Ново проучване на Европейския съвет за външни отношения (ECFR) и доклада за Европа на Оксфордския университет разкрива сериозни опасения сред европейските съюзници на САЩ за завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Останалата част от света не изпитват подобни притеснения.
Песимизмът на Европа
Множество от анкетираните в ЕС и Обединеното кралство смятат, че въората администрация на Тръмп ще навреди на американските граждани, техните собствени държави и глобалния мир. Подобни настроения се засилват от последните коментари на новизбрания президент на САЩ за присъединяването на Панамския канал и Гренландия към страната, както и готовността да използва "икономически и военен" натиск.
Историята на Панамския канал и защо Тръмп го иска
Южна Корея - ключов съюзник на САЩ - споделя европейските опасения.
"Какво е общото между нас [ЕС] и Южна Корея? И двамата сме съюзници на САЩ, които завидят от тях за нашата сигурност", коментира Тимъти Гартън Аш, историк от Оксфорския университет.
Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия
Разрив в трансатлантическите отношения
Непредсказуемият подход на Тръмп към външната политика, включително неговите възгледи за НАТО, войната в Украйна и въпроси като Панамския канал и Гренландия, увеличава тревогите в Европа. Европейските лидери са особено разтревожени от настояването на Тръмп европейските членове на НАТО да увеличат разходите си за отбрана на 5% от националния доход – цел, която е над два пъти по-висока от сегашните изисквания.
При първото избиране на Тръмп много в Европа се надяваха, че континентът може да поеме лидерската роля в глобалния ред. Германският канцлер Ангела Меркел бе наречена „лидер на свободния свят.“ Днес обаче Европа е принудена да разчита на американски съюзник, чиято привързаност към съвместния ред е под въпрос.
Разделения и съперничества
Според доклада на ECFR, опитите на ЕС да се противопостави на Тръмп могат да доведат до сериозни разделения както вътре в съюза, така и между неговите членки. Посещения като това на италианския премиер Джорджия Мелони в Мар-а-Лаго и подкрепата на унгарския премиер Виктор Орбан за Тръмп подчертават потенциалните вътрешни конфликти.
Глобалният оптимизъм за Тръмп
Докато Европа изразява тревога, голяма част от света гледа на Тръмп с оптимизъм. Според проучването, държави като Индия, Китай и Русия вярват, че завръщането на Тръмп ще бъде от полза за тях и за глобалния мир. Сред анкетираните 60% смятат, че той ще сложи край на войната в Украйна, а половината вярват, че ще постигне мир в Близкия изток.
Нови баланси в глобалния ред
Въпреки широкия оптимизъм за Тръмп, повечето държави не очакват той да възстанови американското лидерство. В 20 от 24 изследвани страни мнозинството смятат, че Китай ще бъде водещата глобална сила през следващите две десетилетия. Въпреки това, Европа остава възприемана като потенциална суперсила, способна да балансира между САЩ и Китай.
Основното предизвикателство пред ЕС е да определи своите приоритети и да постигне единство в лицето на тактики на разделение, идващи от Вашингтон, Москва или Пекин.
*Във Видеото: Защо най-големият остров в света се превърна в арена за глобална надпревара
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!