114

Д ва дни след старта на новата година, водещ хаштаг в Туитър е #WWIII – или Трета световна война. Причина за тази истерия в социалните мрежи, е отново Близкия изток и в частност – събитията в Ирак.

Един от най-мощните военни командири в Близкия изток, иранският генерал Касим Солеймани, беше убит в Багдад при удар с американски дрон на фона на рязка ескалация в Близкия изток след щурма от про-ирански бойци и симпатизанти на американското посолство в столицата на Ирак.

Смъртта на Касим Солеймани има голямо символично значение, тъй като той отговаряше единствено пред върховния лидер на Иран, аятолах Али Хаменей.

Очаква се отговор от иранците, като той вероятно няма да е единично събитие, а отваряне на нови фронтове в Близкия изток.

САЩ убиха генерал – герой за Иран

Убийството на Солеймани приближава САЩ и Иран към военния сблъсък.

Касим Солеймани е култова личност в Иран и региона. Той не само беше един от най-важните хора в Техеран, но и основна личност в налагането на иранските интереси извън страната. Мрежата му от контакти и шпиони се изчислява на хиляди оперативни лица, а милициите, на които той осигурява политическа и икономическа подкрепа се простират от Йемен до Сирия, Ирак и Ливан. Чрез многобройните командири на тези милиции, които се отчитаха директно на Солеймани, той имаше контрол върху близо двеста хиляди бойци.

Солеймани е основен съюзник на лидера на ливанската организация Хизбулла, Хасан Насралла, както и връзката между него и Техеран. Но вероятно най-големият успех на иранския генерал, е запазването на сирийския режим на власт в Дамаск.

Той се превърна в своеобразен герой за хардлайнерите в Иран, заради операциите, които Солеймани извършваше „зад кулисите“. Той можеше да бъде видян по всички фронтови линии, където Иран има интереси, включително в Сирия, където даваше наставления на сирийски, иракски и афганистански части, подпомагащи сирийските правителствени части при офанзивите им срещу бунтовниците.

Участието на Иран в сраженията в Сирия, Ирак и Йемен спомогна за динамиката на тамошните конфликти и смъртта на десетки хиляди.

В тези усилия, генерал Солеймани е основен играч, тъй като ръководейки елитните ирански части „Ал Кудс“, той съставяше основната стратегия. Влиянието му надвишаваше многократно официалното му позиция – неколкократно той беше спряган като възможен следващ лидер на Иран, предвид че аятолах Али Хаменей е личният му ментор. Международните медии и разузнавания, особено на Запад, проявяваха нескрит интерес към генерала, граничещ с мания.

През последните години се появи дебат в разузнавателната общност, дали Солеймани ще бъде убит. Това би имало моментален ефект – удар по иранската външна политика и налагането на интересите на Техеран.

Но би имало и други последици – актове на отмъщение, направлявани от Иран и дори някакъв вид военен конфликт. За експертите е ясно, че конфликтът може да не включва разполагане на армии в класическия смисъл, а повишаване на специалните операции, атаки през милиции и други способи, изпитани през годините.

Ирак е на път да се взриви, ЕС, САЩ и Русия уплашени

Притесненията за възможни тежки последици имат отражение върху операциите на терен.

През 2008 година, например, американци и израелци убиват Имад Мугние, който беше военния лидер на Хизбулла. Той беше убит с кола-бомба, след като излезе от иранското посолство в Дамаск, където имаше среща със Солеймани. Според запознати лица, американците са блокирали израелското искане да бъде убит и Солеймани.

Очевидно нещата са се променили от 2008 насам. Последователните събития, довели до убийството на иранския генерал, започнаха преди седмица. Про-иранска милиция, спонсорирана от „Ал Кудс“ на Касим Солеймани, изстреля около тридесет ракети по иракската база К1 в района на Киркук в Северен Ирак, убивайки американски служител – няколко американски войници бяха ранени.

