С оглед на несигурното си бъдеще на бойния фронт, много от украинските войници избират да замразят генетичния си материал в опит да гарантират, че ще възпроизведат поколение в бъдеще.
Това разказва журналистът на Voice of America (VOA), Леся Бакалец.
Алена, която е жител на Киев разказва, че е омъжена за украински войник, който се сражава на фронтовата линия. Преди няколко месеца, докато той е бил в кратка ваканция, двойката решава да замрази спермата му, като използва процес, наречен криоконсервация, предава Бакалец.
Алена разказва пред Voice of America, че съпругът ѝ е бил изключително развълнуван за процедурата.
"Близък приятел на съпруга ми беше убит на фронта. Неговият другар беше само на 27 години, нямаше приятелка и деца - не остави нищо след себе си", разказва Алена.
Това е накарало младия мъж да се замисли за дете, независимо от обстоятелствата.
Двойката е отишла в частна клиника за лечение на безплодие, разказва Бакалец. Процедурата е лека за мъжете, посочва лекарят, който е извършил манипулацията.
“Процедурата не изисква специална подготовка, а мъжът просто трябва да дойде и да предостави биоматериал. След това клиниката го тества за инфекции, преди да го замрази при температура от минус 196 градуса по Целзий.” Това посочва Ксения Хажиленко, медицински директор на репродуктивната клиника в Киев. Тя казва, че биоматериалът може да се съхранява в продължение на години.
Криоконсервацията е от съществено значение за войниците, тъй като рискът от безплодие е висок сред ветераните, казва Хажиленко. По думите ѝ това може да се дължи на измръзване, хипотермия и наранявания на долната половина на тялото. Тя отбелязва още, че лекарите дори не могат да предположат, как психическият стрес ще се отрази на мъжете по-късно, пише още VOA.
Някои частни клиники в Украйна предлагат безплатна криоконсервация за военни, посочва журналистът.
Д-р Хажиленко казва, че почти няма ден, в който в клиниката да няма пациенти, които са военни.
Депутати от украинския парламент настояват криоконсервацията да стане безплатна за военнослужещите, като част от държавна програма и са завършили законопроекта, предава VOA.
Но юристи като Людмила Кириленко твърдят, че законодателството не е достатъчно.
“Няма механизъм за практическото му прилагане. Как ще се финансира тази процедура, от държавни или местни средства? Големият въпрос е, каква сума трябва да се задели в бюджета, какви ще са източниците на финансиране”, казва юристът.
Алена се надява да забременее. Тя е преминала през тестове и е установила, че единственият начин за това е чрез асистирано зачеване. Това, че спермата на съпруга ѝ е замразена, означава, че тя може да започне процеса, дори докато той е на фронтовата линия, съобщава VOA.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!