С повече от 7700 сеизмични вибрации, като последната силна е с магнитуд 5 по скалата на Рихтер, сеизмичната "буря" продължава в подводната зона между Санторини и Аморгос, предаде гръцката медия New Greek Television.
Днес, ако метеорологичните условия позволяват, научният екип на професора по геоложка океанография в Националния университет в Атина, Еви Номику, ще получи преносимите подводни сеизмографи, които тя беше поставила преди няколко дни в Калдерата, за да анализира данните, които ще покажат микросеизмичността на района.
Данни от подводните сеизмографи
Данните от тези подводни сеизмографи ще бъдат комбинирани с тези от наземните, които също ще бъдат проучени, за да се получи по-точна картина на сеизмичността в района. От вчера Военно-географската служба на Гърция прави измервания за безпрецедентната сеизмична криза в сътрудничество с Лабораторията по физическа география на Националния университет в Атина и Сателитния център "Дионисос" на Националния технически университет в Атина.
Безопасно ли e пътуването до Санторини в момента? Последни съвети за земетресенията
В публикация Номику заяви: "Изследователският екип ще извърши сателитни наблюдения на GNSS в приблизително 20 триангулирани точки в префектурите Санторини, Тиразия и Камени. Целта на измерванията е да бъдат комбинирани с данни от постоянни GNSS станции на комплекса, за да се постигне по-безопасно откритие на микродвиженията на твърдата земна кора в района.
Освен това ще бъдат измерени минимум 50 гравитационни станции, разположени в горните острови, с цел визуализиране на гравитационното поле на района и откриване на промени във времевата гравитация. От комбинацията на тези измервания ще може да се направи изводи за промените в подпочвата на района, както и за промяна в масата или плътността на скалите в измерванията.
Ще бъде извършено и фотограметрично проучване с термична камера, използвайки UAV, в зони, определени от NKUA, за откриване или потвърждаване на местоположението на топлинните полета в района
Заради земетресенията: Училищата в Санторини и близките острови остават затворени до 14 февруари
Тези органи ще продължат да подкрепят изпълнението на аблюдения и анализи на данни, за да наблюдават съществуващата сеизмична активност и да оценят сеизмичните смущения в Санторини.
Еви Номику, в изявленията си пред SKAI, повтори, че "сеизмичната активност, разположена североизточно от Санторини, не е свързана с вулканично изригване", като добави, че се очаква чуждестранни изследователи да се присъединят през март, за да помогнат в наблюдението на по-широката вулканично-сеизмична зона.
"Някои международни океанографски експедиции ще дойдат през март, като чуждестранни учени сега обединяват сили и чуждестранни океанографски кораби ще съберат повече данни, които ще бъдат предоставени на гръцката научна общност," обясни тя, добавяйки, че не вярва ситуацията да се влоши до март. "Не, няма да стигнем до тази ситуация до март."
"Но ние няма да спрем да изследваме тази област, защото тя е много активна, а Санторини за нас — и казваме на студентите — е супермаркет на природни бедствия. За съжаление, нещата не се случват толкова много на сушата, колкото се случват в морето. Морето крие свои собствени тайни и трябва да ги изследваме и анализираме по специален начин."
В същото време Номику съобщи, че в сряда или четвъртък, в зависимост от метеорологичните условия, подводница, оборудвана със специални сензори, ще се гмурне на дълбочина от 500 метра в подводния вулкан Колумбо.
"Това е като да се приближаваш до хидротермални отвори. Тя ще събира данни от водния стълб и след това ще се издигне на повърхността, за да сравним тези данни с тези, които имаме, от началото на кризата на 27 януари. Ние ще сравним данни, които са били събрани преди сеизмичната активност, и ще съберем нови данни след нея."
В съобщението си вчера, министър-председателят Кириакос Мицотакис, заяви:
"Искам да ви помоля да запазите спокойствие. Експертите, които непрекъснато наблюдават явлението — и тук искам да подчертая, че имаме отлични учени — ни дават основания да бъдем малко по-оптимистични с течение на дните. Никой не може да прави прогнози с абсолютна сигурност, но има умерен оптимизъм, че няма да бъдем доведени до най-лошия сценарий. Отговорността на правителството беше — и ние го направихме — да предприеме всички необходими превантивни мерки бързо и по координиран начин, за да създаде предпазна мрежа за нашите островитяни и да бъде готово да реагира при всяка възможност."
"Това се налага от новата култура на гражданска защита, която се опитваме да изградим през последните пет години, поставяйки защитата на човешкия живот и безопасността на нашите съграждани като първи приоритет. Ние наблюдаваме развитието на явлението и ще има ежедневни актуализации за нови научни данни и за действията, които може да се наложи да бъдат предприети. По превантивни причини приложението MySafetyPlan ще бъде достъпно от сряда на платформата gov.gr. По същество това е дигитална карта, която показва за цяла Гърция, включително и за Санторини и Аморгос, къде се намират открити пространства (например стадиони или площади), на които жителите на тези райони могат да се укрият в случай на големи земетресения. Това е полезна услуга, която се надявам да не е необходима, но е добре да я имате."
Училищата в Санторини, Иос, Анафи и Аморгос ще останат затворени до 14 февруари.
По време на последното заседание на двата комитета беше съобщено, че "сеизмичната последователност в морската зона на Анидрос между Санторини и Аморгос остава стабилна, като от 1 февруари са регистрирани над 800 земетресения с магнитуд над 3 по скалата на Рихтер и максимален регистриран магнитуд 5,2 по скалата на Рихтер. Настоящата сеизмична активност в района на остров Анидрос се дължи на подводни разломи със посока СИ-ЮЗ и не е свързана с вулканичната активност на Камени и подводния вулкан Колумпос. Докато сеизмичната активност в калдерата остава на същите ниски нива, както в предишните дни.
Комисиите ще заседават отново във вторник, 11 февруари.
Повече снимки можете да видите в Нашата галерия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!