Н езабавни реакции след изнесената информация за разкрита група за шпионаж у нас. Първата институционална реакция дойде от Външното ни министерство. За тях това е "пореден случай на действия на чужди посолства в разрез с международните договорки и това е недопустимо", информира NOVA.
Отговорът на руското посолство също не закъсня:
"В условията на усложняване на международната обстановка са очевидни „непрестанни” опити да се забие клин в руско-българския диалог и за пореден път нашата страна", се заявява в позицията, публикувана в официалната Фейсбук страница на руското посолство у нас.
Ето какво още се казва в нея:
"Според изявленията по време на днешния брифинг на Прокуратурата на Република България, разследването по отношение на задържаните на 18 март т.г. лица, обвиняеми в шпионаж в полза на чужда държава, още не е завършено. Разчитаме, че до решението на съда по това дело спекулациите относно уж причастността на Русия към разузнавателна дейност срещу интересите на България ще бъдат прекратени.
Изхождаме от това, че съдебното разследване ще бъде проведено на деполитизирована, безпристрастна и обективна основа в строго съответствие с нормите на българското и международното законодателство".
Военният министър Красимир Каракачанов, чиито подчинени се оказаха двама от задържаните, видя като причина за поредния скандал свършеното за армията през последните години.
"Интересът към българската армия се засили, след като започнаха проектите за модернизация, както във флота и региона на Черно море, така и в авиацията", коментира Каракачанов.
Така думите му индиректно подсилиха тезата, че обект на шпионаж може да са били документи за изтребителите F-16. Каракачанов обясни, че двамата задържани от военното ведомство били на средни позиции на ниво отдел. Част от групата били настоящи пенсионери. Соченият за техен ръководител - с голямо влияние в тези среди. Наблюдавани са от миналия септември.
"Някои от тях са работили под негово ръководство или са били под негово обучение във времето. Той се е възползвал от това, за да придобива или да търси подобна информация", посочи Каракачанов.
Според изнесената от прокуратурата информация в шпионската група е имало служител и на Народното събрание. Той е бил директор на регистратурата по класифицирана информация на парламента. От институцията обаче обясниха, че при тях официална информация за участие на техен служител не е постъпила.
Шпионският скандал: арестувани са военнослужещи от МО
Мащабна акция срещу изнасянето на секретна държавна информация
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!