабдени”.
Резервът, за който той говори, е най-големият в света. Става въпрос за повече от 640 млн. барела нефт, които се съхраняват в солни мини под щатите Тексас и Луизиана.
Огромното хранилище е създадено след като арабските страни налагат петролно ембарго на САЩ заради помощта за Израел в арабско-израелската война през 1973 г. Тогава, това води до глобална енергийна криза, като цената на петрола се покачва рязко от около 3 на 12 долара за барел.
Арабското ембарго е вдигнато през 1974 г. Но през 1975 г. Конгресът на САЩ приема закон, с който се създава Стратегическият петролен резерв.
Солните мини са идеални за целта, тъй като химическият състав на солта и геологичното налягане предотвратяват изтичането на нефт. Решението за отваряне на резерва се взима от президента на САЩ.
Реално то няма как да доведе до бързо насищане на пазара, тъй като петролът в резерва е суров, т.е. трябва да се рафинира. А и настоящата инфраструктура не позволява изпомпване на големи количества за кратко време.
С оглед на това, че след т. нар. шистова революция САЩ се превърнаха в един от най-големите производители на петрол в света, мнозина експерти повдигат въпроса, доколко това огромно хранилище е необходимо въобще.
За последно то бе използвано по предназначение през 2011 г., когато сривът на нефтодобива, причинен от въстанията на „Арабската пролет”, накара държавите-членки на МАЕ да освободят общо 60 милиона барела нефт, за да стабилизират енергийните доставки.
Иначе през 2017 г. администрацията на Тръмп продаде половината от въпросния петролен запас, за да финансира дефицита във федералния бюджет на САЩ.
PLENTY OF OIL!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 15, 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!