Р уската инвазия в Украйна шокира целия свят. Редица експерти предупреждават, че всяка допълнителна ескалация на конфликта би имала изключително тежки последици. Един от най-често задаваните въпроси е дали Китай ще реши да се намеси в него, оказвайки помощ на Русия.
Засега изглежда, че Пекин се стреми да поддържа неутралитет. Съвсем наскоро китайският президент Си Цзинпин призова САЩ и НАТО да преговарят с Кремъл, за да бъде намерено мирно решение на кризата в Украйна. Той добави, че продължаващият конфликт не е в интерес на никого.
UKRAINE UPDATE: Ukraine Urges China To Mediate In Conflict https://t.co/aHojXlWtvR pic.twitter.com/8I4l0KP1LX
— Forbes (@Forbes) March 21, 2022
Какви всъщност са стратегическите цели на Китай? И какво можем да очакваме от азиатската страна? Ето какво сподели специално за Vesti.bg един от най-изтъкнатите експерти по въпросите, свързани с китайската външна политика – проф. Андрю Нейтън от Колумбийския университет в Ню Йорк.
Превръща ли се кризата в Украйна в повод за допълнително обтягане на отношенията между Китай и САЩ?
От гледна точка на Китай САЩ се намират в процес на постепенен упадък. Този процес ще отнеме дълго време и ще бъде турбулентен, а един от основните ефекти е, че ще намали заплахата, която Вашингтон в момента представлява за Пекин. За да постигне тази цел, Китай се нуждае от стабилност на глобалните пазари. Войната не е в интерес на азиатската страна. Освен това Пекин се старае да избегне обтягането на отношенията си със Запада. Подобна конфронтация би засилила решимостта на САЩ и техните съюзници да оказват натиск върху китайската икономика.
Именно по тази причина към настоящия момент няма реална опасност от избухването на война за Тайван. Постепенното отслабване на САЩ ще доведе до един неизбежен резултат – в даден момент Тайпе ще разбере, че вече не може да разчита на Вашингтон. Именно тогава пред Китай ще се открие идеалната възможност да се намеси и да разреши проблема с Тайван, най-вероятно без изобщо да се наложи да използва военна сила.
Pressed to choose sides on Ukraine, China trade favors the West https://t.co/ACgnFgYzEz pic.twitter.com/Ba63TDxzEu
— Reuters (@Reuters) March 21, 2022
Китай всъщност не цели глобална хегемония, а регионална сигурност, икономическа стабилност и достатъчно силно политическо влияние, за да може успешно да защитава своите интереси.
Влияе ли руската инвазия в Украйна върху дългосрочната стратегия на Китай?
Когато говорим за конфликта в Украйна, не бива да забравяме, че Китай не иска да подкрепи Запада, тъй като това би забавило постепенния упадък на САЩ – което, искам отново да подчертая, ще отнеме много години. Владимир Путин вече допусна тази грешка – неговата агресия позволи на САЩ да стабилизират както вътрешната си политика, така и отношенията си със своите съюзници.
В момента напрежението между Запада и Изтока до голяма степен се разглежда като екзистенциален конфликт на системи и ценности. Това позволява на Вашингтон да оказва натиск върху Пекин, включително по отношение на Тайван. По тази причина може да се каже, че действията на Путин вредят на дългосрочната стратегия на Китай.
Can China broker an end to Russia’s war in Ukraine? Podcast https://t.co/5FakXNn9QL
— The Guardian (@guardian) March 22, 2022
Затова и китайските власти ще продължат да водят пасивна политика спрямо случващото се в Украйна. Те нито ще застанат на страната на САЩ, нито ще подкрепят Русия.
Колко добри са отношенията между Пекин и Москва?
Китай не одобрява глупостта и безразсъдството на Путин, неговата, така да се каже, липса на професионализъм. Пекин смята, че в основата на настоящия конфликт стои разширяването на НАТО, както и засилващото се политическо влияние и военно присъствие на САЩ в Украйна. Трябва да бъде пределно ясно, че ако американците продължат да заплашват сигурността на Русия или Китай, то ще е напълно естествено тези две страни да вземат мерки, за да се защитят.
В същото време обаче въпреки романса между Путин и Си Цзинпин, отношенията между Русия и Китай никога не са били основани на приятелство и доверие. Това никак не е изненадващо – двете страни споделят дълга граница, имат различни интереси в Централна Азия и Индия, а и не бива да забравяме, че културите им са много различни и имат лоша история помежду си.
Интересното в сегашната ситуация е, че Китай вече виждат севернокорейския лидер Ким Чен-ун като много по-отговорен и предсказуем държавен ръководител от Путин.
Regardless of whether China becomes directly involved in Russian President Vladimir Putin’s invasion of Ukraine, the conflict is shaping up to be an important milestone in the two countries’ military partnership, much like the annexation of Crimea in 2014. https://t.co/cJLnk8wlKm
— The Washington Post (@washingtonpost) March 21, 2022
Украйна беше важен търговски партньор на Китай, а Путин нападна тази страна. В момента Пекин просто няма никаква причина да подкрепи на сто процента войната, започната от Москва.
Ще се намеси ли Китай в конфликта в Украйна?
Очакванията ми са, че Китай няма да подкрепи никого в конфликта в Украйна. Ясно е, че Си Цзинпин не иска да види как САЩ постигат победа в сблъсъка си с режима в Русия. Не казвам, че Китай харесва Путин, но евентуалното му падане от власт ще има тежки последици и в Русия ще настъпи хаос. Всъщност, сходно е отношението на Пекин и към режима на Ким Чен-ун в Пхенян.
Inside NATO’s 'new normal': The alliance NATO is back defending against its original nemesis, Russia. But there’s a difference – China https://t.co/jyCIZTINXc
— Reuters (@Reuters) March 21, 2022
От друга страна обаче китайските власти не искат да подкрепят Кремъл, защото по този начин биха се превърнали в мишена на Запада. Това на свой ред ще се отрази крайно неблагоприятно на стабилността и достъпа до международните пазари на Пекин. По същата причина Китай не иска и „да се възползва от ситуацията“, както твърдят някои, нападайки Тайван.
Може ли Китай да помогне за прекратяването на конфликта?
Твърденията, че Китай може да окаже някакво влияние върху Русия, в голяма степен са мит. Пекин не може да контролира действията на Ким Чен-ун, а какво остава за тези на Путин. В интерес на истината, Китай иска конфликтът в Украйна да бъде прекратен възможно най-скоро.
Властите в азиатската страна обаче считат, че не могат да направят почти нищо, за да помогнат за постигането на мир. Те също така искат да продължат да търгуват с Русия, но не и в такава степен, в която това би довело до налагането на санкции срещу Китай от страна на САЩ и Европа.
В заключение бих обобщил, че Китай ще продължи да заема „средна“ позиция – както по отношение на реториката, така и на действията си. Пекин няма да спре да критикува Вашингтон, но ще призовава за мир и спазване на суверенитета на всяка независима страна. Не на последно място, Китай ще продължи да търгува с Русия (и ще успее да договори някои много изгодни сделки за доставки на петрол и природен газ), но не и в такива размери, които биха довели до международни санкции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!