60

П рез последните няколко седмици Грузия беше обхваната от масови протести, повод за които стана противоречив законопроект. Той изисква от всички медии и организации в страната да се регистрират като „чуждестранни агенти“, ако получават повече от 20 процента от финансирането си от чужбина. Освен това, дейността им ще бъде следена от Министерството на правосъдието и ще са длъжни да предоставят чувствителна информация, а ако откажат да го направят, могат да получат солени глоби в размер на близо 10 000 долара. Сходен закон има и в Русия, като Кремъл го използва за репресии срещу опозицията – нещо, което много хора се опасяват, че ще се случи и в Грузия. В същото време, управляващата партия „Грузинска мечта“ твърди, че налагането на подобно изискване е необходимо за подобряването на прозрачността и намаляването на „вредното чуждестранно влияние“ в страната. Законопроектът беше окончателно приет на 14 май, като в столицата Тбилиси се стигна до масови размирици и сблъсъци между демонстранти и полиция, както и до бой в парламента.

  • „Не на руския закон“

Спорният закон беше подкрепен на трето четене в парламента от 84 депутати, а 30 бяха против. Той беше разгледан и одобрен в рамките на едва 67 секунди, тъй като опозицията беше възпрепятствана да присъства на заседанието. Ден по-рано, премиерът Иракли Кобахидзе предупреди, че ако предложението не бъде прието, Грузия ще загуби своята независимост и може да „сподели съдбата на Украйна“, без да обясни какво точно има предвид. Междувременно, около парламента се проведе масов протест под надслов „Не на руския закон“. Стигна се до сблъсъци между демонстранти и полиция, при които бяха арестувани 20 души.

Подобни сцени не са нещо необичайно за Грузия. Протести се провеждат почти ежедневно от близо месец, като силите на реда многократно използваха водни оръдия, сълзотворен газ и гумени куршуми срещу участниците в тях. Това напомни за събитията от преди близо година, когато управляващите отново се опитаха да приемат проектозакона, но се отказаха заради избухналите тогава масови демонстрации. Световните медии също така подчертават, че в края на 2023 г. Грузия официално получи статут на кандидат-член на ЕС. Не по-малко важна е и една друга подробност – след пет месеца в страната ще се проведат парламентарни избори. Участниците в протестите са убедени, че това е отлична възможност партията „Грузинска мечта“, която управлява от 2012 г., да бъде свалена от власт. Редица експерти пък смятат, че растящото недоволство срещу формацията е и една от основните причини за приемането на „руския закон“.

  • Остри критики

Само ден след скандалното гласуване, президентът на Грузия Саломе Зурабишвили заяви на пресконференция в Тбилиси, че ще наложи вето на закона. Това, обаче, не променя съществено ситуацията, тъй като той ще бъде върнат за разглеждане в парламента, където депутатите от „Грузинска мечта“ имат мнозинство. Формацията може отново да го одобри и да прескочи ветото. „Днес, въпросът за оцеляването на Грузия е поставен на карта“, предупреди държавният глава. Преди това, в интервю за BBC, тя отбеляза още, че не е ясно кой стои зад противоречивия закон. „Дали решението е било взето в Грузия или отвъд границите на нашата страна, например в Москва? Това е основният въпрос, който грузинците си задават“, заяви Зурабишвили.

Реакцията на международната общност не закъсня. Законът беше разкритикуван от САЩ, ЕС, както и редица правозащитни организации. Според тях, той подражава на подобното изискване, действащо в Русия, което президентът Владимир Путин използва като средство за смазване на опозицията. Американският помощник-държавен секретар Джеймс О‘Брайън дори отбеляза, че помощта на страната му за Грузия ще бъде преразгледана, ако законът действително влезе в сила. „Приемането му оказва отрицателно въздействие върху напредъка на Грузия по пътя към ЕС. Призоваваме властите да го оттеглят“, се казва в изявление на първия дипломат на Евросъюза Жозеп Борел. Председателят на ЕП Роберта Мецола на свой ред поздрави демонстрантите, добавяйки, че те „мечтаят за Европа“. Не по-различна е позицията на ООН. Според представители на организацията, приемането на законопроекта „застрашава свободата на изразяване“.

