Р усия все по-често използва "плаващи бомби" - евтини, но силно разрушителни боеприпаси - за настъплението си в Украйна.
(Във видеото може да научите повече за: Папата осъди "безмилостните бомбардировки" на украинските градове)
Смята се, че само за една седмица са използвани над 200 такива бомби за обстрелване на северния украински град Вовчанск по време на сегашното трансгранично настъпление на Русия в близост до Харков.
Президентът Володимир Зеленски заяви, че само през март върху страната са били хвърлени 3000 такива бомби.
Началникът на полицията в град Вовчанск Олексий Харковски е видял отблизо въздействието на бомбите.
"Няма думи, които да опишат последиците от атака с бомба-планер. Пристигаш, за да видиш хората, които лежат там, разкъсани на парчета", казва той.
Масовото използване на плаващи бомби от Русия е сравнително скорошно явление, което се оказа опустошително за украинските сили през последните месеци.
Плаващите бомби са създадени чрез добавяне на сгъваеми крила и сателитна навигация към стари съветски бомби. Те са евтини, но разрушителни.
В неотдавнашен доклад на Центъра за анализ на европейската политика (CEPA) се казва, че те са били решаващи при превземането през февруари на някога силно укрепения ключов източен град Авдийвка.
Сега руските сили използват гладиаторни бомби, за да атакуват северния град Харков. Досега Украйна се е борила да им противодейства.
Началникът на полицията в град Вовчанск помага за евакуацията на пограничните села в Харковска област, където руските сили напоследък настъпват.
Паркиран в полицейския си автомобил, той разказва, че мащабите на нападенията са се увеличили драстично.
"През последните шест месеца бяхме поразявани от делтапланери доста често, може би пет до десет бомби на седмица... но този месец имахме много повече от всякога", казва той.
Русия е в състояние да складира плаващи бомби в големи количества, тъй като те се произвеждат сравнително лесно.
"Взривната част по същество е конвенционална желязна бомба със свободно падане, от която Русия има стотици хиляди на склад от съветския период", казва професор Джъстин Бронк, специалист по въздушна мощ и военни технологии в Кралския институт на обединените служби (Руси).
"Те са снабдени с изскачащи крила, които след като бомбата бъде хвърлена, се разтварят, за да й позволят да се плъзга на много по-големи разстояния", казва Бронк.
Присъединената към тях система за сателитно насочване позволява насочване към стационарна позиция с относително висока точност.
Според професор Бронк механизмът на бомбите дава на руснаците голяма част от функционалността на ракетите за милиони долари, но за част от цената.
Той казва, че към съветските бомби, с които руснаците разполагат в изобилие, се добавят комплекти за плаване, които се произвеждат масово и са доста прости от механична гледна точка, което означава, че цената на едно оръжие може да бъде "някъде между 20 000 и 30 000 долара (15 700 и 23 600 паунда)".
Концепцията не е нова. По време на Втората световна война германците използват Fritz-X. През 90-те години на миналия век американската армия разработва Joint Attack Direct Munition (JDAM), който добавя управляеми опашни перки и GPS насочване към традиционните свободно падащи бомби. Оттогава те се използват широко, включително в Ирак и Афганистан.
Разрушенията, които предизвикват бомбите, са изключителни. Смята се, че най-често използваният боеприпас за плаващи бомби е FAB-1500, който тежи 1,5 тона.
За сравнение, един руски 152-милиметров снаряд съдържа около 6,5 kg взривно вещество. Дори най-малката плаваща бомба, FAB-500, съдържа повече от 200 kg.
Те превръщат дори добре укрепените украински позиции в уязвими цели.
Тъй като плаващите бомби създават много по-голяма взривна сила, е по-вероятно да предизвикат обрушване или смърт дори в доста добре укрепени позиции, обяснява професор Бронк. Мощните взривове също така оказват сериозно въздействие върху човешкото тяло.
Плаващите бомби "затрудняват отбранителната стратегия на Украйна, защото руснаците могат просто да бомбардират постоянно фиксирани позиции, докато те изчезнат", казва професор Бронк.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!