Т е са сред стотиците военни и цивилни, извадени от затворите и арестите, вкарани в щурмовите части, известни като „Щорм-Z” и пратени фронтовата линия в Украйна тази година, съобщава „Ройтерс”.
Малцина от тях са останали живи, за да разкажат историята си.
„Щурмовите батальони са просто месо”, споделя руски редови войник, който е бил разположен край Бахмут през май и юни.
Идеята за тези батальони съвсем не е нова. Режимът на руския лидер Владимир Путин я е заел от стратегията на Йосиф Сталин във Втората световна война.
Путин нападна, защото смяташе, че НАТО е слаба
През 1942 г., когато Червената армия търпи загуба след загуба от нацисткото настъпление, Сталин заповядва войниците, които са бягали или са напуснали постовете си, да бъдат прехвърляни в „наказателни батальони”, които са пращани в най-опасните части на фронта.
Тактика, която се оказва толкова успешна, че, за да се справи с немската съпротива в градските зони, през лятото на 1943 г. СССР създава т. нар. щурмови инженерно-сапьорни бригади.
Техните войници са имали една цел, да се бият до смърт, без подкрепления, без снабдителни вериги, без тил и лазарет, често напълно обградени от врага в укрепените от германската армия градове. Тактически те трябвало да се жертват, за да създават пробиви, през които да атакуват редовите части на съветската армия.
Пригожин го смяташе за предател, Путин го посочи за негов наследник
Подобна тактика прилага в наши дни и прословутата руска наемническа армия „Вагнер”.
Сега въпросният войник, разказва, че оказал медицинска помощ на група от шест или седем ранени бойци от „Щорм-Z” на бойното поле, неподчинявайки се на заповед от офицер, да ги остави.
Заповедта е типичен пример за това как командването се отнася към новите щурмови части на руската армия, посочва „Ройтерс”.
Великобритания: Русия се готви за дългогодишна война срещу Украйна
„Ако командирите хванат някого с миризма на алкохол в дъха, веднага го изпращат в „Щорм-Z”, добавя войникът.
Руските държавни медии съобщават, че отрядите „Щорм-Z”съществуват, че са участвали в ожесточени битки и някои от членовете им са получили медали за храброст, но не посочват как са сформирани, нито загубите, които понасят.
Разследването на „Ройтерс” разкрива тактика, която до голяма степен прилича на използваната от Сталин във Втората световна война.
Проби ли украинската армия руската отбрана
Броят на войниците в батальоните „Щорм-Z” е по-близък до този на стандартна рота. Те са изпращани в най-трудните места от фронта, където търпят огромни загуби.
Един боец, с присъда за кражба, който е бил вербуван от затвора, разказва, че всички освен 15 от 120-те мъже в неговия отряд, включени в 237-и полк, са били убити или ранени в боевете край Бахмут през юни.
Частите „Щорм-Z” са под прякото командване на руското министерство на отбраната, пояснява „Ройтерс”.
В тях влизат затворници, които доброволно се бият в замяна на обещание за помилване и редови войници, наказани за дисциплинарни нарушения.
Трима бойци от „Щорм-Z” посочват, че са им предложили заплати от около 200 000 рубли (малко над 2000 долара) на месец, но им плащали средно приблизително половината от тази сума.
„На фронтовата линия, където бяхме, не получихме доставки на боеприпаси. Не получихме вода или храна. Ранените не бяха извозени и сега мъртвите гният”, разказва друг руски войник.
Според руското законодателство за военната дисциплина, войник може да бъде преместен в наказателна част, само ако е осъден от военен съд. Но „Щорм-Z” нямат официален статут на наказателни части.
Женевската конвенция пък не засяга войници, наказвани от собствената им държава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!