Р уски съд осъди критика на Кремъл Алексей Навални на три и половина години затвор, след като постанови, че той е нарушил изискванията на условната си присъда. Съдът обаче добави, че от срока на присъдата ще бъде приспаднато времето, прекарано от него преди това под домашен арест, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Навални, един от най-големите критици на руския президент Владимир Путин, беше арестуван на руската граница на 17 януари, след като се завърна от Германия, където се възстановяваше от отравяне с бойно отровно вещество.
Като се приспадне времето, през което е бил под домашен арест, Навални ще бъде лишен от свобода за срок от две години и осем месеца, съобщи адвокатката му Олга Михайлова, цитирана от ТАСС. Тя добави, че решението ще бъде обжалвано.
От обкръжението на Навални призоваха привържениците му незабавно да протестират в центъра на Москва срещу решението на съда. Алексей Навални бе изпратен в изправителна колония за две години и половина. Събираме се в центъра на Москва незабавно, чакаме ви на Манежния площад, написа в "Туитър" неговата организация Фонд за борба с корупцията, предаде Франс прес.
Алексей Навални бе осъден условно през 2014 г. за присвояване на средства от руския филиал на френската компания "Ив Роше" чрез транспортна фирма, която е била собственост на него и брат му Олег.
Последваха реакции от световната общност
С днешното решение на Московския съд срещу Алексей Навални властите в Русия изпращат послание,
че правата на руснаците не са достатъчно защитени. Това се посочва в изявление на комисаря по човешките права към Съвета на Европа Дуня Миятович.
По нейните думи съдебното решение се отразява на целостта на европейската система за защита на човешките права. Миятович отбелязва, че Навални днес отново е лишен от свобода по обвинения, чиито основания бяха отхвърлени от Европейския съд по правата на човека.
Комисарят допълва, че днешното съдебно решение е в противоречие с международните задължения на Русия в областта на човешките права. Тя добавя, че Навални изобщо не е трябвало да бъде задържан, нито съден.
САЩ, Германия и Франция заклеймиха присъдата срещу Навални и призоваха за незабавното му освобождаване
САЩ, Германия и Франция разкритикуваха осъждането на руския опозиционер Алексей Навални на повече от две години затвор и призоваха за незабавното му освобождаване, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Повтаряме призива си към руското правителство да освободи незабавно и безусловно г-н Навални, както и стотиците други руски граждани, арестувани през последните седмици, за това че просто са си упражнили правата, в това число свободата на изразяване и на мирно събиране", каза в комюнике държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.
"Днешната присъда срещу Алексей Навални е тежък удар по основополагащите свободи и правовата държава в Русия", реагира в "Туитър" германският външен министър Хайко Маас.
"Осъждането на Алексей Навални е неприемливо. Политическите разногласия не са престъпление. Призоваваме за незабавното му освобождаване. Спазването на човешките права като това на демократична свобода не подлежи на обсъждане", каза в "Туитър" френският президент Еманюел Макрон.
Екатерина Захариева определи в Туитър решението за затвор за Алексей Навални като неприемливо
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева определи в Туитър решението да бъде изпратен в затвора Алексей Навални като напълно неприемливо.
The decision to jail @Navalny after having been treated abroad after poisoning attempt is utterly unacceptable. We call the decisions of #ECHR to be respected, the right of fair trial is a fundamental human right that is undeniable. pic.twitter.com/57n64aKbUn
— Ekaterina Zaharieva (@EZaharievaMFA) February 2, 2021
Решението да бъде изпратен в затвора Навални, след като беше лекуван в чужбина след опит за отравяне, е напълно неприемливо, заявява Захариева в Туитър. Призоваваме решенията на Европейския съд по правата на човека да бъдат уважавани, правото на справедлив процес е основно човешко право, което е неоспоримо, посочва външният ни министър.
Подновявам призива на ЕС за незабавно освобождаване на Алексей Навални, написа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в Туитър.
Не можем да приемем тази присъда, правосъдието не трябва да бъде политизирано, допълва той по повод днешното решение на съд в Москва да задържи Навални в лагер на общ режим в следващите две и половина години. Протестиращите трябва да имат правото на мирни демонстрации и на изразяване на политическите си виждания, добавя Мишел.
Осъждам присъдата на Навални възможно най-решително, заяви в Туитър председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Призовавам Русия да изпълни международните си задължения и да го освободи незабавно и безусловно, посочва тя.
В следващите дни се предвижда върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел да пътува до Москва. Негов говорител заяви, че Борел има надежда за среща с Навални. Съветът на Европа осъди новата присъда срещу Навални и я определи като заплаха за човешките права на руснаците.