Това е и първата цивилна жертва за американците, откакто Иран ескалира атаките си през май миналата година. До миналата седмица, Техеран се ограничаваше до нападения върху петролни съоръжения, танкери и позиции на Саудитска Арабия и Емирствата.

В отговор на обстрела по базата К1, Тръмп нареди въздушни удари по бази на про-ирански милиции в Ирак и Сирия, убивайки 25 бойци. Същите милиции организираха демонстрация пред американското посолство в Багдад, а щурмът на сградата, предизвикал евакуация на американския посланик, беше предаван на живо. Наложи се да бъде изпратена сила, а самата атака върху посолството беше координирана от Касим Солеймани и Абу Махди ал Мухандис.

Ал Мухандис – лидер на милициите Хашд ал Шааби и един от най-мощните командири в Ирак - загина заедно със Солеймани, когато е отивал да посрещне иранския генерал, пристигнал на летището в Багдад. Според западни агенции, двамата са планирали още атаки по американски цели.

Интересен момент е участието на иракските служби в атаката срещу Солеймани. Според наличната информация, иракчаните са предали координатите на срещата на Ал Мухандис и Солеймани, както и маршрута на конвоя им. Първоначално това предизвика почуда сред международните наблюдатели, защото официално Хашд ал Шааби са дълбоко свързани с Иран, а самите Хашд участват в политическия живот на Ирак посредством партията си, която е и част от парламента.

Реално обаче, данните имат смисъл. През последните месеци европейската разузнавателна общност беше в течение на сигнали за намерението Хашд ал Шааби да узурпират властта в Ирак и да наложат правителство по вкуса на Иран.

Заради избухналите масови протести през октомври, тази идея е била извадена на преден план, тъй като Техеран се е притеснявал от удар по влиянието му в Ирак, ако протестите успеят да наложат правителство от технократи. Силата на Хашд, както и експанзивните намерения на Иран не срещат одобрение сред всички иракски политици.

След щурма на американското посолство в Ирак САЩ е на кръстопът

След атаките на Израел миналото лято, при които бяха поразени бази на Иран в Ирак, парламентът в Багдад поиска отстраняване на американските сили от страната. Наскоро това искане отново беше дебатирано.

Първата вълна от реакции от Иран се очаква скоро. Най-логично е бойното поле да е Ирак, където има американски сили и бази. Друга възможна цел е Саудитска Арабия като американски съюзник и враг на Иран. Израел повиши нивото на опасност по границите си с Ливан и Сирия след новината за убийството на Солеймани, като се предполага, че атаки могат да бъдат извършени в районите, където има ирански части и сили на Хизбулла – а именно, Южен Ливан и Западна и Югозападна Сирия.

САЩ атакуваха бази в Ирак и Сирия, Помпео: Това беше послание

През последните месеци се наблюдаваше разполагане на ирански сили в Южна Сирия, така че подобни страхове за ескалация са оправдани.

През следващите седмици иранците вероятно ще отправят заплахи към враговете си – САЩ, Израел и Саудитска Арабия. Не е ясно какво ще предприеме Тръмп, предвид непоследователната му политика. Дали ще реши да затегне още хватката, рискувайки конфликт не може да се прогнозира толкова скоро. До вчера никой не си беше представял, че Касим Солеймани ще бъде убит при американски удар. Очевидно иранците са подценили на какво са способни САЩ, тъй като досега стратегията им даваше резултати – нагнетяване на напрежението, без да се преминава линията. Атаката по американското посолство обаче беше в повече и ето, че последва ответна реакция.

Междувременно, САЩ наредиха американските граждани в Ирак да напуснат незабавно страната.

Журналисти също предупредиха за опасност от отвличания, след като при щурма на американското посолство, двама френски журналисти бяха отвлечени от про-иранска милиция. След три години в Белия дом, Тръмп се озовава пред своята първа голяма външна криза. Сега е повече от нужно в Овалния кабинет да има добро планиране и хладнокръвие, защото може да има нов геополитически трус.

