К ипящото недоверие между армията на Судан и протестиращите, барикадирали се в лагер, разположен в столицата Хартум, избухна тази седмица с пълна сила. Протестите избухнаха през декември 2018 и тогава още не беше ясно дали президентът Омар ал Башир ще се поддаде на натиска на улицата и ще освободи поста, който държеше в продължение на десетилетия.
От март насам кризата се задълбочи, като само за момент имаше поява на оптимизъм – когато Омар ал Башир беше отстранен от длъжност от армията му. В момента именно армията извършва погром върху демонстрантите, изискващи цивилно управление. За последните седмици десетки са убитите, а ранените са стотици. Няма ясна информация относно броя на жертвите, поради невъзможността както на местни, така и на външни организации да проверят данните отблизо. На фона на международни реакции за спиране на насилието, паравоенни групи разчистиха лагера на протестиращите и установиха пропускателни пунктове из цялата столица.
Задава ли се нова Арабска пролет
Кадрите, идващи от Судан през последните дни, са потресаващи. На едно от видеата се вижда убийство на протестиращ от снайперист. Снимки пък показват пребити хора насред улиците в различни части на Хартум. Нестабилност има и в други градове на страната.
Вълната от насилие бележи мрачен обрат за изпълненото доскоро с надежда общество в Судан. Сцените, наподобяващи смазването на протестите в арабския свят през 2011 г., предизвикват още по-силна реакция сред гражданските групи в Судан, които се готвят за нови демонстрации в столицата Хартум, въпреки че Временния военен съвет – органът, който управлява страната в момента, забрани протестите, като част от наложеното извънредно положение след свалянето на президента Башир.
Спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, преврат в Судан
Представителите на гражданското общество никога не са демонстрирали вяра в обещанията на армията, че ще бъдат проведени избори и ще бъде установено гражданско управление. Историята на Судан от последния половин век е свързана с последователни военни преврати и смазване на всяка форма на недоволство. Днес, хората в Судан с право изразяват скептицизъм – генералите, участващи във Временния военен съвет, са свързани с клоновете на Държавна сигурност, поддържала властта на Омар ал Башир 30 години.
23/05/2019 - this was the scene at the Khartoum sit-in. A night of culture, revolutionary art and national pride. No one could have imagined what would happen 10 days later. Many of those in attendance have been beaten, arrested and shot at over the last two days. pic.twitter.com/DvBlPtB541
— Yousra Elbagir (@YousraElbagir) June 4, 2019
През последните два месеца представителите на протестиращите се срещнаха няколко пъти с ръководителите на Военния съвет, но без да бъдат постигнати резултати. На 28 май демонстрантите организираха бдение в центъра на Хартум, призовавайки за национална стачка.
Самата стачка започна, като мнозина собственици на магазини затвориха обектите си, а активисти разпространяваха материали, свързани със ситуацията в страната. Отговорът на армията последва бързо. След като Силите за бързо реагиране разчистиха палатковия лагер със сила, генерал Абдел Фатах ал Бурхан – ръководител на Военния съвет – обяви, че диалогът с протестиращите е прекратен, а тях определи като „опасност за националната сигурност“.
Death toll in Sudan violence rises to 60, doctors' group says https://t.co/TrXyl9xN5P pic.twitter.com/UgKYnsD4l9
— Reuters Top News (@Reuters) June 5, 2019
Новините са лоши за всички активисти и опозиционни партии в Судан, които са изправени пред огромни трудности и липса на достатъчно време да се подготвят за вероятни избори. При сегашната ситуация, ако изобщо бъдат проведени избори, ще бъдат спечели най-вероятно от про-военна коалиция и хора от обкръжението на стария режим.
Събитията напомнят на тези от 2011 и след това. Подобно завземане на властта от армията се видя от Алжир до Египет. Неслучайно генерал Бурхан посети Кайро, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия – страните, които подкрепят изключително военния елит в Судан. Двете арабски монархии обещаха 3 милиарда долара за „укрепване на стабилността в Судан“, което означава, че армията има зелена светлина да потуши изцяло недоволството.
САЩ, които имат директни интереси в Северна и Източна Африка, официално заклеймиха действията на суданската армия, а съветникът на Белия дом по национална сигурност Джон Болтън, определи атаките върху протестиращи като „отблъскващи“. Тибор Наги, американския помощник-секретар по Африка също порица „бруталните и координирани атаки, водени от Силите за бързо реагиране.“
Но анализаторите, наблюдаващи ставащото в Судан, не смятат, че САЩ ще предприемат нещо повече. В момента и особено след Украйна и Сирия, международната общност е лабилна и това дава възможност на авторитарни режими да се чувстват свободни да действат. Доскоро режимът на Омар ал Башир беше под санкции заради нарушаване на човешки права, но сега Временния военен съвет среща подкрепа навън.
Въпреки липсата на оптимистични новини, гражданските протести в Судан се очаква да продължат. Нови демонстрации и актове на несъгласие са насрочени за близките дни. Очаква се да видим дали те ще бъдат смазани от армията или обратното – Военния съвет да разбере, че е по-добре да преговаря и да се търси решение, различно от избухването на граждански конфликт.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!