Руските С-400 пристигат в Анкара, но Турция и Русия буксуват в Сирия
Източник: Thinkstock/Guliver
47

О т миналата седмицата подкрепената от Кремъл военна кампания на сирийските правителствени сили в Северозападна Сирия забуксува сериозно. От края на април Башар Асад обяви мащабна наземна офанзива, докато военновъздушните сили извършиха сериозни удари по бунтовническите позиции в провинциите Идлиб и Хама. Два месеца на бомбардировки причиниха смъртта на над 600 души и разрушиха голяма част от медицинската инфраструктура в Идлиб, но в същото време правителствените части не успяха да напреднат и да завземат нещо значително.

През изминалия уикенд правозащитни групи и международни организации, в това число ООН, отново предупредиха за ситуацията в Северозападна Сирия. Повод за изявлението беше последната серия от руски и сирийски правителствени въздушни удари, които причиниха смъртта на 22 души. ООН и Сирийската мрежа за човешки права публикуваха изявления, от които става ясно, че силите на Асад обстрелват нарочно болници, клиники и друга цивилна и хуманитарна инфраструктура, за да принудят бунтовниците да се изтеглят. Тази тактика беше прилагана от силите на Асад през последните четири години и благодарение на нея, правителството върна под свой контрол големи части от Сирия. Според правозащитните организации Асад подготвя подобен сценарий и в Идлиб, макар че засега няма същият успех като в други райони на страната.

„Идлиб е на прага на хуманитарен кошмар, невиждан досега в този век“, предупреди ООН в края на юни, използвайки хаштага #СветътГледа (#TheWorldIsWatching) като част от онлайн кампания за привличане на вниманието към ситуацията в Северозападна Сирия.

И макар вероятно светът да наблюдава ставащото, то действията за превенция на предстоящата хуманитарна катастрофа, са малко. Дългият дипломатически процес, иницииран от ООН в Женева и подкрепен от САЩ, все още не намира политическо решение на войната в Сирия, въпреки многобройните срещи между политици и военни командири. Алтернативните преговори, водени от Русия, Турция и Иран ще бъдат подновени в началото на август, но също по-скоро подчертават геополитическата сложност на конфликта, която затруднява перспективите за мир в Сирия, отколкото да се намери реално решение. През последните месеци Турция, Русия и Иран охладняха и е все по-видима пропастта между трите държави, които иначе по дипломатически форуми демонстрират взаимно разбиране. Отвъд дипломацията, Техеран, Анкара и Москва имат различни геополитически интереси в Сирия.

Турция подкрепя редица бунтовнически фракции, които Русия вижда като опасност за управлението на Башар Асад. Двете държави опитаха няколко пъти да договорят спиране на огъня – последно преди месец. Всички тези опити претърпяха провал, включително сделката за установяване на буферна зона около провинция Идлиб. Тази зона беше напълно нарушена през април, когато започна офанзивата на силите на Асад.

Нито Турция, нито Русия търсят пълна ескалация, нито пък искат да нарушат статуквото, но сраженията засилват противоречията.

От друга страна, Анкара и Москва се сближават по друга линия, а именно НАТО. Двете страни може да имат различно виждане за бъдещето на Сирия и управлението на Башар Асад, но миналата седмица Турция получи първата част от оборудването, свързано със системите С-400. Въпреки притесненията на съюзниците в НАТО, турската администрация изглежда е решила окончателно да вкара в употреба руските системи, които Анкара оправдава като „отбранителни“ и поради тази причина НАТО не трябвало да се притеснява. Символиката обаче е ясна: Анкара има дълбок разрив със САЩ по отношение на американската подкрепа за кюрдските милиции в Сирия и С-400 са доказателство, че Русия смята да се възползва от противоречията.

В момента сред дипломатическите кръгове има спекулации, че турската армия подготвя офанзива в Североизточна Сирия, която е под контрола на кюрдите и Сирийските демократични сили. Подобен сценарий вероятно ще срещне подкрепа от Русия, тъй като една атака от Турция би сближила позициите на сирийските кюрди с режима в Дамаск, докато в същото време се ударят американските интереси. За Анкара евентуална офанзива би била рискована: не само в смисъла на потенциални жертви и загуба на военна техника, но и утежняване на отношенията със САЩ и създаване на недоволство сред турската общественост. 

В момента най-важните въпроси изглежда са колко дълго Русия ще бъде търпелива със ситуацията в Идлиб, колко далеч Турция ще стигне спрямо интересите на САЩ в Сирия и каква е политиката на Вашингтон в района. Засега нито една страна не е готова на пълен конфликт, но ситуацията отива именно в тази посока.

Последният въпрос препраща към събитията, свързани с Иран. Администрацията на Тръмп счита присъствието на про-ирански сили в Сирия за потенциална опасност. Изтеглянето на тези милиции е смятано за едно от задължителните условия за преговори с Техеран. Анализаторите обаче са песимисти и смятат, че подобно искане от страна на САЩ е нереалистично за момента.

