З а животните това е същинско мъчение - наблъскани в камиони или кораби, на път към мястото, където ще бъдат угоявани или заклани. Транспортирането им може да отнеме няколко дни, макар това да е забранено, разказват във видео "Дойче веле".
Организации за защита на животните отдавна алармират какво причинява всичко това на животните:
Брутално насилие над куче: Дете го впрегна да дърпа каруца и го преби с лопата
"Миналото лято пътувахме от Румъния към Гърция. Беше изключително горещо - около 40 градуса по Целзий. Камион, превозващ животни, беше спрял по пътя и забелязахме едно агне, което лежи на пода. Нямаше сено, нямаше дървени стърготини, нищо - направо върху металния под. Представете си го само - в тази жега това е като горещ котлон", казва Ирене Вайерсмюлер от организацията "Animals Angels".
В ЕС има точни правила колко дълго може да продължи превозът, каква е допустимата максимална температура, колко пространство и вода за пиене трябва да бъде осигурено на животните.
Шокиращи кадри, мъж бие кон с метална тръба, реакции
"За съжаление тези правила не са достатъчно стриктни. Има много вратички и транспортните фирми ги използват. Постоянно наблюдаваме как законите не се спазват", добавя Ирене.
Германската асоциация на фермерите е на друго мнение.
"В ЕС имаме изградена сравнително развита мрежа за контрол, което извън общността може и да не е така", казва Бернхард Крюскен - генерален секретар на Германската асоциация на фермерите.
Доброволци спасиха кученце с отрязани крака и без око
Преди един товар с животни да влезе в ЕС, той се нуждае от разрешение от ветеринар. Той проверява дали всички правила са спазени. Какво обаче се случва след това? Дали всичко продължава по правилата - често е трудно да се провери.
Германската организация за защита на животните "Animals Angels" следи как протича транспортирането на животни на далечни разстояния, документира случаите и при нарушение ги предава на властите.
"Основният проблем са препълнените превозни средства - с прекалено много животни, които не могат да се движат правилно и да достигат до контейнерите с вода. И времето за транспорт редовно се надвишава. Вместо 29 часа, което също е изключително много, животните често са 30, 35, а понякога дори и 60 часа на път", добавя Ирене.
Европейските страни изнасят за страни извън ЕС по около 800 000 телета и 2,6 млн. овце годишно. Почти е невъзможно да се контролира какво се случва с животните след като напуснат ЕС и най-вече в държави, където има съвсем различни стандарти за защита на животните.
Повече вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!