Н ай-високопоставеният пратеник на Русия в САЩ приключи мандата си.
Той е дал ексклузивно интервю за Newsweek, в което оставя зловеща прогноза за риска влошаването на двустранните отношения да прерасне в ядрен сблъсък заради продължаващата война в Украйна.
В четвъртък Кремъл обяви, че руският посланик Анатолий Антонов е бил официално освободен от длъжност след седем години работа. В навечерието на напускането си Антонов говори с Newsweek за влошеното състояние на отношенията между Москва и Вашингтон, които не показват признаци на подобрение, тъй като войната в Украйна продължава, а НАТО увеличава военната си подкрепа за Киев на фона на неотдавнашните успехи на руските военни.
„Проектът „Украйна“ завлича американските политици само още по-дълбоко в бездната, от която е все по-трудно да се излезе“, казва Антонов пред Newsweek.
„Както виждаме, администрацията може да реагира на победите на руските войски в Донбас и на провала на провокацията на украинските въоръжени сили в района на Курск само с използването на същите заучени тези за „подкрепа, докато можем“, допълва Антонов.
„Нулеви са сигналите към клиентите за необходимостта да обмислят позицията си и да седнат на масата за преговори“, добави той.
„Няма и никакви намеци за спиране на безсмисления поток от оръжия за сметка на местните данъкоплатци.“, казва Антонов.
Вместо това той твърди, че „Вашингтон продължава да води опасна дискусия за възможността да даде на украинците разрешение да нанасят удари дълбоко в руска територия със западни ракети с далечен обсег“.
Подобни разговори заплашват да се противопоставят на последния ултиматум, поставен от руския президент Владимир Путин, който многократно предупреждава срещу външна намеса, след като за първи път нареди „специална военна операция“ в Украйна през февруари 2022 г., припомня Newsweek.
„Те отказват да вземат под внимание ясните предупреждения на президента на Руската федерация, че „зелена светлина“ за подобни атаки би означавала пряко участие на НАТО в конфликта“, заяви Антонов, „с всички произтичащи от това изводи от наша страна“.
Разделения у дома и в чужбина
Преди да бъде назначен за най-високопоставения дипломат на Москва във Вашингтон през август 2017 г., Антонов заемаше длъжността заместник-министър на външните работи и отбраната. Той се превърна в яростен защитник на позицията на Кремъл по време на мандатите на президентите на САЩ Доналд Тръмп и Джо Байдън, който също скоро ще освободи поста си, тъй като вицепрезидентът Камала Харис се подготвя за напрегната надпревара срещу Тръмп следващия месец.
Антонов заяви, че „няма желание“ да обсъжда вътрешната работа на американската политика днес, но отбеляза, че „местните партийни стратези изглежда се опитват да измислят официални изявления за Украйна, за да отговорят на изискванията на настоящия изборен цикъл в САЩ“.
„Тези хора не се интересуват от съдбата на европейците и Киев“, казва Антонов и допълва:
„Те се интересуват единствено от цифрите в проучванията на общественото мнение, които уж могат да бъдат коригирани в тяхна полза, ако демонстрират „решителност“ и „лидерство“. Това е чисто безразсъдство.“
Той също така определи като „разделен“ обществения дискурс в САЩ.
„От една страна,“ казва Антонов, “виждаме много опити на разумни политолози да разберат ситуацията, да намерят работещи - поне в очите на САЩ - варианти за прекратяване на конфликта и да постигнат междупартиен консенсус, основан на общо разбиране за опасността от изпадане в Трета световна война.“, допълва Антонов.
„Днес обаче всички гласове на разума във Вашингтон са заглушавани или отписвани като „кремълска пропаганда“, добави той.
„Неотдавнашните неоправдани санкции срещу руски журналисти са в този дух, както и провокативните атаки на местните разузнавателни служби срещу Дмитрий Симес, Скот Ритер и сънародниците, живеещи в Америка.“, казва Антонов.