Сили като Китай и Русия реагираха изненадващо лаконично на последните събития, но е ясно за всички, че сега целият свят гледа към САЩ и Иран.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 114
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

114 коментара
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

Свят Преди 2 минути

На срещата в Истанбул вътрешният министър Атанас Илков подчерта важността от развитие на политическия диалог

Снимката е илюстративна

100-годишна жена, която все още работи, разкри 5 тайни на дълголетието

Любопитно Преди 13 минути

Йоклета каза, че се е пенсионирала три пъти

.

Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ

Свят Преди 26 минути

Сделката може да бъде сключена веднага, след като Доналд Тръмп се върне в Белия дом

Снимката е илюстративна

Рекорден бюджетен дефицит отчетоха в САЩ

Свят Преди 35 минути

През първите три месеца на финансовата 2025 г. дефицитът е достигал до рекордното ниво от 711 милиарда долара

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

България Преди 40 минути

В 17:58 часа във вторник в обекта влязъл мъж, в тъмни дрехи и с маска на лицето

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

Свят Преди 43 минути

Адвокатът на Мъск, Алекс Спиро, определи обвиненията като „жалба за дреболии“

Парламентът не удължи срока на временната комисия за огнищата на чума и шарка по животните

Парламентът не удължи срока на временната комисия за огнищата на чума и шарка по животните

България Преди 49 минути

Проекторешението беше отхвърлено със 73 гласа „за“, 90 „против“ и 47 „въздържал се“

<p>Citroen Berlingo предлага абсолютно всичко (видео ревю)</p>

Citroen Berlingo предлага абсолютно всичко (видео ревю)

Технологии Преди 57 минути

В момента Citroen разполага с най-широката и разнообразна гама от лекотоварни автомобили на пазара, но основата на всичко без съмнение е Berlingo, който го има във версии с къса и дълга база, ДВГ (бензин и дизел) и ток, товарен, пътнически и Crew Cab

Зеленски е на посещение във Варшава

Зеленски е на посещение във Варшава

Свят Преди 1 час

Това съобщи канцеларията на полския министър-председател Доналд Туск

Авторът Нийл Геймън е обвинен в сексуално насилие от пет жени

Авторът Нийл Геймън е обвинен в сексуално насилие от пет жени

Свят Преди 1 час

Авторът на "Коралайн" отрече всички обвинения

Делегация от РСМ заминава за Вашингтон, Мицкоски има покана за встъпването в длъжност на Тръмп

Делегация от РСМ заминава за Вашингтон, Мицкоски има покана за встъпването в длъжност на Тръмп

Свят Преди 1 час

Пристигането на нова американска администрация определено е значимо събитие за нас, отбеляза министърът на външните работи и външната търговия на РСМ Тимчо Муцунски

Иранският външен министър: Договорът с Русия не включва създаване на военен съюз

Иранският външен министър: Договорът с Русия не включва създаване на военен съюз

Свят Преди 2 часа

Руско-иранският договор ще бъде сключен за 20 години

Радикалната левица във Франця внесе предложение за вот на недоверие в парламента

Радикалната левица във Франця внесе предложение за вот на недоверие в парламента

Свят Преди 2 часа

Това стана веднага след речта на френския премиер

Всичко, което трябва да знаем за НАТО

Всичко, което трябва да знаем за НАТО

Свят Преди 2 часа

Кои са страните-членки и ще увеличат ли разходите си за отбрана?

,

Първото издание на Хари Потър е спасено от боклука

Любопитно Преди 2 часа

Копието е намерено на върха на купчина предмети, предназначени за боклука

,

Хладилник, който може да готви сам и още 10 невероятни технологии за 2025 г.

Любопитно Преди 2 часа

Те варират от устройства, които ще бъдат пуснати в търговската мрежа, до такива, които имат по-експериментален характер