147

В Украйна разследват предполагаемия разстрел от руските въоръжени сили на трима украински войници, които искали да се предадат, както и смъртта на мъж, който според роднините му бил пребит от военни, отговарящи за мобилизацията.

Украинската прокуратура съобщи днес, цитирана от Ройтерс, че трима войници са били убити на 27 август, когато излезли от окопа си и коленичили, показвайки явно, че искат да се предадат. Те обаче били застреляни от руски военни.

Американската телевизия Си Ен Ен се е сдобила с направен от украински дрон видеозапис на предполагаемия разстрел в Покровското направление - основната цел на руското настъпление в източната Донецка област сега.

До момента няма коментар от руска страна, посочва Ройтерс и прави уговорката, че не може да потвърди автентичността на кадрите по независим път.

Украйна разследва предполагаемите екзекуции на 73 свои войници от руските въоръжени сили, съобщи главният прокурор Андрий Костин.

Жертва и най-малко 30 ранени при руски ракетен удар по Павлоград

В публикацията си в "Екс" той допълни, че се документират все повече подобни случаи.

"Това военно престъпление е част от продължаващите груби нарушения от Русия на международното хуманитарно право. Руското варварство е позор за човечеството", написа в същата социална платформа говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихи.

Украинският комисар по правата на човека Дмитро Лубинец междувременно призова, цитиран от Франс прес, да бъде разследвана смъртта на мъж, който според свои роднини е бил пребит от военни, отговарящи за мобилизацията.

Този случай "изисква незабавно, пълно и безпристрастно разследване", написа омбудсманът в "Телеграм". Той уточни, че е изпратил съответно искане до прокуратурата, която вече е започнала разследване за "телесни повреди... поради небрежност".

МААЕ за атомните електроцентрали в Запорожка и Курска област: Ситуацията остава изключително напрегната

От военното окръжие в най-западния украински регион - Закарпатска Украйна, където е станало предполагаемото нарушение, казаха, че мъжът е починал от естествена смърт. Той е имал заболяване и не са му били причинени травми.

От военното окръжие заявиха още, че мъжът е бил задържан на 28 август, след като пребил приятелката си, и им бил предаден, за да бъде мобилизиран. При транспортирането на 1 септември обаче му прилошало и той починал три дни по-късно.

Украинската армия, която изпитва недостиг на хора след две повече от две години и половина война, се опитва да попълни редиците си, но за разлика от началото на конфликта, сега има недостиг на доброволци и през май в страната бе приет нов закон, замислен да ускори мобилизацията. Отговорните за това структури обаче редовно биват обвинявани в малтретиране, дори в насилие, особено в западните области, по-малко засегнати от войната, като някои медии дори осъждат "лова на мъже" в мобилизационна възраст, отбелязва АФП.

Атаките срещу военни окръжия и обвиненията в корупция не са рядкост.

Мнозина украински мъже не искат да бъдат мобилизирани, тъй като се страхуват да не бъдат изпратени на фронта без подходяща подготовка, посочва АФП.

* Във видеото: Нова руска ракетна атака срещу Украйна взе жертви, сред които три деца

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 147
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

147 коментара
 
- Докторе, искам да отслабна. Кажете какво да правя. - Яжте всеки ден по една филия хляб, една ябълка и чай без захар. - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

България Преди 1 час

Темата стана актуална, след като около Коледа стотици домакинства бяха на тъмно и студено

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

България Преди 1 час

На заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси ще бъдат приети правила за трите избора

,

През 2024 г. повече от 1,4 млрд. души са пътували в чужбина - ето къде

Любопитно Преди 1 час

Това е 99% от броя на хората, които са направили същото през 2019 г.

<p>5.02: Русия първа признава независимостта на България</p>

5 февруари: Русия първа признава независимостта на България

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво още се е случило на този ден в историята

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Технологии Преди 1 час

Компанията ще прави това при строги правила

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Свят Преди 9 часа

Лавров: Налагането на „мир чрез сила“ може окончателно да погребе дипломацията

<p>Тръмп извади САЩ от Съвета на ООН по правата на човека</p>

Тръмп нареди САЩ да излязат от Съвета на ООН по правата на човека

Свят Преди 9 часа

Днес президентът на САЩ подписа изпълнителна заповед

Земетресение удари и в Румъния

Земетресение удари и в Румъния

България Преди 11 часа

Трусът е станал в 18:06 часа българско време е с епицентър на 200 км от град Русе

МВнР с призив към българите в Санторини

МВнР с призив към българите в Санторини

България Преди 11 часа

Оттам съветват сънародниците ни да следят информацията за сеизмичната активност

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

България Преди 12 часа

Екип постави първата доза на най-тежко пострадалата жена

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

България Преди 12 часа

По време на срещата бе обсъдено и активното сътрудничество на България и САЩ

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

България Преди 12 часа

В процес на обсъждане е специален законопроект

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

България Преди 13 часа

Обходният маршрут е през път III-198

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

България Преди 13 часа

По думите му 95% от бранша е семеен бизнес

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

България Преди 13 часа

Съдът остави в ареста обвиняемата, която е направила самопризнания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

България Преди 13 часа

Тя допълни, че органите на МВР са отказали да изпълнят съдебно разпореждане