А мерикански сенатори - републиканецът Тед Круз и демократът Джийн Шахийн, са подготвили законопроект за санкции срещу европейски кораби, участващи в
строителството на газопровода "Северен поток-2". Това пишат руските издания "РБК" и "Известия", като се позовават на американското списание "Форин полиси", посочва БТА.
Предвиждат се ограничения за фирмите, участващи в полагането на дълбоководни тръбопроводи за руски енергийни проекти. Документът е насочен директно срещу "Северен поток-2" - проект, предизвикал напрежение в отношенията между САЩ и Германия, посочва "РБК", цитиран от Би Би Си.
Според авторите на инициативата корабите, полагащи тръбите, използват "технологични ноу-хау, каквито имат западните енергийни компании, но каквито Русия няма".
"Това е една от малкото сфери, където (руският) "Газпром" всъщност изпитва недостиг на технически знания и технологии", коментира Агния Григас, експерт по евразийските енергийни въпроси в Атлантическия съвет.
Друг високопоставен служител от САЩ, запознат със законопроекта, отбелязва, че той е разработен въз основа на санкциите, наложени преди от страната и насочени срещу износа на петрол от Иран.
В случай че новият двупартиен законопроект бъде приет, поредните санкции ще ударят физическите и юридическите лица, които продават или дават под аренда кораби с оглед да бъдат използвани при изграждането на "Северен поток-2". Предвиждат се и мерки срещу онези, които осигуряват финансова и техническа подкрепа за тези кораби или ги застраховат.
"Известия" не изключва, че новите санкции може да засегнат и газопровода "Турски поток".
Москва отговори: американско ядрено оръжие в Европа
Разполагайки ядрено оръжие в Европа, САЩ се подготвят за неговото използване, заяви пред РИА Новости директорът на управлението за неразпространение и контрол над въоръженията на руското МВнР Владимир Ермаков.
"За съжаление някои зависими от Вашингтон страни се правят, че нищо не се случва или просто се боят да се замислят над провокативността на това, че през XXI век на територията на Европа върви подготовка за приемането на ядрено оръжие с включването в това на неядрени държави“, каза той.
Дипломатът критикува европейските страни за това, че позволяват на Вашингтон да ги излага на опасност.
Миналата седмица в главната квартира на ООН в Ню Йорк завърши двуседмичната среща на подготвителния комитет за Конференцията за преразглеждане през 2020 г. относно Договора за неразпространение на ядрено оръжие.
По време на тази среща руската делегация, според Ермаков, се ръководила "преди всичко от задачите за запазване и гарантиране на устойчивото функциониране на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), балансиран подход към трите ключови компонента - ядрено неразпространение, ядрено разоръжаване и мирно използване на атомната енергия."
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!