В деня на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., Антон* казва, че военната база за ядрени оръжия, в която служи е приведена в пълна бойна готовност, пише Би Би Си (BBC).
„Преди това, имахме само учения. Но в деня, в който войната започна, оръжията бяха в пълна готовност. Бяхме готови да изстреляме силите във въздуха и морето и на теория да нанесем ядрен удар“, разкрива бившият офицер в руските ядрени войски.
*От медията се срещат с Антон на тайно място извън Русия и от съображения за неговата собствена сигурност не се разкрива къде. В репортажа името му е сменено, както и лицето му няма да бъде показвано.
Антон е бил офицер в строго секретно поделение с ядрени оръжия в Русия.
Той показва пред Би Би Си документи, доказващи в кои войски е служил, рангът му и базата му. Медията не е в състояние независимо да провери всички описани от него събития, въпреки че те съвпадат с руски изявления по онова време.
Три дни, след като руските войски пресичат границата с Украйна, руският президент Владимир Путин съобщава, че на руските ядрени сили е заповядано да бъдат „в специално състояние на бойна готовност“.
Антон казва, че бойната готовност е от първия ден на войната и твърди, че неговата бойна част е била „затворена в базата“. „Всичко, което имахме беше руската държавна телевизия. Не осъзнавах какво означава всичко това, просто механично изпълнявах задълженията си. Ние не се биехме във войната, ние просто пазехме ядрените оръжия“, казва бившият офицер.
Състоянието на бойна готовност е отменено след две-три седмици. Думите на Антон предлагат поглед във вътрешните работи на строго секретните ядрени сили на Русия. Изключително рядко военни се съгласяват да говорят с журналисти.
„Тук има много строг подбор. Всеки един е професионален войник, никакви наборници. Има постоянни проверки и тестове с детектор на лъжата за всеки един.
Заплатата е много по-висока и военнослужещите никога не се изпращат на фронта. Те са там, за да отблъснат или нанесат ядрен удар“,
обяснява Антон.
Той казва, че животът му е бил силно контролиран. „Беше моя отговорност да се уверя, че подчинените ми не внасят телефони в ядрената база. Това е затворено общество, няма никакви непознати. Ако искаш родителите ти да те посетят, трябва да изпратиш молба до службите по сигурността ФСБ три месеца по-рано“, споделя бившият офицер.
Антон е бил част от звеното за охрана на базата – група за бързо реагиране, която пази ядрените оръжия. „Имахме постоянни тренировки. Времето ни за реакция беше 2 минути“, споделя той с нотка на гордост.
Според Федерацията на американските учени Русия има около 4380 действащи ядрени бойни глави, но само 1700 са „разгърнати“ или готови за употреба. Всички държави-членки на НАТО взети заедно притежават подобен брой.
Някои западни експерти предполагат, че повечето руски ядрени оръжия датират от ерата на Съветския съюз и може би дори не работят. Но Антон опровергава това мнение като „много опростено виждане от страна на т. нар. експерти“. „Може в някои части на страната да има старомодни видове оръжия, но страната притежава огромен ядрен арсенал, огромен брой бойни глави, включително постоянен боен патрул по земя, водя и въздух“, категоричен е той.
Руските ядрени оръжия били в пълна оперативна и бойна готовност: „Работата по поддръжката на ядрените оръжия се върши постоянно, не спира никога, дори за минута“.
Малко, след като започва войната в Украйна, Антон разкрива, че му е била дадена нещо, което той описва като „криминална заповед“ – да изнася лекции на подчинените си, придържайки се към специално написани насоки.
„Те твърдяха, че украинските цивилни всъщност са бойци и трябва да бъдат унищожени!“ — възкликва той.
„Това е червена линия за мен – това е военно престъпление. Казах, че няма да разпространявам тази пропаганда“.
Началниците на Антон го наказват като го изпращат във военна част на друго място в Русия. Казано му е, че ще бъде изпратен на фронта. Части като неговата често се изпращат в битка като „първата вълна“ и много руски дезертьори са споделяли пред Би Би Си, че „непокорните“, които се противопоставят на войната биват използвани като „пушечно месо“.
Преди да бъде изпратен на фронта, Антон подписва изявление, в което отказва да вземе участие във войната и срещу него започва криминално разследване. След това той решава да напусне страната с помощта на организация от доброволческа организация за дезертьори.
„Ако бях избягал от ядрената база, местната ФСБ щеше да действа решително и вероятно никога нямаше да успея да напусна страната“, разкрива бившият офицер и подчертава, че
иска светът да знае колко много руски войници са против войната.
Доброволческа организация, която помага на дезертьори споделя, че броят на дезертьорите, търсещи помощ е нарастнал до 350 на месец. Рисковете за избягалите също нарастват, поне един е убит след бягство в чужбина, а няколко са върнати насила в страната и изправени пред съд.
Антон знае рисковете и знае, че службите все още го търсят: „Вземам предпазни мерки тук, работя нелегално и не се появявам в нито една официална система. Не съм говорил с приятелите си от ядрената база, те минават тестове с детектор на лъжата и всеки контакт с мен може да доведе до криминално преследване“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcas
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!