П рез последните дни, иранският президент Хасан Рухани обяви, че е съвсем възможно страната му да не продължи да спазва всички договорености от ядреното споразумение, сключено през 2015 година. Изявлението на Рухани идва година след решението на Доналд Тръмп да изтегли САЩ от същото това споразумение и позицията на Иран не е изненадваща. И въпреки че светът не се изправи пред неименуема криза, Техеран и Вашингтон вървят бавно към директен сблъсък, в който според наблюдатели може да доведе до война. Няма съмнение, че ситуацияа е повече от опасна, но според дипломати и анализатори, все още може да се търси дипломатическо решение.
За последната година, иранската стратегия беше да се остане в рамките на споразумението, като в същото време се европейските партньори по него да се държат възможно по-далеч от американската позиция. За ЕС сделката с Иран е добра заради икономическите облаги и възможността за търговия с един жаден за продукти пазар. Но нещата се промениха постепенно през последните месеци – на първо време ЕС втвърди тона към Иран заради разкритието на шпионска мрежа в Европа и готвени атаки миналото лято, насочени срещу критици на Техеран и на второ място, защото САЩ засилиха натиска си с нови санкции. Днес, всяка компания от Брюксел до Пекин рискува да изгуби достъпа си до американския пазар и банкова система дори само заради намерение да се търгува с Иран. Не е нужно да се обяснява, че напрежението между САЩ и Иран има глобални последици.
America and Iran are on a collision course. To stop tensions from escalating further, they should restart negotiations. Our cover this week https://t.co/Txsug1siGw pic.twitter.com/KJiU3EgHKo
— The Economist (@TheEconomist) May 11, 2019
През изминалата седмица администрацията на Тръмп наложи нови санкции върху търговията с метали и металодобивната промишленост в Иран. Малко след това американската армия започна разполагането на ракети и военна техника в Персийския залив. Пентагонът заяви, че към района ще бъде придвижено „значително количество военна мощ“. Миналият месец Щатите притиснаха най-големите клиенти на иранския петрол да спрат със закупуването му. Иран продава над 1 милион барела – едно от най-важните пера в иранската икономика. Най-важната военна и икономическа структура в страната – Революционната гвардия – също попадна в забранителен списък, след като беше обявена за терористична организация – за първи път официална държавна структура е обявявана на терористична.
Иранците също разполагат огнева мощ. Още преди две години се забеляза струпване на военна сила по границите на Иран, а също и в Персийския залив. Техеран подсили и многобройните си милиции в Йемен, Сирия и Ирак, на които беше дадена заповед да са в готовност за нападение върху американски военни части и инфраструктура. Това развитие на ситуацията крие реален риск от дестабилизация на целия регион, предвид обвързаността на местните правителства с едната или другата страна.
Добрата новина е, че както САЩ, така и Иран действат постепенно и може да се каже бавно. Рухани обяви, че Иран започва складирането на обеднен уран в стойности над договорените в сделката през 2015. Но Рухани не даде конкретен срок за този процес, нито заяви, че ще ограничи работата си с международните експерти, наблюдаващи ядрените процеси в страната.
Няма съмнение, че Китай, ЕС и Русия ще направят всичко възможно, за да възпрепятстват Иран да изгради напълно ядрената си програма. За нито една от страните не е добре дошла нова ядрена сила във вече силно нестабилен регион. В началото на май Пекин изпрати съобщение до иранското външно министерство, че очаква Техеран да се ограничи в действията си срещу ядрената сделка, заплашвайки, че Китай ще оттегли дипломатическата си подкрепа. ЕС също отправи подобни сигнали, макар и много по-меки.
В същото време, неяснотата около ситуацията между САЩ и Иран, както и наложените санкции, са възможност за Китай и Русия. Двете държави биха опитали да се възползват икономически. Москва не поддържа публично напълно иранската позиция, за да не отдръпне саудитците, с които Владимир Путин изгражда в момента добри връзки, но руснаците вече показаха, че са готови да бъдат силен партньор на Иран. Техеран има нуждата от всяка държава, която би помогнала в заобикалянето на санкциите.
Китай също предприе стъпки с критики към санкциите и забраната за закупуване на ирански петрол. Други държави извън ядрената сделка, но важни търговски партньори на Иран, също ще протестират срещу ограниченията. Индия и Турция намалиха доставките на ирански петрол, но няма да рискуват да прекъснат отношения с този важен доставчик.
JUST IN: The U.S. military is deploying a Patriot anti-missile battery to the Middle East to further deter threats from Iran, the Pentagon announced on Friday. https://t.co/RC40Z4ZweZ pic.twitter.com/krNSRcwBV9
— ABC News (@ABC) May 10, 2019
Иран вероятно ще опита да спечели време до 2020 година, когато са изборите в САЩ. Нов президент може да предложи различна политика, която да поднови отношенията между страните. Ако Тръмп бъде преизбран, Техеран може да поеме по пътя на Северна Корея: ескалация както на реториката, така и на военизирането.
Засега войната е само част от политическите изказвания, но сблъсък е възможен. В Ирак – който иранците считат за своя заден двор - Щатите изграждат анти-ирански блок, а скорошното посещение на Майк Помпео беше категорично изявление, че САЩ не са склонни на преговори в момента. В Сирия американците подкрепят водените от кюрдите Сирийски демократични сили. Те контролират Източна Сирия и най-важно – магистралата, свързваща подкрепените от Иран сили на сирийския президент и Техеран. Според анализатори, ескалацията между Иран и САЩ може да започне именно в Сирия чрез атаки на подкрепени от тях трети страни.
Сегашната ситуация е опасна и непредвидима, заради което трябва да бъде наблюдавана непрекъснато в Европа, тъй като ЕС е страна по ядрената сделка, геополитически съседен на Близкия изток регион и също така потребител на ирански петрол.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!