Антонов се обяви срещу това, което нарече „брутално „прочистване“ на информационното пространство в Америка“ чрез съдебно преследване и цензура на лица, обвинени в разпространение на руска пропаганда, санкции и набези срещу подкрепяни от държавата руски медии и други мерки.
Подобни действия, твърди той, са насочени към онези, „които призовават за трезва оценка на рисковете от завличане в тресавището на конфликта в Източна Европа и перспективата за челен сблъсък с ядрена сила, онези, които предупреждават, че да седиш в чужбина, докато други умират, без никакви разходи, е илюзия и самозаблуда“.
От Newsweek са потърсили Държавния департамент на САЩ и украинското посолство в САЩ за коментар.
Вашингтон и Киев отдавна обвиняват Москва, че разпространява дезинформация чрез спонсорирани от държавата кампании, предназначени да обслужват интересите на Кремъл.
Междувременно администрацията на Байдън заяви непоколебима позиция за продължаване на военната помощ за Украйна, а много съюзници от НАТО предложиха подобни обещания. Въпреки това въпросът се оказва все по-поляризиращ в западните столици, като някои от тях, включително редица републиканци в САЩ, изразяват нарастващ скептицизъм относно полезността на настоящата стратегия.
Разделението ще продължи и по време на предстоящите избори в САЩ. Харис обещава да продължи с подхода на Байдън за подкрепа на Украйна до победата, докато Тръмп обещава бързо да постигне споразумение, което да сложи край на превърналия се в най-смъртоносния конфликт в Европа след Втората световна война.
Но тъй като тези дебати се разиграват в бурно време за американската политика, Антонов обвини американските мозъчни тръстове, че отговарят на „разумните“ публикации с „отровни коментари за вредата от всеки разговор с „руснаците“ и заяви, че американските политици предпочитат „да слушат “ястребите“.
Вместо да се стремят към мир, те обсъждат „създаването на враждебни отношения между славяните, насърчават убийствата на хора и засилват военната ескалация“, твърди той.
„Всичко това само потвърждава, че политическите елити са си поставили задачата не просто да победят Русия, а да запазят стария световен ред, основан на правила, благоприятни за страните от НАТО“, каза Антонов.
„Искаме да променим това очевидно остаряло положение на нещата. Искаме интересите на нашата сигурност да бъдат взети под внимание.“, казва той.
„В Америка има нежелание да признаят, че през последните няколко десетилетия Западът, начело с Вашингтон, отново и отново отхвърля протегнатата ръка за сътрудничество на Москва“, каза Антонов. „Година след година тя „експлоатира“ военно европейската територия, провеждайки вълни от разширяване на НАТО на изток.
„Тя организира цветни революции и антиконституционни преврати“, каза той, „като все повече обкръжава Русия във враждебен „обръч“ и като „решаващ таран“ избра Украйна“.
Антонов каза, че Пентагонът е стигнал толкова далеч, че „да проучи резултатите от използването на ядрени оръжия върху селскостопанския сектор на Източна Европа, включително Русия“, включително „моделира сценарий на глобална ядрена война, която ще доведе до унищожение, както смятат американците за по някаква причина, само на земеделски ферми."
„Подобни симулации се провеждаха активно през годините на Студената война“, каза Антонов и допълва: „Заслужава да се отбележи, че дори американските военни започнаха да обмислят ядрен конфликт.
„В същото време те погрешно смятат, че тази катастрофа ще засегне само Европа и Русия“, добави той.
„Това е изключително късогледо. Америка няма да може да издържи отвъд океана. Глобална ядрена катастрофа ще засегне всички.“, предупреждава Антонов.
Сега, казва Антонов, „обективната максимална задача на този етап е да се предотврати окончателното потапяне на връзките между две велики сили и постоянни членове на Съвета за сигурност в неконтролирано падане“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!