Иран не участва в подкрепа на силите на Асад в Сирия и това не можеше да остане незабелязано. Техеран очевидно има други планове за своето присъствие в страната, които не включват изпращане на про-ирански милиции в битка, от която иранците нямат никаква реална полза. Това обаче изостри ситуацията с Русия, която трябваше да поеме по-голяма роля във военната кампания, включително с изпращане на руски войници на фронтовите линии. Отсъствието на Иран показа слабостта на сирийските правителствени сили, които са зависими от про-иранските милиции дори само заради факта, че Асад не може да си позволи големи загуби заради липсата на нови попълнения в армията. През последните седмици Русия показа, че не може да търпи още дълго ситуацията в Идлиб и няколко сирийски командири бяха заменени заради провалите им на фронта.

Правителството на Асад и Русия се държат така сякаш стабилността в Сирия е вече постигната и няма война. Правителството дори призовава бежанците да се завърнат от съседните Йордания, Ливан и Турция (над 5 милиона души). Но в същото време, хуманитарни организации предупреждават, че завръщането е рисковано заради многобройните арести, извършвани от службите за сигурност. В този ред на мисли, завърналите се бежанци са много малко, макар руските медии да твърдят обратното.

Продължаващата война в Сирия нагнетява като цяло Близкия изток. Ситуацията с бежанците – изтласкана от първите страници последно време – напомня все повече за себе си, след като в Турция и Ливан се засили натискът върху сирийци да се върнат в страната си. Военните действия обаче правят това невъзможно, както и кампанията на Асад с арести и разселване. В същото време, геополитическите интереси и липсата на ясна политика от страна на основните играчи, в това число ЕС и САЩ, допълнително утежнява положението. Продажбата на С-400 на Турция може би се смята за добра сделка в Москва, но на терен в Сирия двете страни са противници – подобна обстановка може да доведе единствено до още повече цивилни жертви и напрежение.

 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 47
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

47 коментара
 
Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 35 минути

Районът е отцепен и се води разследване

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Свят Преди 41 минути

Това обяви високопоставен южнокорейски представител

<p>Русия принуждавала украинци да даряват кръв</p>

Русия принуждавала украинци на даряват кръв за руски войници

Свят Преди 1 час

Това се случвало в окупираните от руската армия територии

,

Защо астронавтите остаряват по-бързо в Космоса

Любопитно Преди 1 час

При липса на гравитация телесните течности, като кръв и лимфа, се изместват към главата

<p>Орбан покани Нетаняху, обеща да не го арестува</p>

Орбан към Нетаняху: Заповедта за арест на МНС няма да бъде изпълнена

Свят Преди 1 час

Измежду страните от ЕС Унгария и Чехия решително подкрепят Израел

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

България Преди 1 час

Той отговори на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ, която посочи, че първата политическа сила не е направила нищо досега, за да сформира мнозинство

Тувалу

Правителството на Тувалу прави дигитално копие на страната

Свят Преди 1 час

Изправени пред такава екзистенциална заплаха, какво бихте направили?

Голям клон се стовари върху кола на прохода „Петрохан”

Голям клон се стовари върху кола на прохода „Петрохан”

България Преди 1 час

Шофьорът на автомобила не е пострадал

<p>Китай включва България в програмата си за безвизов достъп</p>

Китай включва България, Япония и други страни в програмата си за безвизов достъп

Свят Преди 1 час

Основната цел е да бъдат стимулирани туризмът и търговията

<p>Това са кандидатите за президент на Румъния (СНИМКИ)</p>

Това са кандидатите за президент на Румъния

Свят Преди 1 час

Тази неделя румънците от страната и чужбина ще гласуват на първия тур на президентските избори

По искане на Европрокуратурата: Обиски в четири български града

По искане на Европрокуратурата: Обиски в четири български града

България Преди 1 час

Те са били в Бургас, Петрич, Рила и София

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

България Преди 1 час

Срещата ще бъде за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента

<p>Шеста жертва на смъртоносните шотове с метанол</p>

Задържаха мъж във връзка с починалите туристи след консумация на шотове с метанол

Свят Преди 2 часа

Инцидентът доведе до смъртта на шестима души

Анджелина Джоли и децата ѝ на премиерата на Eternals

Анджелина Джоли за децата си: Много са затворени

Любопитно Преди 2 часа

„Нито едно от децата ми не иска да бъде пред камера на този етап“ и никой от тях не иска да се занимава с актьорско майсторство, споделя звездата

„Време за туризъм” в „Темата на NOVA“

„Време за туризъм” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Повдигнаха обвинения на румънец, опитал се да избяга от полицията при гонка с мигранти

Повдигнаха обвинения на румънец, опитал се да избяга от полицията при гонка с мигранти

България Преди 2 часа

Той е бил осъждан с влязла в сила присъда за същото деяние и е бил в изпитателен срок