Р усия е увеличила производството на боеприпаси 50 пъти. Украйна все още няма достатъчно ПВО-системи. Една дълга война, каквато вероятно ще е войната срещу Украйна, се печели от този, който има повече и по-добри оръжия. Това пише Франк Хофман за Deutsche Welle.

В края на 2023 година шефът на руската държавна оръжейна компания "Ростех" Сергей Чемезов съобщи, че производството на боеприпаси за леко стрелково оръжие и за многоцелевите ракетни установки, които руската армия масово използва в Украйна, междувременно е било увеличено 50 пъти. Русия разширява производството точно на онези артилерийски снаряди, които в момента толкова много липсват на Украйна. Освен това според Чемезов Русия произвежда сега и седем пъти повече танкове, отколкото преди мащабната руска инвазия в Украйна преди почти две години. 

Украинската система за противовъздушна отбрана обикновено успява да защити ефективно столицата Киев, където са разположени повечето от свръхмодерните западни отбранителни системи като германската Iris-T или американската "Пейтриът". Наскоро обаче град Харков в североизточната част на страната претърпя сериозни поражения след руска въздушна атака.

Русия залага на масиран обстрел

За да намали процента на свалените от украинската ПВО ракети и дронове, Русия прибягва до масиран обстрел, казва военният експерт Густав Гресел в интервю за Дойче Веле. "Средностатистически шансът една ракета да не бъде спряна е по-голям при масирана атака. Украинската противовъздушна отбрана успява да свали 90% от ракетите при по-малки въздушни рейдове, и само около 70% при масирани въздушни атаки", посочва експертът.

Поради това Украйна очаква Германия да ѝ достави "четвърта батерия Iris-T до края на зимата и още четири такива системи до края на годината", потвърди за Дойче Веле говорителят на украинските ВВС Юрий Ихнат.

Експерт: Това, което е заложено на карта, не е съдбата на Русия, а империализмът на Путин

Украйна сваля руски разузнавателни самолети

В средата на януари украинската система за противовъздушна отбрана поднесе изненада, като свали самолет А-50 и повреди самолет "Илюшин-22" над Азовско море. Това беше ясен отговор на масираните руски атаки от въздуха срещу украински градове.

Военни експерти предполагат, че през третата година на войната приоритет ще бъде "осигуряването на контрол над електромагнитното поле". Това каза и австрийският военен експерт Маркус Райзнер в интервю за Дойче Веле още в края на 2023. Става дума за разузнаването с помощта на дронове, радари и сателити, уточнява той.

Поне що се отнася до противовъздушната отбрана, надпреварата във въоръжаването е набрала скорост - от гледна точка на Запада. "Германия се въоръжава - промишлеността иска да произвежда повече оръжия за Украйна и Бундесвера" - това написа вестник "Ханделсблат" в началото на годината. Най-голямото германско икономическо издание имаше предвид компаниите Rheinmetall и Diehl Defence, които произвеждат боеприпасите за доставените на Украйна зенитни танкове "Гепард" и за системите Iris-T.

Външният министър на Литва: Ако Украйна не победи, би било лошо за Европа

Руските успехи - само пропаганда?

Що се отнася до успехите на Путин в областта на отбранителното производство, картината не е много ясна. Струва си да се "погледне зад пропагандата и в детайлите. Русия има много трудности", казва експертът по сигурността Нико Ланге за Дойче Веле. Според него бойните танкове, за които се твърди, че са ново производство, всъщност са ремонтирани или държани на склад танкове, които не са оборудвани със съвременни устройства за насочване поради санкциите и липсата на определени компоненти. "Това означава, че те стрелят само много неточно или изобщо не могат да стрелят по време на движение", казва Ланге.

В случая с изключително сложните оръжейни системи за въздушни нападения, като например крилатите ракети, Русия успява да "заобиколи санкциите или да намери решения - примерно като получава критични компоненти от трети страни или от страни, които или не контролират толкова стриктно, или изобщо не спазват ограниченията за износ".

Руските ракети "Кинжал" разочароват китайците

Необходими са повече гаранции за производителите

Поради това за Украйна е от решаващо значение да бъдат осигурени доставките на скъпите и сложни управляеми ракети за "Пейтриът" и Iris-T, казва говорителят на украинските ВВС Ихнат. А експертът по сигурността Нико Ланге подчертава важността на гаранциите за оръжейната промишленост. Така например след дадените от германското правителство гаранции на Diehl Defence Украйна вече може да получи девет зенитни батареи Iris-T SLM. Нико Ланге настоява обаче за още повече доставки.

Индустрията произвежда тогава, когато има планова сигурност. Дълго време след руската инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 в Германия така и нямаше разбиране за това, "че една дълга война в крайна сметка може да се реши на индустриална основа". Това означава, че в дългосрочен план войната ще бъде спечелена от този, който разполага с повече и най-вече с по-добри оръжия.

Според Ланге политиците в Германия твърде дълго са се надявали на бърз край на войната, включително чрез политиката на санкции. Освен това е необходимо време, за да се повиши производството на отбранителна техника.

