След десетилетия преговори за Русия най-сетне се появи шанс да стане член на Световната търговска организация (СТО), пише руският вестник "Комерсант" и отбелязва, че приключилата вчера среща на върха ЕС-Русия в Брюксел с участието на президента Дмитрий Медведев е най-успешният за последните години подобен форум.
Още преди началото на срещата руският министър на икономиката Елвира Набиулина и еврокомисарят по търговията Карел да Гухт подписаха меморандум за приключване на преговорите за встъпване на Русия в организацията.
В документа се посочва, че страните са
решили всички проблемни въпроси,
включително и руските експортни такси върху дървесината, тъй като Русия се е отказала да ги повишава догодина и се е съгласила даже да ги намали, след като влезе в СТО, пише "Комерсант".
Според вестника за пръв път се е стигнало до изясняване на въпроса за безвизовия режим между ЕС и Русия, за което Москва настоява отдавна.
В документ на
ЕС, с който изданието разполага, са
обособени четири условия, чието изпълнение
от страна на Москва може да доведе до
отменянето на визите за руски граждани
за страните от ЕС:
повишаване на сигурността на руските лични документи; борба с нелегалната имиграция и реадмисия; ефективна борба с организираната престъпност, тероризма и корупцията; антидискриминационна политика, позволяваща на гражданите пълен достъп до документите за пътуване.
"Независимая газета" посочва, че вчерашната среща на върха в Брюксел е била последното за годината голямо събитие, отнасящо се до европейския дневен ред на руската външна политика. Според вестника върху работата на форума Русия-ЕС е оказало благоприятно въздействие атмосферата на доверие, създадена косвено от заседанието на Съвета Русия-НАТО в Лисабон с участието на Медведев и неговата визита в Полша по-рано тази седмица.
"Независимая газета" също отбелязва на челно място, че вчера в белгийската столица е била поставена точка на дългото и трудно съгласуване на позициите между Русия и ЕС, отнасящи се до руското членство в СТО. "Широтата и обемът на отношенията Русия-ЕС, към които се включва двустранната и многостранната проблематика, определиха извънредно наситения дневен ред на преговорите в Брюксел. Обсъждаха се енергетиката, проблемите с климатичните промени, икономически въпроси в европейски глобален аспект, ядреното досие на Иран и т. н. Освен това имаше точка "Разни", позволила на участниците да поговорят за това, което ги вълнува", пише "Независимая газета".
"Новая газета"
съобщава за
паралелната визита на
Дмитрий Медведев в Белгия.
Ако за срещата с ръководителите на ЕС бяха необходими три часа, то за преговорите му с белгийски премиер Ив Льотерм бе достатъчен и един час. Почти толкова време бе нужно и за церемониите - посрещането на площада пред Егмонтския дворец, снимка с кралското семейство и закуска с крал Албер Втори и кралица Паола, пише вестникът.
Във външната търговия на Русия Белгия заема 19-о място. Преговорите с Льотерм в Брюксел не промениха много това положение, тъй като бяха подписани само два документа - междудържавна декларация за партньорство с цел модернизация и меморандум за взаимно разбирателство между компаниите "Газпром експорт" и "Флуксис", отбелязва "Новая газета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!