  • Грузия и войната в Украйна

Иракли Кобахидзе оглави „Грузинска мечта“ през 2021 г., ставайки председател на партията. Година по-късно, руската армия нахлу в Украйна – събитие, което шокира целия свят. Кобахидзе незабавно осъди действията на Кремъл, но също така категорично отхвърли призивите, идващи от Киев, Грузия да открие „втори фронт“ в конфликта срещу Русия. По думите му, подобен ход би донесъл единствено „страдания и разрушения“ на страната му. През юни 2022 г. ЕП прие няколко резолюции срещу Грузия, отказвайки да ѝ предостави статут на кандидат за членство в ЕС. Кобахидзе разкритикува това, заявявайки, че Западът се опитва да въвлече Тбилиси във войната. В същото време, той нееднократно подчерта, че основен приоритет за него продължава да бъде приемането на Грузия в ЕС – цел, зад която застават близо 80 процента от жителите на страната, сочат социологическите проучвания.

Експертите смятат, че Кобахидзе се опитва да поддържа добри отношения със Запада, но без да обтяга отношенията си с Кремъл – задача, която става все по-сложна. Показателен е фактът, че първата му визита в чужбина, след като стана премиер през февруари тази година, беше в Брюксел. В същото време, неговите действия и изказвания често стават обект на критики от страна на ЕС и САЩ. Кобахидзе неведнъж е обвинявал неправителствените организации, че се опитват да организират преврат, да разпространяват „гей пропаганда“ и да злепоставят Грузинската православна църква. Той също така подчертава, че спорният закон за „чуждестранните агенти“ не е свързан по никакъв начин с Русия, а всеки, който твърди обратното, „разпространява дезинформация“.

Грузинският парламент прие на трето, последно четене закона за чуждестранните агенти

Тамар Ониани, която е представител на неправителствената организация „Асоциация на младите адвокати“, не е съгласна с Кобахидзе. Пред BBC тя отбеляза, че спорният закон „нанася тежък удар на гражданското общество“ и е „в интерес единствено на Русия“. „Всички участници в протестите са убедени, че това е външнополитически въпрос, който ни отдалечава от ЕС и ни приближава към Русия“, добавя Ониани. На сходно мнение е и Ана Долидзе от опозиционната партия „За народа“. Тя определя последните събития като „тест за лоялност“ към Кремъл. По думите на Долидзе, подобни закони съществуват в държави като Азербайджан и Киргизстан. „Начело на тези страни стоят политици с проруски възгледи…целта на Кремъл е да ги откъсне в колкото се може по-голяма степен от Европа“, допълва Долидзе.

Още от автора:

Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП

Дипломатическият ребус на Си Цзинпин

Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия

Имигрантите, които спасиха американската икономика

Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток

Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа

Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект

Кой се страхува от Доналд Тръмп?

Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин

Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп

„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ

Децата войници, които написаха историята на САЩ

Загадъчната история на Шотландия

Несбъднатите прогнози за живота през XXI век

Фалшивите новини, които застрашават здравето ни

Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия

Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света

Забравената история на нацисткото движение в САЩ

Скандалните тайни на Католическата църква

Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца

Сделките за един долар, които ще ви изумят

Избори от двете страни на Атлантическия океан

Великите учени, останали без Нобелова награда

Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година

Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 60
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

60 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 36 минути

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 1 час

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 3 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Безпрецедентни рокади в Пентагона</p>

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

Свят Преди 3 часа

Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 3 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 3 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Любопитно Преди 3 часа

На следващия ден, неделя, са Месни заговезни, тогава започва големият Великденски пост

<p>22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна</p>

22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

<p><strong><span style="color:#0000ff;">Код студено!</span></strong> Очаква ни леден уикенд&nbsp;🥶</p>

Код студено! Очаква ни леден уикенд 🥶

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Технологии Преди 4 часа

Промяната е заради искане на британското правителство

<p>Транспортният министър освободи директора на БДЖ</p>

Транспортният министър Гроздан Караджов освободи директора на БДЖ

България Преди 10 часа

Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Любопитно Преди 11 часа

Те споделят преживяното в ексклузивно интервю за подкаста „Един без друг“

Хърватия прие закон срещу високите цени

Хърватия прие закон срещу високите цени

Свят Преди 12 часа

Търговците ще трябва да показват сегашната и предишната цена на продукта

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Свят Преди 12 часа

Служител на Белия дом: Време е Зеленски да напусне сцената

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Свят Преди 14 часа

Сегашната администрация може да се затрудни да изравни по-високите проценти на депортиране

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

България Преди 14 часа

От министерството напомниха, че във връзка с продължаващите протести в Сърбия са възможни и спонтанни блокади