Те организираха улична акция по кръводаряване, като целта им бе да съберат 1 милион куб. см кръв, с която да оплискат резиденцията на министър-председателя.
Жестът им се определя като символично жертвоприношение, за да подкрепят исканията за разпускане на парламента и нови избори.
Стотици демонстранти с червени ризи се наредиха на дълги опашки, за да дадат кръв на медицински сестри.
По този начин протестиращите от Обединения фронт за демокрация срещу диктатурата (ОФДД), наричани "червеноризци", искат да заставят премиера Абисит Веджаджива да подаде оставка.
Настояванията им са той да разпусне парламента и да насрочи избори, с които да се върне на власт техния лидер, бившия правителствен ръководител Таксин Шинаватра.
В търсене на нови начини да разгласят каузата си малка група
протестиращи получиха разрешение от полицията да се приближат до
оградения комплекс в луксозен квартал на Банкок и
обляха с кръв стените и покрива на сградата, както и земята пред нея
По-рано между полицията в пълно бойно снаряжение, която бе блокирала
всички входове към дома на премиера, и протестиращите имаше сблъсък, но
след преговори на 30-ина демонстранти бе позволено да преминат кордона и
да залеят сградата с близо 30 литра кръв.
Минути след атаката с торбите кръв медицински екип в бяло облекло,
маски на лицето и гумени ръкавици изми стените с водни струи.
Здравните власти предупредиха, че масовото кръводаряване крие санитарни рискове и че тази форма може да разпространи болести, ако инфектирана кръв попадне върху хората наблизо.
"Не го правим в името на здравето. Искаме по този начин да си повдигнем духа", контрира представител на ОФДД.
Миналата седмица опозиционната организация се зарече, че ще събере 1 млн. протестиращи в Банкок, за да свали правителството, но тогава се отзоваха едва около 100 хил. души.
Таксин, който бе премиер между 2001 и 2006 г., има силно влияние над бедните прослойки в градовете и селата на Тайланд благодарение на популистката си политика.
От август 2008 г. той живее в доброволно изгнание, предимно в Дубай, за да избегне надвисналата присъда от две години затвор заради злоупотреба с властта.
Банкок за пореден път е в ръцете на демонстранти,
отбеляза в началото на седмицата руското издание "Новие известия", според което протестите на опозицията в Тайланд засега са мирни, но всички са наясно, че това е измамно спокойствие.
Сблъсъци може да започнат всеки момент, веднага щом не издържат нервите на демонстрантите или пък на полицията.
Властите съобщиха, че болниците разполагат в стаите допълнителни легла, а опозицията убеждаваше всички колко е коварно днешното правителство. Напрежението нарасна.
С други думи, нещата бяха като в известната игра - кой ще мигне пръв, обобщи "Новие известия".
Очакваните безредици може за кой ли път вече да ударят туризма в Тайланд, едва започнал да се свестява след рецесията.
35 правителства вече предупредиха своите туристи
по възможност да не посещават Банкок. Никоя държава обаче не твърди, че са нежелателни пътуванията до Тайланд изобщо, пише руският в. "Комерсант".
Масовите митинги и демонстрациите отдавна са традиция в кралството с твърде бурен политически живот - само военните преврати там през последния половин век бяха 18. Нито веднъж обаче не е пострадал турист.
Изключение бе случаят през 2008 г., когато противници на Таксин превзеха основното летище на Банкок и над 350 хил. туристи не успяха да се върнат навреме в държавите си.
Икономическите щети са били, според различни оценки, между 5 и 10 млрд. долара, а туризмът е основен източник на валута за страната и носи близо 7% от тайландския БВП.
Оттогава дори най-радикалните лидери от всички цветове на политическия спектър не допускат подобни акции да се повторят, посочва "Комерсант".
Активно се подготвя поредният държавен преврат в Тайланд, твърди и "Росийская газета".
По съображения за сигурност в столицата са затворени много магазини и банкови клонове, отменени са учебните занятия в местните училища.
Редът в Банкок се охранява от 50 хил. военни и полицаи,
мнозина от които са облечени с цивилни дрехи, пише вестникът.
Тайландските войски са получили заповед засега да не употребяват оръжие срещу демонстранти, освен ако не бъдат атакувани военни обекти или болници.
За всеки случай обаче организаторът на протестите Джатупорт Промфан предупреди, че ако правителството употреби сила срещу демонстрантите, ще започне гражданска война между бедните в страната и нейния елит.
Наблюдатели не изключват заплахата да се превърне в реалност - полицията съобщава за опити да бъдат доставени огнестрелни оръжия и гранати в Банкок, писа "Росийская газета" в началото на седмицата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!