С амо преди няколко месеца официални лица от администрацията на Тръмп говореха уверено, че е близо краят на режима във Венецуела. Днес се вижда, че властта на Николас Мадуро е здрава, а администрацията на Тръмп се оказва въвлечена в една дълга и неясна надпревара за влияние с Москва, след като Кремъл изпрати военни части в Каракас.
Сегашната политическа криза във Венецуела е кулминация на няколко години нестабилност след идването на власт на Николас Мадуро реално без избори. Последвалите избори пък бяха силно критикувани и опозицията в страната ги оспори, като се стигна да разделение в самите институции – така например, народното събрание е доминирано от опозицията.
Ескалация в политическата криза през януари с обявяването на Хуан Гуайдо за временен президент, доведе до размирици както във вътрешността на държавата, така и по границите с Бразилия и Колумбия, откъдето десетки хиляди опитаха да напуснат страната.
Съд поиска имунитета на Хуан Гуайдо
Сигналите не са добри за Вашингтон.
Въпреки че американската администрация подкрепи почти веднага Хуан Гуайдо, венецуелската армия в голямата си част е все още вярна на Мадуро. 3 милиона души от 2015 насам са напуснали страната, а за тази година се смята, че близо 2 милиона ще последват примера им, превръщайки се в бежанци в съседните Бразилия и Колумбия.
Москва: Нашите войници във Венецуела имат пълно право да са там
Въпреки това и въпреки икономическата криза с безобразна инфлация, властта в Каракас изглежда ще остане още известно време непроменена. Досега близо петдесет държави признаха опозиционера Хуан Гуайдо за временен президент, но Мадуро разчита на помощта на силни страни като Турция, Русия и Китай.
NEW: Amid reports of Russia sending a contingent of military personnel to Venezuela, US National Security Adviser Bolton warns that the US "will consider such provocative actions as a direct threat to international peace and security in the region." pic.twitter.com/N5X2W7Ipmi
— NBC News (@NBCNews) March 29, 2019
Засега Кремъл не разочарова Мадуро.
Русия прави всичко възможно да омекоти удара на американските санкции срещу петролния сектор на Венецуела. Москва също така увеличи продажбата на зърно за Каракас. Тази седмица висш руски дипломат във Венецуела заяви, че скоро се очаква руска делегация, която да обсъди минната индустрия, земеделието и транспортния бизнес.
Досега Вашингтон не реагира особено, но последните събития накараха администрацията на Тръмп да погледне сериозно на руското присъствие във Венецуела. На 23 март в интернет се появиха серия от снимки на руски самолет, кацнал на международното летище на Каракас. Снимките показваха също мъже във военни униформи и товар, който е разтоварван на летището. Говорителката на руското външно министерство, Мария Захарова, заяви по-късно, че тези хора са „специалисти“, пристигнали в страната като част от двустранно военно споразумение и ще останат във Венецуела толкова дълго, колкото венецуелското правителство има нужда от тях.
Близо сто са руските войници във Венецуела, като пред Интерфакс венецуелския зам.-външен министър заяви, че страната му очаква още военни части от Москва.
Тези новини идват след като стана ясно, че в края на януари и началото на февруари Москва е разположила във Венецуела членове на руската наемническа компания „Вагнер“. Тази седмица руският външен министър заяви, че Венецуела няма да бъде „втора Сирия“ за Москва и, че Кремъл „няма какво да крие“. Местните правителства обаче не са убедени. Бразилският външен министър заяви пред репортери, че страната му следи внимателно ситуацията във Венецуела и е „разтревожена“ от намесата на Русия.
Russian Foreign Ministry's Spokesperson Maria Zakharova: Russian military specialists will remain in #Venezuela as long as the Venezuelan government needs it - all based on international legal framework and ratified bilateral agreements 🕶️ pic.twitter.com/SyFK8butPB
— Russia in RSA 🇷🇺 (@EmbassyofRussia) March 28, 2019
Защо Русия разполага военна сила във Венецуела и има ли наистина възможност за военен конфликт в южноамериканската държава?
Според някои специалисти Русия има предимно икономически интереси, тъй като Венецуела дължи на Москва над 3 милиарда долара за продажба на оръжия и земеделски продукти, взети със заеми. Роснефт, главната петролна компания на Русия, търси 2 милиарда долара в заеми. Една възможна промяна на режима в Каракас би заплашило връщането на тези суми в момента, когато Русия има нужда от свежи постъпления.
По-важното за Русия, според други коментатори, е международният престиж. Генерал Валерий Герасимов, главният военен стратег на руската армия, заяви по време на конференция по-рано тази година, че американските действия във Венецуела са „част от по-голям проект за хегемония“. В този смисъл, Русия счита, че е длъжна да покаже не само сила, но и да защити клиентите си от евентуални действия срещу тях. Изпращането на цял военен контингент по подобие на интервенцията в Сирия през 2015, ще е трудна задача не само логистично заради разстоянието, но и заради многобройните геополитически предизвикателства.
С изпращането на малка военна част, обаче, Москва иска да затвърди своето виждане за международната система и че се е върнала като главен играч на сцената. След Сирия и Украйна, Венецуела е следващата голяма възможност за Русия.
Изглежда действията дават резултат. Москва беше приятно изненадана от желанието на САЩ за започване на двустранни преговори относно Венецуела и Москва се съгласи на среща в Рим преди две седмици. Разговорите обаче останаха спорни, като и двете страни се придържаха към своите несъвместими позиции.
И все пак, Москва се надява да продължи с този формат. Русия би искала да посредничи между Мадуро и опозицията и да създаде споразумение с нови президентски и парламентарни избори по начин, който да изглежда като вътрешно решение, а не нещо, продиктувано отвън.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!