Дейвид Камерън: Усещането е отново като 30-те години на миналия век и „злият“ Путин не може да спечели в Украйна

Експанзията на Diehl Defence 

Да вземем примера с производството на Iris-T и фирмата Diehl Defence, която в момента бързо се разраства. През декември компанията от градчето Юберлинген в германската провинция Баден-Вюртемберг закупи една изпаднала в несъстоятелност фирма за производство на прецизни части. Diehl Defence пое 160 квалифицирани работници.

В случая не става въпрос просто за някакви си части, а точно за компоненти за управляеми ракети, тоест за противовъздушните системи Iris-T, които в Украйна спасяват човешки животи.

"Голото парти" в Москва: Участниците се опитват да умилостивят Кремъл (СНИМКИ)

Обрат за Украйна през 2025 година?

"Русия обаче също е в състояние бързо да реорганизира производството на боеприпаси благодарение на авторитарната си система", убеден е Нико Ланге. "Ние взехме решенията много късно и много неща тук така или иначе се случват твърде бавно", добавя той.

Именно поради закъснелите решения и дългите срокове за изпълнение на поръчките Украйна няма да получи навреме много от нужните ѝ отбранителни системи. Въпреки това разширяването на производството в страните, които подкрепят Украйна, може да доведе до "подобряване на положението с боеприпасите - примерно към края на 2024 или началото на 2025 година."

 

- А аз съм на диета! - Ама, ти вече изяде 3 еклера! - Аз исках 5, ама нали съм на диета.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

Любопитно Преди 6 минути

Звездата от "Топ Гън", който водеше дълга битка с рак на гърлото, си отиде във вторник

Снимката е архивна

Парламентът одобри стратегическа сделка за ВМС: новите патрулни кораби получават високотехнологична комуникационна защита

България Преди 10 минути

Системите Link-22 ще осигурят на българските Военноморски сили защитен обмен на тактически данни с НАТО. Сделката на стойност 1,4 млн. долара включва оборудване, обучение и техническа поддръжка

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Любопитно Преди 25 минути

Заедно с водещия Станислав Иванов обсъдиха създалата се ситуация между Виктория и Тоника

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

България Преди 27 минути

Ще търсим подкрепа от всички в Народното събрание, които искат свалянето на това правителство, заяви Радостин Василев

<p>САЩ потвърдиха ангажимента си към чл. 5 на НАТО</p>

Обрат: САЩ потвърдиха ангажимента си към чл. 5 на НАТО

Свят Преди 32 минути

Новият постоянен представител на САЩ в НАТО посланик Матю Уитакър заяви, че основните задачи в неговата работа ще бъдат насърчаването на мира и стабилността чрез сила

Додик се завърна безпрепятствено от Москва, какво следва

Додик се завърна безпрепятствено от Москва, какво следва

Свят Преди 47 минути

Интерпол отхвърли искането на босненската прокуратура за международна заповед за арест

София – от древността до днес: 146 години от обявяването ѝ за столица

София – от древността до днес: 146 години от обявяването ѝ за столица

България Преди 51 минути

Архивите сочат, че когато София става столица, в града е имало 11 694 жители, 2 училища, 10 хана, 120 дюкяна и 3306 къщи

Протест заради пътя, на който загина 12-годишната Сияна

Протест заради пътя, на който загина 12-годишната Сияна

България Преди 1 час

Детето намери смъртта си след катастрофа на пътя Плевен – Луковит

Барак Обама изненада семейство с неочаквана "фотобомба" във Вашингтон

Барак Обама изненада семейство с неочаквана "фотобомба" във Вашингтон

Свят Преди 1 час

Майка публикува снимка на двете си деца, които позират с вишневи цветове, когато на заден кадър се е появил бившият президент Барак Обама

<p>Търговските мита на Тръмп: Как необитаеми острови се оказаха в списъка</p>

Търговските мита на Тръмп: Как необитаеми и слабозаселени острови се оказаха в списъка

Свят Преди 1 час

"Държава, за която никой никога не е чувал“ е ударена с 50% мита

Петков: Няма да подкрепим вота на недоверие днес, ще искаме друг

Петков: Няма да подкрепим вота на недоверие днес, ще искаме друг

България Преди 1 час

По думите на депутата от ПП-ДБ той ще бъде по всички теми, по които правителството не се справя

Доналд Тръмп

Спадна одобрението на Тръмп сред американците

Свят Преди 1 час

Анкетираните дадоха слаби оценки на Тръмп за справянето му с икономиката, което 37% одобриха, като 30% одобриха работата му за справяне с високите разходи за живот

Харков отново под обстрел: 17 дрона атакуват украинския град за час

Харков отново под обстрел: 17 дрона атакуват украинския град за час

Свят Преди 1 час

Това е втората атака в рамките на само на ден

Хасан Адемов: Наясно сме, че подкрепата за кабинета ни нанася имиджови и електорални щети

Хасан Адемов: Наясно сме, че подкрепата за кабинета ни нанася имиджови и електорални щети

България Преди 1 час

Депутатът от ДПС-ДПС увери, че партията няма да подкрепи вота на недоверие