Р уският президент Владимир Путин може да бъде арестуван, ако реши да посети традиционния съюзник на Русия - Армения.
Бившата съветска република, която през последните месеци е в трудни отношения с Москва, обяви, че в сряда официално се присъединява към Международния наказателен съд (МНС). Миналата година на Путин беше издадена заповед за арест от МНС заради предполагаеми военни престъпления, включително незаконно депортиране на украински деца в Русия.
Йегише Киракосян, представител на Армения по международните правни въпроси, посочи, че Армения признава юрисдикцията на МНС за преследване на военни престъпления, геноцид, агресия и престъпления срещу човечеството в четвъртък в публикация в X.
Пашинян: Армения не участва в споразумението за Карабах
Киракосян също така заяви, че юрисдикцията на МНС ще бъде призната със задна дата до 10 май 2021 г., около осем месеца преди Путин да започне инвазията си в Украйна и почти две години преди издаването на заповедта за арест.
През октомври парламентът на Армения гласува за присъединяване към Международния наказателен съд, като тогава арменският министър-председател Никол Пашинян се опита да увери Русия, че решението не е "насочено срещу" Путин.
Признаването на юрисдикцията на съда обаче означава, че Армения вече е правно задължена да изпълни заповедта на МНС, като арестува руския президент, ако той някога стъпи на арменска земя.
Russian ally could be required to arrest Putin if he visits https://t.co/GOQmrvY8CY pic.twitter.com/dl9tmGHNBU
— Newsweek (@Newsweek) February 1, 2024
Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков омаловажи развитието на ситуацията в коментар за руската държавна информационна агенция РИА Новости, като настоя, че "няма какво да се коментира" и посочи, че присъединяването към МНС е "суверенно право на Армения". "От друга страна, за нас е важно подобни решения да не засягат както де юре (по закон), така и де факто (ефективно) нашите двустранни отношения, които ценим и се надяваме да продължим да развиваме", добави Песков.
Отношенията между Русия и Армения стават все по-нестабилни, откакто през септември Азербайджан пое пълен военен контрол над територията Нагорни Карабах.
Арменските лидери се възмутиха от отказа на Русия да подпомогне усилията за осуетяване на превземането. Пашинян заяви, че съюзът на Армения с Русия е "неефективен, когато става въпрос за защита на нашата сигурност и националните интереси на Армения".
Путин приветства прекратяването на военните действия в Нагорни Карабах
Путин засили връзките на Русия с Азербайджан, като подписа военно-политическо споразумение с тази страна само няколко дни преди началото на инвазията в Украйна на 24 февруари 2022 г., въпреки традиционно близките отношения на Москва с Ереван.
Друг показател за влошаването на отношенията между народите дойде през декември, когато арменският министър на външните работи Арарат Мирзоян проведе среща с украинския външен министър Дмитрий Кулеба в Брюксел, за да обсъдят "напредъка" на украинско-арменските отношения.
По време на срещата Мирзоян заяви, че Армения също така приветства напредъка на Украйна и съседна Молдова в процеса на членство в Европейския съюз, на който правителството на Путин силно се противопоставя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!