Р ъкописният разказ на британски войник за това как е избягал от нацистки военнопленнически лагер по време на Втората световна война е публикуван, след като е открит на търг, разказва BBC.
Старшина Рей Бейли от Дънстейбъл, Бедфордшър, е сред съюзническите войници, пленени от германците през 1940 г., след като френските сили в Сен Валери-ан-Ко се предават.
21-годишният младеж успява да избяга от плен и да пропътува над 3218 км през окупираната от нацистите Европа до Испания, където след това е транспортиран обратно до дома на родителите си в Англия.
Неговият разказ от 80 000 думи за преживяното е продаден на онлайн търг, спечелен от историкът Дейвид Уилкинс, който сега го публикува под заглавие Blighty or Bust.
Истината за нацистите и батальона "Азов"
69-годишният мъж от Портланд, Дорсет, наддава за кутия с мемориали от Втората световна война, без да знае какво точно ще бъде съдържанието ѝ.
Вътре колекционерът на дневници открива снимки, чуждестранна валута и няколко тетрадки, които Бейли пише при завръщането си в Англия през 1940 г.
„Повечето публикувани мемоари от Втората световна война са написани много по-късно в живота на хората, но той пишеше така, както бихте писали за почивка, на която сте отишли преди 18 месеца - Бейли си спомня много ясно за преживяното. Не мисля, че някога ще се намери нещо, написано от войник в този ранен период на войната“, коментира Уилкинс.
Познат на семейството си като Рей, старшина Бейли е роден през 1919 г. в Честър-ле-Стрийт, графство Дърам. Семейството се премества по време на детството му в Дънстейбъл.
Forgotten story of escape from Nazis found https://t.co/N8f0sMmsH8
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 22, 2024
През май 1940 г. той е част от Кенсингтънския полк, изпратен във Франция, за да подкрепи френската армия.
Съюзническите войски са принудени да се предадат на германците на 12 юни 1940 г. и 270-те мъже от полка Кенсингтън са отведени в лагери за военнопленници, където остават до май 1945 г.
Старшина Бейли, който успява да избяга, докато го транспортират до лагера, като се скрива в царевична нива, се прибира в Дънстейбъл през декември 1940 г.
През следващите няколко години той пише пълен разказ за бягството си, за дните, в които е останал без храна, и за хората, които са му помогнали да се скрие или да се придвижи по-нататък из континента.
Париж чества 80-годишнината от освобождението си от нацистите (ВИДЕО)
Уилкинс иска читателите да разберат какво се е случило с Бейли през останалата част от войната, като прочетат книгата.
„Баща ми се е сражавал във Втората световна война. Никога не сме знаели нищо за това, което е правил, защото той не искаше да говори за преживяното. Ето защо мемоарите са толкова интересни“, коментира историкът.
Реймънд Татъл, исторически служител на Асоциацията на полка на принцеса Луиза Кенсингтън, определя историята като „уникална“.
„Това е човек, който е работил като чирак в автомобилна компания и вероятно никога преди не е бил в чужбина. Неговата упоритост, инициативност, хитрост и смелост му позволяват да осъществи това бягство”, казва Татъл.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Открития на нацистите, откраднати от САЩ след войната
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!