Руските власти претърсиха офисите в Москва на "Хюман райтс уоч" (HRW.org) и "Транспaрънси интернешънъл" " (Transparency.org), предаде Асошиейтед прес.
В Санкт Петербург полиция е извършила обиск и в местния филиал на немската фондация "Конрад Аденауер" (KAS.de).
Според Ларс Петер Шмит, директор на филиала, нахлуването на полицията може да окаже
негативно влияние върху отношенията между Москва и Берлин
"Няма как да е иначе. Германското правителство ползва фондацията за подобряване на отношенията с Русия. Ние сме честни пред руските власти. Надявам се, че иззетите компютри в най-скоро време ще ни бъдат върнати", заяви Шмит.
"Преди време прокуратурата в Санкт Петербург искаше от нас информация за финансирането на фондацията. Отговорихме изчерпателно на всичките въпроси. А ето, че сега полицията нахлу в офиса ни и извърши обиск. Не разбирам причината за подобно отношение".
Рейчъл Денбър от "Хюман райтс уоч" каза, че служители на руската генерална прокуратура и данъчната полиция са извършили внезапна проверка, като се изискали да им бъдат предоставени документи.
Елена Панфилова от "Транспaрънси интернешънъл" също каза, че нейното московско бюро е било претърсено.
В понеделник руските власти направиха внезапен одит и на офисите в Русия на "Амнести интернешънъл" (Amnesty.org).
Вчера АФП предаде, че няколко офиса от руския клон на "Алианс франсез" (Alliancefr.org) също са станали обект на проверка от прокуратурата.
По думите на Павел Чиков, член на съвета за права на човека към президентството, през миналия месец руските власти са извършили
проверки в близо 2000 неправителствени организации
Проверките започнаха, след като през февруари президентът Владимир Путин възложи на Федералната служба за сигурност (бившият КГБ) да съсредоточи вниманието си върху групите, които получават финансиране от чужбина.
По руските закони такива организации биват наричани "чуждестранни агенти", припомня АП.
Кислородът на демокрацията е процъфтяващото гражданско общество, взаимодействието между управляващи и управлявани. Това може да е нещо простичко като квартална сбирка за благоустрояване на тротоарите или дълбоко като поемането на риск за живота им от страна на дисиденти в името на свободата на словото, коментира в. "Вашингтон пост".
През XX в. комунизмът се опитваше да задушава гражданското общество с обяснението, че
партията майка е всичко, от което хората се нуждаят
Комунизмът си изживя времето, но битката за гражданско общество все още бушува в Русия. В Москва, Санкт Петербург и навсякъде другаде през последните две десетилетия се появиха групи, посветили се да защитават човешките права и да запълнят празнината между държавата и обществото.
Една от тях, "Мемориал", води корените си от годините на гласността и перестройката - реформите на Михаил Горбачов, и се е превърнала в стожер на руското гражданско общество, описвайки историята на масовите репресии по времето на Сталин и изобличавайки нарушенията на човешките права в Северен Кавказ наред с останалата си дейност.
Така че беше смущаващо да наблюдаваме как руски следователи чукат на вратата на "Мемориал" тази седмица за трети път, както и на десетки други НПО.
Хайките, по всичко изглежда, са съгласуван с президента Владимир Путин опит за сплашване на подобни организации. Миналата година г-н Путин прокара закон, изискващ от неправителствените групи, които получават пари от чужбина и участват в политиката, да се регистрират като "чуждестранни агенти" - термин, използван в епохата на Сталин за заклеймяване и опозоряване на хора като шпиони.
Законът влезе в сила през ноември. А през февруари г-н Путин заяви на среща със служители от сигурността, че законът трябва да се прилага безапелационно. Повечето от московските граждански групи пренебрегнаха закона и нито една не се е регистрирала досега.
Но посланието, изпратено през последните седмици, беше заплашително:
данъчната полиция и следователи от министерството на правосъдието, на вътрешните работи и прокуратурата идват без предупреждение, отнасят камари документи и в някои случаи компютри. Обиските разстройват работата на организациите. Те вещаят и още по-сурови мерки в бъдеще.
Сред обискираните напоследък освен "Мемориал" са "Амнести интернешънъл", "Хюман райтс уоч", "Трансперънси интернешънъл", фондациите "Конрад Аденауер" и "Хайнрих Бол". Много от тези организации израснаха с подобни конфронтации с руските власти.
Но най-новите посегателства срещу тях са безпрецедентни по мащаби и явно са част от по-широка кампания на Путин да задуши всяко предизвикателство срещу монопола му върху властта, която бе разклатена от улични протести, организирани вече повече от година.
Когато гражданското общество процъфтяваше при М. Горбачов, Путин беше далече - работеше за КГБ в Източна Германия. Той така и не прие демократичния идеал за гражданско общество за Русия.
Страната се промени - Русия определено не е вече Съветският съюз. Но произволът срещу гражданското общество напоследък напомня на остарялото и дискредитирано съветско мислене, завършва "Вашингтон пост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!