И зследователи от Института по изчислителна математика „И. Марчук“ на Руската академия на науките (РАН) направиха прогноза за изменението на климата, според която увеличаването на съдържанието на парникови газове в атмосферата до края на XX век ще доведе до повишаване с до 20 градуса на средногодишната температура на въздуха в Арктическия басейн.
Това съобщи водещият изследовател от Института по изчислителна математика и математика на Руската академия на науките, доктор на физико-математическите науки Евгений Володин, цитиран от „Фокус”.
Земята губи лед с рекордно темпо, топенето се ускорява
Авторите на изследването, подкрепено финансово от Руския фонд за фундаментални изследвания (РФФИ), са създали модел на климатичната система, който отчита перспективите за промени в състоянието на атмосферата, океана, почвата и растителността, както и дебелината на морския лед, като се вземе предвид увеличаването на нивото на парниковите газове.
„Климатичният модел показва, че най-голямото затопляне ще настъпи в Арктика. Ако се придържаме към песимистичния сценарий, при който скоростта на увеличаването на въглеродните емисии само ще се увеличава, то до края на XX век, затоплянето в Арктика може да достигне 20 градуса”, подчертава Володин.
2020 г. изравни рекорда на 2016 г.
Той е категоричен, че няма да е възможно да се избегне повишаване на температурата на въздуха в Арктика, дори ако държавите по света предприемат драстични мерки за преструктуриране на индустрията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!