Призивите на западните страни за освобождаване на Навални показват откъсването им от действителността, заяви Захарова
Западните страни публикуват изявления с искане да бъде освободен блогърът Алексей Навални сякаш писани под индиго и това показва тяхното откъсване от действителността. Такова мнение изрази говорителката на руското външно министерство Мария Захарова в ефира на телевизия РБК в коментар на призива в Туитър на френския президент Еманюел Макрон блогърът да бъде пуснат на свобода, предаде ТАСС.
"Преди това имаше подобна реакция от нашите германски колеги, от представители на западните министерства на външните работи. Всички те са написани като под индиго. Това или е пълно откъсване от реалността и неразбиране за какво изобщо ставаше дума днес в съда, или е по същество политическа ангажираност", каза Захарова.
Тя добави, че Москва препоръчва на западните страни да не се месят във вътрешните работи на Русия и да се занимаят със собствените си проблеми.
Захарова отбеляза, че руското външно министерство от около две седмици "е в режим на коментари и отговори на подобни нападки и изявления".
По-рано днес Алексей Навални заяви, че не трябва да влиза в затвора по делото "Ив Роше", тъй като Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург не вижда състав на престъпление в действията му и поиска да бъде освободен хода на делото срещу него, предава TACC.
"Не признавам това представление, то не е в съответствие със закона. Искам незабавно освобождаване", каза той. Навални се позова на решението на ЕСПЧ.
Алексей Навални днес е на съд по обвинение в нарушаване на съдебен контрол и може да бъде осъден на над две години затвор, отбелязва Франс прес. Редица европейски страни обмислят нови санкции срещу Русия, особено след грубото смазване на протести в подкрепа на опозиционера.
"Съдят ме по дело, в което всъщност бях обявен за невинен. Ще ви напомня, че след като преминах всички съдилища в Руската федерация, подадох молба до ЕСПЧ, а съдът в Страсбург не видя никакъв състав на престъпление в моите действия. Русия индиректно призна това решение, като ми плати обезщетение", каза Навални.
В речта си Навални започва да говори остро срещу руските власти, за което съдията го порица и го моли да говори по същество на делото, съобщава ТАСС, цитиран от "Фокус".
В същото време Кремъл изрази надежда, че ЕС няма да допусне "глупостта" да обвърже бъдещето на отношенията си с Русия със съдбата на задържания опозиционер Алексей Навални, предаде Франс прес.
"Надяваме се, че никой няма да допусне глупостта да обвърже перспективата на отношенията Русия-ЕС с един пребиваващ в ареста", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, няколко дни преди посещението на шефа на дипломацията на ЕС Жозеп Борел и след критики на ЕС за репресиите срещу Навални и негови привърженици.
"Ако той (Борел) носи твърдо послание, нашият министър (Сергей Лавров) ще му отвърне също толкова твърдо", каза Песков.
Борел настоя да се види с Навални. Песков заяви, че този въпрос зависи от следователите и съда, но запита на какво основание Борел би посетил Навални.
"Той не му е роднина, не му е познат, никакъв не му е", каза Песков.
Песков подчерта, че ситуацията с Навални е тема, по която Русия няма да се вслушва във външни изявления, предаде ТАСС.
"Готови сме последователно и търпеливо да обясняваме всичко, но не възнамеряваме да реагираме на поучаващи изявления и да ги вземаме под внимание", каза той.
Борел ще е на визита в Москва от 4 до 6 февруари. Той ще обсъди с руския външен министър Сергей Лавров двустранните отношения, борбата с пандемията, иранското ядрено споразумение, конфликта в Украйна и ареста на Навални.
По-рано бе съобщено, че руската полиция е започнала да задържа хора, които се събираха при сградата на Московския градски съд, предаде Ройтерс.
В района на съда са изпратени голям брой полицаи. Според световните медии задържаните са над 200.
През декември 2014 г. московски съд осъди Алексей Навални за измами спрямо фирмите "Ив Роше" и "Многопрофилна процесингова компания" на три години и половина условно с изпитателен срок от 5 години, който впоследствие бе продължен с една година поради закононарушения от страна на осъдения.
През декември 2020 г. московският офис на ФСИН се обърна към съда с искане условната присъда на Навални да бъде променена на ефективна заради системни нарушения на мярката за неотклонение - подписка, включително след изписването му от германската клиника, където опозиционерът се лекуваше след предполагаемо отравяне през август в Сибир.
Навални бе обявен за издирване на 29 декември и арестуван през януари на московско летище при завръщането си от Германия, припомня ТАСС.
Борисов осъди използването на сила срещу протестиращи в Русия. Кремъл: Нехранимайковци и провокатори
Хиляди арестувани в Русия, протестите продължават
Асен Агов: Това издава силен страх в Кремъл
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!