О снователят и бивш главен изпълнителен директор на най-голямата интернет компания в Русия, Аркадий Волож, нарече "варварска" войната на Владимир Путин в Украйна, превръщайки се в един от най-видните руски бизнесмени, критикуващи ставащото, което Кремъл все още определя евфемистично като "специална военна операция".
"Зададоха ми много въпроси през изминалата година и повечето от тях се появиха тази седмица. Бих искал да изясня позицията си", посочва Волож в изявление, разпространено до медиите, предава Си Ен Ен.
Пригожин нарече руското командване: "клоуни"
"Аз съм напълно против варварската инвазия на Русия в Украйна, където, както и мнозина други, имам приятели и роднини. Ужасен съм от факта, че всеки ден бомби летят към домовете на украинците", казва Волож.
"Въпреки факта, че не живея в Русия от 2014 г., разбирам, че също нося дял от отговорността за действията на страната", добавя той.
Алла Пугачова поиска Русия да я обяви за чуждестранен агент
"Имаше много причини, поради които трябваше да мълча. Можете да спорите относно актуалността на изявлението ми, но не и относно съдържанието му. Аз съм против войната", категоричен е Волож.
През юни 2022 г. той напусна поста главен изпълнителен директор на "Яндекс", след като беше санкциониран от Европейския съюз заради нахлуването на Русия в Украйна.
Волож бе известен с близките си връзки с Кремъл и със самия президент на Русия Владимир Путин.
"Яндекс" пусна собствен браузър
В изявлението си милиардерът посочва, че след като се е преместил в Израел през 2014 г., е работил върху разработването на международни проекти за "Яндекс".
"Но през февруари 2022 г. светът се промени и осъзнах, че моята история с "Яндекс" е приключила. След избухването на войната се съсредоточих върху подкрепата на талантливи руски инженери, които решиха да напуснат страната и да започнат нов живот. Оказа се трудна задача, която изисква много усилия, внимание и предпазливост", пояснява Волож.
"Сега тези хора са извън Русия и могат да започнат да правят нещо ново в най-напредналите области на технологиите. Те ще бъдат от голяма полза за страните, в които остават", подчертава Волож.
Когато създавахме "Яндекс", "ние вярвахме, че изграждаме нова Русия – отворена, прогресивна, интегрирана в глобалната икономика, известна в света не само със своите суровини. Но с течение на времето стана ясно, че Русия не бърза да стане част от глобалния свят. В същото време натискът върху компанията нарастваше. Но ние не се отказахме, дадохме всичко от себе си въпреки външните условия. Винаги ли е било възможно да се намери правилният баланс? Сега, поглеждайки назад, е ясно, че нещата можеха да се направят по различен начин", заявява Волож.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!